poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Nie daj się oszukać metodą na wnuczka i policjanta. Policja apeluje o ostrożność

Ostrołęccy funkcjonariusze apelują o rozwagę i ostrzeżenie rodziny przed telefonami oszustów, podających się za wnuczka, policjanta, funkcjonariusza służb mundurowych czy siostrzeńca. Jedna nierozważna decyzja może przyczynić się do utraty oszczędności całego życia.

Policjanci przestrzegają przed przestępcami, którzy ciągle modyfikują swoje metody działania, podając się w trakcie rozmowy telefonicznej np. za policjanta, funkcjonariusza służb mundurowych, bądź siostrzeńca.

Reklama - Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom. Prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Zachowajmy szczególną ostrożność i za każdym razem powiadamiajmy policję o otrzymaniu takiego telefonu - informuje podkom. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Przestępcy działający metodą na wnuczka, czy policjanta postępują według określonego scenariusza.

- Przestępcy w rozmowie telefonicznej przedstawiają się za członka naszej rodziny i pod pretekstem nagłej sytuacji życiowej np. wypadku, lub choroby proszą nas o przekazanie pieniędzy. Oczywiście po odbiór gotówki wysyłają swojego kolegę. Pamiętajmy, żeby po otrzymaniu takiego telefonu nie wpadać w panikę i zachować spokój. Skontaktujmy się po wcześniejszym rozłączeniu rozmowy z członkami naszej rodziny, ale nie pod ten numer, który przekazuje nam osoba dzwoniąca, ale pod ten, który mamy zapisany od wielu lat - informuje podkom. Tomasz Żerański z KMP w Ostrołęce.

Reklama Oszuści często działają także metodą na policjanta. Sposób działania przestępców jest podobny.

- Do osoby w podeszłym wieku dzwoni osoba, która przedstawia się jako policjant, czy też funkcjonariusz innych służb np. funkcjonariusz CBA. Osoba dzwoniąca informuje, że właśnie prowadzi akcję przeciwko oszustwom, lub też, że grupa hakerów zaatakowała konto bankowe należące do seniora i potrzebna jest pilna wyplata gotówki i jej przekazanie. Oczywiście osoba dzwoniąca zapewnia, że tylko po zakończeniu akcji pieniądze zostaną zwrócone. Oszuści tu również cały czas wywierają na seniorach presję czasu, nie pozwalając tym samym racjonalnie myśleć, dlatego nie podejmujmy  żadnych decyzji w pośpiechu. Chcąc uśpić czujność sprawcy bardzo często  podają fałszywe numery swoich legitymacji służbowych, prosząc nawet o ich dokładne zanotowanie. Niestety tylko po przekazaniu im  pieniędzy kontakt się urywa,  a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary - informuje podkom. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy ostrołęckich policjantów.

O każdym niepojącym i podejrzanym telefonie należy poinformować policjantów.

Wyświetleń: 536 komentarze: 1
14.12.2019, 07:54r. Drukuj
Powrót


... @ 20:22, 14.12.2019

IP: 5.173...97

Policja apeluje żeby nie kraść jak policja ha ha ha.