poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r., imieniny Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Czym jest pompa ciepła?

W 2016 w Polsce sprzedano 23 tysiące sztuk pomp ciepła. W kolejnym roku rekord ten został pobity, a łączna sprzedaż tego typu rozwiązań wzrosła do 27 tysięcy. Trend utrzymał się w 2018, kiedy zakupiono 31 tysięcy pomp. Takie dane płyną z corocznych raportów PORT PC.

W ubiegłym roku rynek odnotował wzrost na poziomie 16 procent, a same pompy ciepła montowane są średnio w co ósmym oddanym do użytku budynku. Według szacunków w przyszłym roku ich udział w rynku nowych obiektów mieszkalnych ma zaś wzrosnąć do 20-25 procent. Stale rosnąca popularność pomp nie bierze się oczywiście znikąd, bo te urządzenia mają wiele zalet w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Warto więc przyjrzeć się im bliżej. Wyjaśniamy, czym jest pompa ciepła i jakie ma zalety.

Pompa ciepła - jak działa?

Reklama W najprostszych słowach pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które wykorzystują zasoby energii znajdującej się w glebie, wodach gruntowych lub powietrzu. Ich działanie opiera się na parowaniu, sprężaniu skraplaniu oraz rozprężaniu. Wszystko dzieje się wewnątrz zamkniętego obiegu, w którym czynnik roboczy zmienia postać z gazowej na ciekłą i odwrotnie. Skutkiem tych przemian jest przemieszczanie się energii cieplnej ze źródła dolnego (wspomnianych gruntu, wód gruntowych lub powietrza) do górnego (instalacji grzewczej).

Dzięki temu, że pompy ciepła wykorzystują naturalne, odnawialne źródła energii, nie generują spalin. Do działania potrzebują wprawdzie energii elektrycznej, ale ta jest coraz przyjaźniejsza dla środowiska. Coraz więcej energii pochodzi z OZE, a elektrociepłownie wyposażone są w specjalne filtry minimalizujące ilość trafiających do atmosfery zanieczyszczeń.

Pompy ciepła - rodzaje

Jak już wspomnieliśmy, pompy ciepła możemy podzielić na kilka grup. Trzy najważniejsze to:

Reklama - wodne - korzystają ze złoży podziemnych, które niezależnie od pory roku utrzymują stosunkowo wysoką temperaturę, dzięki czemu zawsze utrzymują stałą wydajność. Wymagają jednak działki położonej nad wodami gruntowymi oraz skomplikowanego montażu;

- powietrzne - pobierają ciepło z powietrza atmosferycznego. Dlatego poniżej -5°C stają się nieco mniej wydajne, choć nadal możliwe jest ich wykorzystanie. Pompa ciepła powietrze-woda nie wymaga wykonywania odwiertów, co znacznie skraca montaż i czyni go dużo tańszym;

- gruntowe - do działania potrzebują energii słonecznej skumulowanej w ziemi na głębokości poniżej 1,5 metra. Są bardzo efektywne, jednak ich instalacja jest droga i kłopotliwa.

Pompy ciepła - zalety

Pompy ciepła mają wiele zalet czyniących je atrakcyjną alternatywą dla innych rozwiązań - zwłaszcza ogrzewania elektrycznego i pieców paliwowych. Ich najważniejsze atuty to:

Reklama - niskie koszty eksploatacji, wynoszące średnio 6 tysięcy złotych za cały rok użytkowania;

- są bezobsługowe - nie wymagają dokładania paliwa, czyszczenia kotła i innych zabiegów;

- są bezpieczne dla środowiska - jak wyjaśniliśmy, nie emitują one spalin i wykorzystująekologiczne źródła energii;

- są bezpieczne dla mieszkańców - nie generują ryzyka pożaru lub wybuchu;

- uniwersalność - sprawdzają się zarówno w niewielkich obiektach, jak i budynkach wielorodzinnych, gdzie ich montaż okazuje się łatwiejszy niż w przypadku pieca CO.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1003 komentarze: 0
21.12.2019, 09:39r. Drukuj
Powrót