sobota, 24 października 2020 r., imieniny Marcina, Rafała, Arety

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Policjanci zadbają o bezpieczne święta na drogach Mazowsza. Będą m.in. sprawdzać trzeźwość kierowców, odpowiednią prędkość, stosowanie pasów bezpieczeństwa

Zbliżający się okres świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, to czas w którym częściej wyjeżdżamy, by spotkać się z rodzinami czy też uczestniczymy w uroczystościach religijnych i imprezach o charakterze masowym. By zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, policjanci przeprowadzą działania prewencyjno-kontrolne.

W okresie poprzedzającym święta, a także w dni świąteczne wiele rodzin wyruszy samochodem w podróż, aby odwiedzić swoich bliskich. Nawet jeśli droga dla niektórych nie będzie daleka, to powinna być bezpieczna. Niestety, nie zawsze tak się dzieje.

Reklama By zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Mazowsza Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu przeprowadzi w okresie od 24 grudnia do 6 stycznia 2020 roku wzmożone działania prewencyjno-kontrolne, mające na celu zapobieganie i zwalczanie przestępstw oraz wykroczeń pod nazwą "Bezpieczne święta".

- Do podstawowych zadań pracujących w tym czasie na drogach policjantów drogówki, jak zawsze przy tego typu działaniach będą należeć m.in.: zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, egzekwowanie jazdy z dozwoloną prędkością przez kierujących, szczególnie w obszarach zabudowanych, kontrola trzeźwości kierujących, egzekwowanie stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci, utrzymanie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, prowadzenie kontroli pojazdów w zakresie przewożenia nielegalnie pozyskanego stroiszu z drzew i krzewów iglastych - informują mazowieccy policjanci.

Mundurowi przypominają też o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. W warunkach zimowych trzeba przede wszystkim sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne, opony oraz wyposażenie.

- W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, a w szczególności pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary). Warto więc, aby piesi nosili odblaski w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. Przypominamy, że jest to obowiązek wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmroku jezdnią lub poboczem poza obszarem zabudowanym. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo nosząc elementy odblaskowe również w obszarze zabudowanym - podkreślają funkcjonariusze policji.

Bezpieczne zakupy w sklepach

Reklama Grudzień to miesiąc szczególny. Ogarnia nas szaleństwo zakupów. Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już w kolejnym. Wszędzie tłok, ścisk, pełno ludzi. Dźwigamy kolejne torby z zakupami, kolejny raz płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu itd. Nasze zachowania stają się rutynowe. Do momentu, kiedy zadajemy sobie pytanie - "Gdzie jest mój portfel? Przecież przed chwilą trzymałem go w ręku, wkładałem do kieszeni!?".

- Okres gorączki świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Wykorzystują tłok bądź sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, dotykając sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę, kożuch czy płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione -  zaznaczają policjanci.

Reklama Jak sobie z tym radzić?

Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożyliśmy portfel, telefon komórkowy do reklamówki, torebki, plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą.

Uważajmy przy bankomatach. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a swoimi podejrzeniami podzielić się z policją.

- Łupem złodziei kieszonkowych padają nie tylko drobne przedmioty, ale też samochody. Większość osób myśli, że ten problem ich nie dotknie, bo ich auto ma doskonały alarm. Niestety jest inaczej. Jedziemy na zakupy, zostawiamy auto na parkingu, włączamy alarm, chowamy kluczyki - najczęściej do zewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki. Następnie robimy zakupy, wracamy, a naszego samochodu nie ma. Sięgamy do kieszeni po kluczyki i okazuje się, że ich nie ma. W ten sposób działają grupy złodziei kieszonkowych. Kradzież każdego auta jest poprzedzona właśnie kradzieżą kieszonkową. Nawet najlepszy alarm nie zadziała, jeżeli został dezaktywowany oryginalnym pilotem. Nie zadziała także immobiliser, gdyż kluczyk był także oryginalny - przestrzegają mundurowi.

Reklama Bezpieczne zakupy w sieci

Polacy coraz chętniej kupują w internecie. Szczególnie w grudniu ogarnia nas szaleństwo zakupów. To wygodne, gdyż nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu, w sam raz na prezent dla najbliższych. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.

- Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego, nigdy nie kupujmy w sieci, korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć, korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu - literki "https" Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze - informują policjanci.

Reklama Włamywacze nie świętują

Włamywacze nie świętują, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników.

- Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednak nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można jeszcze inwestować w alarm, monitoring itp. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest czujny i zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie - podkreślają funkcjonariusze.

Co zrobić, by podróż była bezpieczna, a święta Bożego Narodzenia radosne i miłe?

- Zanim wsiądziemy za kierownice należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących stanu fizycznego oraz emocjonalnego: czy jesteśmy wyspani, czy nie jesteśmy zmęczeni, czy nic nas nie boli, czy nie jesteśmy pod wypływem alkoholu, czy nie przyjmowaliśmy leków, które mogą wpłynąć na prowadzenie pojazdu. W trakcie podróży należy dostosować styl jazdy do warunków panujących na drodze, unikać sytuacji ryzykownych oraz agresji na drodze, zachować taki odstęp od pojazdu poprzedzającego, abyśmy w odpowiednim momencie mogli zahamować - radzą mazowieccy funkcjonariusze.

Jeżeli poczujemy zmęczenie i lekkie znudzenie, zatrzymajmy się i odpocznijmy.

- Parkując, trzeba pamiętaj o zatrzymaniu pojazdu w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia. W miarę możliwości powinien znajdować się poza jezdnią. Podczas przerwy warto pooddychać świeżym powietrzem, wykonać kilka ćwiczeń fizycznych, które są doskonałym sposobem na zniwelowanie skutków długotrwałego pozostawiania w jednej pozycji. Pamiętajmy, że zmęczenie to nie tylko większe ryzyko zaśnięcia za kierownicą, ale też zmniejszona koncentracja i zdecydowanie niższa umiejętność właściwego analizowania sytuacji drogowej. Pamiętajmy, że w tym czasie na ulicach i drogach będzie większa niż zwykle ilość policjantów, do których zawsze można się zwrócić o pomoc - przypominają stróże prawa.

Fot. Policja Mazowiecka

Wyświetleń: 690 komentarze: 0
22.12.2019, 11:50r. Drukuj
Powrót


Reklama

Oclean
LUSAR
Carpexim
Bowling
PWSIP
IdealLine

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Kangurek
Neo
HydroDev
Ynet.pl
Sklep Enter