wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Wolontariusze z Łysych odwiedzili rodaków na Białorusi. To wzruszający czas dla wszystkich uczestników spotkania (zdjęcia)

"To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia" - pisał Paul Holbach. Co naprawdę oznaczają te piękne słowa, przekonali się wolontariusze z Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych, którzy pojechali odwiedzić naszych rodaków na Białorusi, w ramach akcji "Paczka na Kresy".

Za wschodnią granicę wyjechała dziewiętnastoosobowa grupa wolontariuszy.

Reklama ZSP w Łysych reprezentowali Ola Lipka, Julka Sadłowska oraz opiekun Jacek Mulawka, którzy w dniach 13-15 grudnia odwiedzili polskie rodziny zamieszkałe w obwodzie grodzieńskim. Jest to obszar leżący przy granicy z Polską i Litwą, skupisko mniejszości polskiej na Białorusi.

Bus z wolontariuszami wyruszył z Ostrołęki o 3.30 w nocy, z piątku na sobotę, rano przekraczał granicę w Kuźnicy Białostockiej. Jest to granica Unii Europejskiej, na której przeprowadza się kontrole celne. Już temu momentowi towarzyszyły silne emocje, gdyż akcje pomocowe z innych krajów nie są akceptowane przez białoruskie władze.

Reklama - Na miejscu nasza ekipa przemieszczała się różnymi środkami transportu - przeważnie prywatnymi, należącymi do tamtejszych Polaków. Spotkaliśmy się z wieloma rodzinami, ofiarowaliśmy prezenty, porozmawialiśmy. Wysłuchali życiowych historii białoruskich Polaków - smutnych, trudnych a nawet dramatycznych. Spotkaniom tym towarzyszyło też wiele radości i wzruszeń - często śmiech przez łzy. Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda życie Polaków na Białorusi i przekonać się o ich wielkiej miłości do dawno utraconej Ojczyzny. U wszystkich widzieliśmy ogromną potrzebę kontaktu z tym, co polskie - z językiem, symbolami, tradycją. Widzieliśmy też wielką radość ze spotkania, które samo w sobie było dla wielu świątecznym prezentem - poinformował Jacek Mulawka z ZSP w Łysych.

Grupa wróciła do kraju pełni wrażeń, emocji i przeżyć, o których jeszcze długo będą myśleć  i opowiadać, to była dla wielu podróż życia. 

- Dziękujemy naszym Wolontariuszom za podjęcie się tego wyzwania i udział w wyjeździe. Mamy nadzieję, że ich przykład zachęci kolejnych uczniów i pracowników do zaangażowania się w akcję "Paczka na Kresy" - dodaje nauczyciel.

Zobacz zdjęcia:
Wolontariusze z Łysych na Kresach

Więcej zdjęć: Wolontariusze z Łysych na Kresach

Wyświetleń: 1422 komentarze: 0
25.12.2019, 09:36r. Drukuj
Powrót