wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

W co opłaca się inwestować, a co omijać?

Propozycje mniej i bardziej nietuzinkowych sposobów na inwestycje wysypują się dziś z każdej strony. Nawet jeśli część z nich jest godna zainteresowania, to zdecydowanie nie nada się do wykorzystania w większości przypadków. Warto zrobić przegląd w co opłaca się inwestować, a co bezpieczniej jest omijać.

Tego unikaj w inwestowaniu

- Kryptowaluty. Mówiąc najkrócej, to nie inwestycja, tylko hazard. Jeśli chcesz posmakować nutki ryzyka z nadzieją na wygraną, to udaj się do bukmachera: masz zdecydowanie większe szanse na wygraną bez względu na to, jaki zakład wybierzesz. Kryptowaluty nie są środkiem inwestycyjnym i nie nadają się dla inwestora na żadnym poziomie doświadczenia (więcej: chwytają się ich tylko kompletne żółtodzioby, które zupełnie nie rozumieją statystyki).

Reklama - Inwestycje w surowce: jedynym sensownym surowcem, w jaki można by było dziś zainwestować, jest srebro, ale to trudna sztuka ze względu na podatki. Cała reszta jest albo mocno rozdęta, albo wymaga bardzo specyficznej wiedzy, a przede wszystkim w stosunku do najpopularniejszych trudno doszukać się prawdziwych i rzetelnych informacji, które mogłyby ułatwić prowadzenie inwestycji. O nietypowych surowcach, na przykład winie i czosnku, nawet nie warto w tym kontekście wspominać.

- Fundusze inwestycyjne inwestujące tylko w akcje. Jeśli chcesz inwestować w akcje, to po prostu naucz się gry na giełdzie. Większość funduszy akcyjnych ma bardzo niestabilny kurs i w zasadzie nie dają one żadnej przewagi nad bezpośrednim inwestowaniem na giełdzie. Trzeba jednak przyznać, że jest to narzędzie - przynajmniej od strony podatkowej - proste i zrozumiałe.

- Instrumenty pochodne. O ile nie jesteś ekspertem, to ich unikaj. Naprawdę mało kto je rozumie, spora część to po prostu elementy gry hazardowej, a inne są tak skomplikowane, że łatwo się manipuluje ich kursem i trzeba naprawdę perfekcyjnego rozeznania, żeby chociaż wyjść na zero.

W to możesz bezpiecznie inwestować

Reklama - Obligacje skarbowe. Przy obecnej inflacji to bardziej oszczędności niż inwestycje, ale i tak o niebo lepsze niż lokaty albo konta oszczędnościowe. Nie trzeba mieć żadnej konkretnej wiedzy, a próg wejścia to jedyne 100 złotych, więc przy pełnym bezpieczeństwie jest to produkt atrakcyjny.

- Fundusze walutowe i wybrane zrównoważone. Ich kursy są najbardziej stabilne i często rosną w długiej perspektywie. Choć i tu zysk jest niezbyt imponujący, to dobre narzędzie dla mało i średnio doświadczonych uczestników rynku. Znów - niski próg wejścia i brak potrzeby kontroli codziennego stanu konta ułatwiają działanie.

Reklama - Akcje. Giełda w gruncie rzeczy nie jest skomplikowana, szczególnie jeśli inwestuje się w branżę, o której się sporo wie. W Polsce tylko nieliczni w ogóle kupują akcje, a to błąd - wszędzie na świecie jest to jeden z najpopularniejszych sposobów inwestowania. Próg wejścia praktycznie nie istnieje, ale warto ustalić go tak, żeby wszystkiego nie pożarła prowizja maklera.

Na koniec jeszcze uwaga o ogólnym charakterze: inwestować warto w to, o czym się już cokolwiek wie. Zrozumienie instrumentów finansowych, z których się korzysta, jest bardzo ważne i pozwala w pełni wykorzystać potencjał konkretnego narzędzia i branży. Żeby inwestować "na czuja", trzeba najpierw zdobyć doświadczenie i wyrobić w sobie umiejętność przewidywania i szybkiego reagowania. Żadnej inwestycji i pod żadnym pozorem nie można bowiem zostawiać samej sobie - poszczególne instrumenty trzeba co pewien czas kontrolować i w razie potrzeby działać.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2539 komentarze: 4
04.01.2020, 09:04r. Drukuj
Powrót


Ziom @ 10:34, 04.01.2020

IP: 5.173...79

Ja bym zainwestował w nowego prezydenta miasta...

passat_WOS @ 14:24, 04.01.2020

IP: 77.111...32

Ja bym chetnie przeznaczł sporą sume na argentyńską piramide finansowa, zapoznając się z prospektem można w krótkim czasie zostać milionerem jak nie multimilionerem

_CLAM_ @ 14:32, 04.01.2020

IP: 2001:67c...93

W narkotyki, marichuane ostatnio sporo artykułów jest o rozbiciach grup tym się trudniącym. Konkurencja mniejsza można zwiększać marże z sprzedaży, interes pewny i dochodowy nie trzeba być expertem w żadnej dziedzinie wykształcenie nawet nie jest w ogóle potrzebne

darecki @ 10:39, 07.01.2020

IP: 37.30...176

XTB robi różnicę i wiele ułatwia - znam temat od środka, wiem, czego można się spodziewać. Póki co udało się sporo z tego wyciągnąć tylko raczej kolejne kroki podejmowane są odpowiedzialnie. U mnie nie ma inwestowania na hura - każda decyzja musi być odpowiedzialna i mieć uzasadnienie.