sobota, 29 lutego 2020 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Pługi do śniegu - idealne narzędzie do odśnieżania obszarów miejskich

Zima co roku stawia przed nami różnorodne wyzwania. Przede wszystkim pojawia się śnieg. Raz jest go więcej, a innym razem mniej, ale każdej zimy obecny jest przynajmniej przez jakiś czas. Śnieg to duże utrudnienie - przede wszystkim w miastach. Konieczne jest więc jego usuwanie - z ulic, chodników, parkowych alejek

Jednym słowem, ze wszystkich tych miejsc, w których poruszają się piesi i samochody.

Zima co roku stawia przed nami różnorodne wyzwania. Przede wszystkim pojawia się śnieg. Raz jest go więcej, a innym razem mniej, ale każdej zimy obecny jest przynajmniej przez jakiś czas. Śnieg to duże utrudnienie - przede wszystkim w miastach. Konieczne jest więc jego usuwanie - z ulic, chodników, parkowych alejek. Jednym słowem, ze wszystkich tych miejsc, w których poruszają się piesi i samochody.

Czym jest i jak działa pług do śniegu?

Pługi do śniegu to urządzenia mocowane z przodu pojazdu, które umożliwiają odgarnianie na bok dużych ilości śniegu naraz. Odśnieżanie przy pomocy pługu ma jednak swoje wymagania, a konstrukcja pługów jest właśnie do nich dostosowana. W czasie odśnieżania sam pług odgarnia śnieg o bardzo dużej masie, w którym dodatkowo mogą się pojawić różnego rodzaju przeszkody. Niezbędne jest zatem to, by pług taki był maksymalnie wytrzymały.

Musi być on całkowicie odporny na spotkanie z bryłami lodu, kamieniami, zamarzniętymi bryłami ziemi - czy czymkolwiek innym, co może być obecne pod śniegiem. Wytrzymałość pługu samego to jednak nie wszystko. Równie istotna jest wytrzymałość mocowania, które łączy go z danym pojazdem.

Doświadczenie pokazuje, że mocowanie jest wiele wrażliwszym elementem tego rodzaju konstrukcji, a więc musi być wykonane w sposób szczególnie przemyślany - tak, by zapewnić maksymalnie dużą wytrzymałość, ale również niską wagę, możliwość regulacji wysokości, czy kąta nachylenia, ale również możliwość dostosowania do różnych typów pojazdów.

Czym różnią się pługi do odśnieżania?

Pługi do odśnieżania mają różną wielkość. Różnią się wysokością, ale najważniejszym elementem jest ich szerokość. Wynika to z faktu, że pługi tego rodzaju używane są do odśnieżania bardzo różnych przestrzeni. Pługi przeznaczone do odśnieżania ulic muszą charakteryzować się znacznie większą szerokością, a co za tym idzie, również większą wytrzymałością niż pługi do odśnieżania chodników.

Zasada działania pługów

Zasada działania pługu jest prosta. Montowany jest on z przodu pojazdu. W czasie odśnieżania pług jest opuszczony i zgarnia śnieg przed siebie. Jako że jednak pług ustawiony jest względem pojazdu pod pewnym kątem, śnieg jednocześnie odpychany jest na bok. Śnieg usuwany z drogi nie może oczywiście lądować na jej środku, ale na poboczu. Dlatego właśnie pługi nachylone są w taki sposób, aby śnieg odpychany był w lewo.

Oczywiście w krajach, w których obowiązuje ruch lewostronny (na przykład w Wielkiej Brytanii) ustawienie pługu jest odwrotne i odrzuca on śnieg w stronę lewą. Producenci pługów dostarczają zatem na rynek najczęściej pługów, które albo można ustawić w dowolny sposób, albo których zaczepy mogą być w łatwy sposób modyfikowane.

Na jakich maszynach montuje się pługi?

Pługi montuje się na bardzo różnych pojazdach, ale najczęściej są to: traktor, ciągnik, kosiarka samobieżna i wózek widłowy. Pługi mocowane do tych pojazdów nie muszą się między sobą znacznie różnić, ale różne jest ich zawieszenie. Do różnych typów pojazdów używa się pługów z odpowiednio przygotowanym mocowaniem. Oczywiście, również ze względu na wagę i moc pojazdów, do których pługi są mocowane, będą się one różniły wielkością, a co za tym idzie, również masą.

Pługi do ciągników i traktorków

Największe pługi mogą być montowane do ciągników i traktorów. Takie konstrukcje nadają się świetnie do odśnieżania dróg, niezależnie od ilości śniegu na nich zalegającego. Duża moc tego rodzaju ciągników pozwala na odśnieżanie przy pomocy pługów o największej szerokości, które jednak charakteryzują się również największą masą. Duże pługi, mocowane do ciągników różnego rodzaju i traktorów, to urządzenia, dzięki którym możliwe jest usuwanie śniegu z nawet najszerszych i najbardziej zaśnieżonych ulic.

Pługi do wózków widłowych

Nieco inaczej wygląda sprawa pługów montowanych do wózków widłowych. Tutaj pług mocowany jest przy pomocy specjalnie przystosowanych rozwiązań do ramion wózka. Wózek jest urządzeniem, które samo w sobie wyposażone jest w mechanizm podnoszący i opuszczający. Mocowanie pługu jest tu więc zazwyczaj statyczne, choć pozwalające na zmianę kąta nachylenia urządzenia. Ze względu na mniejsze potrzeby, pługi śnieżne do wózków widłowych charakteryzują się również często znacznie mniejszymi rozmiarami.

Niewielkie pługi mogą być również mocowane do samobieżnej kosiarki. Taka kosiarka nie jest maszyną o dużej mocy, a więc może obsługiwać przede wszystkim pługi lekkie. Jak pokazuje doświadczenie, jest to świetny sposób na wykorzystanie kosiarki, która zazwyczaj używana jest wyłącznie w czasie trwania cieplejszej części roku.

Gdzie odśnieża się przy pomocy pługu?

Odśnieżać przy pomocy pługu można praktycznie wszędzie. Największe korzyści przynosi to jednak wszędzie tam, gdzie do odśnieżania są duże powierzchnie. Najważniejszym miejscem, do odśnieżania którego wykorzystuje się pługi są oczywiście drogi - zarówno w miastach, jak i poza nimi.

Specyfiką dróg jest to, że w czasie odśnieżania ruch samochodowy nie powinien zostać przerwany. Stosuje się więc tu mocne maszyny zaopatrzone w pługi o dużej szerokości, które pozwalają na usunięcie śniegu z całego pasa ruchu za jednym przejazdem. Drogi odśnieża się zazwyczaj przy pomocy ciągników i traktorów. Małe traktory mogą posłużyć do odśnieżania chodników.

Odśnieżanie przy pomocy pługu to również świetny pomysł dla terenów przy różnego rodzaju magazynach, takich jak place manewrowe, parkingi, czy place przeznaczone do składowania. Wszystkie firmy prowadzące takie magazyn dysponują również wózkami widłowymi do przemieszczania palet. Naturalne wydaje się być wykorzystanie właśnie ich do odśnieżania - wystarczy odpowiednio przystosowany pług.

Inną kwestią jest odśnieżanie miejsc takich jak boiska, parki, różnego rodzaju tereny rekreacyjne i im podobne. Zazwyczaj zarządzający takimi miejscami mają do dyspozycji kosiarki samobieżne, których latem używa się do koszenia trawy. Zimą takie kosiarki, zamiast stać w garażu mogą posłużyć do odśnieżania. Tego rodzaju urządzenia być może nie będą w stanie unieść ciężkich pługów, ale do odśnieżania terenu boiska, czy parkowych alejek będą zupełnie wystarczające.

Zalety odśnieżania pługiem

Odśnieżanie pługiem to przede wszystkim oszczędność energii i czasu. To również oszczędność pracy, dzięki czemu nie ma konieczności zatrudniania armii pracowników odśnieżających chodniki i podobne miejsca ręcznie. W oczywisty sposób powoduje to zmniejszenie kosztów odśnieżania. Tego rodzaju odśnieżanie to również szybkość, dzięki której śnieg może być usunięty już wkrótce po wystąpieniu jego opadów.

Pługi do odśnieżana Tuchel - wybrane modele

- Pług do śniegu Tuchel SK-K to niewielkie urządzenie, które świetnie sprawdzi się do odśnieżania chodników, parkowych alejek, placów manewrowych i wielu innych miejsc. Dzięki specjalistycznym zabezpieczeniom przeciw najechaniu model charakteryzuje się przede wszystkim bezpieczeństwem użytkowania w każdych warunkach. Może być dostosowany do pracy z każdym pojazdem, ale najlepiej sprawdzi się z małym ciągnikiem, kosiarką lub wózkiem widłowym.

- Model L-SK to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdych warunkach, z każdym typem urządzeń. Jest to pług średniej szerokości. Można dostosować go zarówno pracy z większym ciągnikiem i odśnieżania dróg, jak i pracy z wózkiem widłowym przy odśnieżaniu parkingów i placów magazynowych.

- Pług do śniegu Tuchel Vario to rozwiązanie, które zostało zaprojektowane tak, by sprawdzić się w najtrudniejszych warunkach. Dwie płaszczyzny pługu mogą być - dzięki mechanizmowi regulacji hydraulicznej - ustawiane pod różnymi kątami. Jego głównym przeznaczeniem jest odśnieżanie trudno dostępnych miejsc.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2777 komentarze: 4
04.01.2020, 09:07r. Drukuj
Powrót


Gość @ 12:04, 04.01.2020

IP: 2a01:110f...cdb7

Niesamowita informacja.

X @ 12:19, 04.01.2020

IP: 5.173...129

Na jaki CH** taka informacja? Macie coś z mózgiem!

Kartofel @ 14:22, 04.01.2020

IP: 77.111...32

szkoda że dopiero teraz taki artykół tyle się na odśnieżałem w grudniu i listopadzie śniegu ze chyba garba dostałem. Jestem społecznym odśnieżaczem terenów Wiejsko-Miejskich

Matiii8r77 @ 20:52, 04.01.2020

IP: 5.173...237

Zajebioza... Tylko że tym roku nie ma śniegu... Haaalooo??? Ocieplenia atmosferyczneee!!!

Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter