poniedziałek, 20 stycznia 2020 r., imieniny Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Izba Pamięci 5 Pułku Ułanów Zasławskich będzie otwarta w Bemowie Piskim

W jednostce wojskowej w Bemowie Piskim otwarta będzie Izba Pamięci 5 Pułku Ułanów Zasławskich, którego tradycje kultywuje tamtejszy Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. Miejsce zostanie otwarte w związku z przypadającą w 2020 roku setną rocznicą Bitwy pod Zasławiem.

Uroczyste otwarcie wystawy planowane jest na wrzesień 2020 roku. W celu wzbogacenia zbiorów, każdy może ofiarować pamiątki związane z pułkiem, które będą zaprezentowane w nowo powstałej Izbie Pamięci.

ReklamaUłani Zasławscy są mocno związani z Ostrołęką, ponieważ w okresie międzywojennym było to miejsce ich stacjonowania do roku 1939, do momentu wyruszenia w kierunku Stawisk, rejonu koncentracji Podlaskiej Brygady Kawalerii. Na naszych terenach ułani zasłużyli się podczas wypadu na Prusy Wschodnie. Po rozpoznaniu sił przeciwnika w rejonie Biała - Drygały, w toku zaciętych walk zdobyli wsie: Sokoły, Kowalewo i Długi Kąt. Ostatni bój "zasławczycy" stoczyli walcząc w bitwie pod Kockiem 5 października 1939 r., w składzie Samodzielnej Grupy Bojowej "Polesie" generała Kleeberga.

Reklama- Zwracamy się z ogromną prośbą do wszystkich osób posiadających wszelkie pamiątki związane z 5 Pułkiem Ułanów Zasławskich, o ich wypożyczenie, w celu zaprezentowania w Izbie Pamięci w Bemowie Piskim. Sala Tradycji naszej jednostki, w której umiejscowiona będzie Izba Pamięci, jest miejscem tłumnie odwiedzanym zarówno przez wycieczki i delegacje krajowe (szkoły, przedszkola, samorządy, organizacje i stowarzyszenia), jak również przez żołnierzy i delegacje innych państw, np. Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, których żołnierze stacjonują w Bemowie Piskim w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO - informuje por. Rafał Jackiewicz, oficer prasowy OSPWL Orzysz.

Zainteresowani przekazaniem zbiorów lub pamiątek mogą się kontaktować z kustoszem Sali Tradycji OSPWL Orzysz w Bemowie Piskim oraz Izby Pamięci - Katarzyną Dąbrowską, pod numerem tel. 261-333-174 lub 261-333-170.

Odsłon: 844 komentarze: 0
15:49, 13.01.2020r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Toyota
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter