niedziela, 20 września 2020 r., imieniny Eustachego, Filipiny, Faustyny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Izba Pamięci 5 Pułku Ułanów Zasławskich będzie otwarta w Bemowie Piskim

W jednostce wojskowej w Bemowie Piskim otwarta będzie Izba Pamięci 5 Pułku Ułanów Zasławskich, którego tradycje kultywuje tamtejszy Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. Miejsce zostanie otwarte w związku z przypadającą w 2020 roku setną rocznicą Bitwy pod Zasławiem.

Uroczyste otwarcie wystawy planowane jest na wrzesień 2020 roku. W celu wzbogacenia zbiorów, każdy może ofiarować pamiątki związane z pułkiem, które będą zaprezentowane w nowo powstałej Izbie Pamięci.

Reklama Ułani Zasławscy są mocno związani z Ostrołęką, ponieważ w okresie międzywojennym było to miejsce ich stacjonowania do roku 1939, do momentu wyruszenia w kierunku Stawisk, rejonu koncentracji Podlaskiej Brygady Kawalerii. Na naszych terenach ułani zasłużyli się podczas wypadu na Prusy Wschodnie. Po rozpoznaniu sił przeciwnika w rejonie Biała - Drygały, w toku zaciętych walk zdobyli wsie: Sokoły, Kowalewo i Długi Kąt. Ostatni bój "zasławczycy" stoczyli walcząc w bitwie pod Kockiem 5 października 1939 r., w składzie Samodzielnej Grupy Bojowej "Polesie" generała Kleeberga.

Reklama - Zwracamy się z ogromną prośbą do wszystkich osób posiadających wszelkie pamiątki związane z 5 Pułkiem Ułanów Zasławskich, o ich wypożyczenie, w celu zaprezentowania w Izbie Pamięci w Bemowie Piskim. Sala Tradycji naszej jednostki, w której umiejscowiona będzie Izba Pamięci, jest miejscem tłumnie odwiedzanym zarówno przez wycieczki i delegacje krajowe (szkoły, przedszkola, samorządy, organizacje i stowarzyszenia), jak również przez żołnierzy i delegacje innych państw, np. Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, których żołnierze stacjonują w Bemowie Piskim w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO - informuje por. Rafał Jackiewicz, oficer prasowy OSPWL Orzysz.

Zainteresowani przekazaniem zbiorów lub pamiątek mogą się kontaktować z kustoszem Sali Tradycji OSPWL Orzysz w Bemowie Piskim oraz Izby Pamięci - Katarzyną Dąbrowską, pod numerem tel. 261-333-174 lub 261-333-170.

Wyświetleń: 1051 komentarze: 0
13.01.2020, 15:49r. Drukuj
Powrót