czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jan Karski patronem jednej z ostrołęckich ulic. Jakie nazwy jeszcze wprowadzono?

Radni miejscy podjęli uchwały w sprawie nadania nowych nazw ulic w Ostrołęce. Jedną z ulic nazwano Komunalna, natomiast patronem kolejnej ulicy został Jan Karski - prawnik, historyk, dyplomata, kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego w stopniu porucznika oraz świadek Holokaustu.

Jan Karski, a właściwie Jan Kozielewski, urodził się w 1914 roku w Łodzi. Wychował się w katolickiej rodzinie, ale też w środowisku wielokulturowej Łodzi. Ukończył prawo i dyplomację na Uniwersytecie Lwowskim oraz Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy.

ReklamaNa krótko przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął karierę dyplomatyczną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. We wrześniu 1939 roku dostał się do sowieckiej niewoli. Udało mu się uciec z transportu - jego towarzysze - polscy oficerowie - zostali zamordowani w Katyniu w 1940 roku.

Karski zaangażował się w działalność ruchu oporu i został kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Człowiek o fotograficznej pamięci, posługujący się biegle kilkoma językami, rozpoczął swoją misję, przewożąc tajne instrukcje i rozkazy. Ujęty, aresztowany i torturowany przez Gestapo, próbował popełnić samobójstwo. Po odbiciu przez żołnierzy Armii Krajowej kontynuował konspiracyjną działalność.

ReklamaPoza granice kraju wywoził dowody i informacje na temat zagłady Żydów oraz działań nazistowskich Niemiec. W 1942 roku Karski przekazał informacje o eksterminacji Żydów zachodnim sojusznikom, apelował też o powstrzymanie Holokaustu. Niewielu dało wiarę jego słowom i nie przyszło z pomocą. Po wojnie Jan Karski pozostał w Stanach Zjednoczonych, nie mogąc wrócić do komunistycznej Polski.

Dopiero po latach ujawnił swoją tragiczną historię wojny i okupacji. Okrucieństwo jakie zobaczył w obozach zagłady, w gettach oraz brak pomocy ze strony sojuszników, były dla niego osobistym dramatem. O jego przeżyciach powstały liczne książki, publikacje, filmy. Po latach Karski stał się międzynarodową ikoną walki o godność i prawa człowieka oraz sprzeciwu wobec totalitaryzmów. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 w Waszyngtonie.

O nadanie nazwy ulicy wystąpili mieszkańcy. Więcej o Janie Karskim na stronie Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

ReklamaKolejna z ulic w mieście uzyskała nazwę Komunalna. To łącznik pomiędzy ulicami ks. Pęksy a Turskiego, przy której mieści się miejska sortownia śmieci. Z wnioskiem wystąpiła miejska spółka Ostrołęckie TBS. Nazwa koresponduje z prowadzoną w tym rejonie działalnością Stacji Segregacji Odpadów Komunalnych w Ostrołęce.

Radni podjęli uchwały podczas sesji w czwartek 30 stycznia. Decyzja w obu przypadkach to 16 głosów za.

Fot. Pomnik Jana Karskiego w Łodzi

Wyświetleń: 899 komentarze: -
11:39, 30.01.2020r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com