czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Kurpiowski Tabor" z ciekawymi warsztatami i ludową potańcówką. Wydarzenie poświęcono Ignacemu Mielnickiemu (zdjęcia)

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbyło się wydarzenie kulturalne z cyklu "Tabor Kurpiowski". Uczestnicy spotkania wspominali osobę Ignacego Mielnickiego - znanego muzyka oraz wzięli udział w warsztatach gry na instrumentach i wikliniarstwa. Tabor zakończył się potańcówką przy muzyce ludowej.

W programie wydarzenia nie zabrakło otwartego spotkania dotyczącego postaci Ignacego Mielnickiego, ale też opowieści o historii gry na harmonii pedałowej, różnego rodzaju warsztatów - nauki gry na instrumentach oraz wikliniarstwa.

ReklamaUczestnicy "Kurpiowskiego Taboru" pod okiem specjalistów uczyli się gry na bębenku obręczowym do muzyki kurpiowskiej, trudnili się wikliniarstwem i spróbowali zmierzyć się z harmonią trzyrzędową. Zdobyte umiejętności zaprezentowali podczas potańcówki.

Ignacy Mielnicki (1909-1994) - znany muzykant i jeden z bardzo nielicznych (a było ich dwóch) producentów harmonii 3-rzędowych pedałowych na Kurpiach. Jego przodkowie przywędrowali do Ostrołęki-Wojciechowic ze wsi Gnaty w gm. Lelis. Wykonane przez niego harmonie były i są używane przez wielu muzykantów kurpiowskich i nie tylko; można je spotkać w użyciu po dziś dzień. Ponadto harmonie „Mielnicki” znajdują się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu i Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Od początku istnienia Zespołu Tańca "Kurpie", związany z kapelą jemu przygrywającą. Niespełna miesiąc temu minęła 110 rocznica jego urodzin.

Wydarzenie odbyło się w sobotę 1 lutego w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Zobacz zdjęcia:
Tabor Kurpiowski: Harmonia - śladami Ignacego Mielnickiego

Więcej zdjęć: Tabor Kurpiowski: Harmonia - śladami Ignacego Mielnickiego

Wyświetleń: 2262 komentarze: -
15:32, 01.02.2020r. Drukuj