sobota, 28 marca 2020 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na uwadze funkcjonariuszy. Policyjne działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

W czwartek 6 lutego policjanci z wydziału ruchu drogowego prowadzą w całej Polsce działania pn. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów.

Nadzorem zostaną objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych oraz rowerzystów w tym takie, na których często dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Reklama - Warto zaznaczyć, że aura sprzyja używaniu pojazdów jednośladowych, co w połączeniu z przeświadczeniem kierowców samochodów, że sezon na te pojazdy jeszcze się nie rozpoczął, prowadzi do większej niż w roku ubiegłym liczby zdarzeń drogowych z tą grupą niechronionych uczestników ruchu drogowego - informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze zarówno kierowcy, jak i piesi powinni dostosować się do poniższych zasad przygotowanych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność, w tym zmniejszać prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

Reklama - wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący ma także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów.

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz z niego korzystać od zmierzchu do świtu, w tunelu oraz w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej np. mgłą, opadami atmosferycznymi.

Wyświetleń: 761 komentarze: 6
06.02.2020, 14:22r. Drukuj
Powrót


?? @ 18:02, 06.02.2020

IP: 37.248...132

Piękny artykuł, może teraz w odwrotnym kierunku czyli:
- pieszy także musi zachować szczególną ostrożność
- przed wejściem na przejście ma obowiązek upewnić się iż nie wtargnie bezpośrednio pod nadjezdzajacy pojazd
- ma zakaz wchodzenia z zza pojazdu
- dzieci do lat 10 nie mogą przebywać bez opieki osób pełnoletnich
I tak dalej może tu trzeba kilka mandatów też wlepic wtedy poprawi się bezpieczeństwo

Co do rowerzystów:
- w przypadku kiedy jest ścieżka rowerowa jest obowiązek nią jechać
- jeśli prędkość na drodze jest ograniczona do 50km/H to jest obowiązek jazdy po drodze a nie chodnikiem / odtepstwa to pogoda lub jazda wraz z dzieckiem do 10 lat/
- pozostałe przepisy dla rowerzystów są takie same jak dla reszty użytkowników
Tak więc karać ,je##ać nie wyróżniać

popieram ?? @ 20:17, 06.02.2020

IP: 178.213...198

w 100% popieram komentarz powyżej. Dodam jeszcze , że im więcej będzie się wciskać kit w mediach , że pieszy ,,ma pierwszeństwo'' tym więcej będzie ich ginąć.
Niestety taka jest prawda

Ppp @ 09:22, 07.02.2020

IP: 5.173...189

Zabawne jestem kierowca, rowerzysta i pieszym i z moich obserwacji to kierowcy sa najbardzirj hamscy i najbardziej zachowuja jak bydlo na drodze.

Widzisz przejsxie dla pieszych? Zwolnij hamie? Dlaczego jak wracam z pracy stoje kilka minut przed przejscie bo zaden z was hamow nie wpadnie na to zeby zwolnic i mnie przepuscic tak jak ja to robie kierujac?

Co do rowerow, fajnie pier.dolisz farmazony. Ciekawe ile razy kleles jak jadacy rowerem dziadek ulica spowalnial ruch i jechales sznurem aut za nim 20kmh. No ale w swietle prawa ma do tego prawo.

I jak jezdzic sciezka rowerowa jak bydlo z ostroleki po niej chodzi ?

Hipokryci.

Oczywiscie masz racje ale piszesz to w taki sposob jakby kierowcy to byl przyklad jak powinni sie zachowywac czlonkowie ruchu. A to smiech na sali jedziecie 30kmh przed przejsciem i jak ostatnie bydlo nie przepuscicie pieszego

P @ 09:25, 07.02.2020

IP: 5.173...189

Aha i zapamietaj sobie ptasie mozdzku jeden z drugim. To ty prowadzisz ciezszy pojazd i to na tobie spoczywa za niego odpowiedzialnosc bo to ty mozesz nim kogos zabic.

Wilekie zaskoczenie kierowcow roku jak na przejsciu dla pieszych pojawi sie pieszy. Tak jak ten morderca co zabil starsza kobiete ostatnio

Do P @ 11:03, 07.02.2020

IP: 37.47...143

Ogarnij się i nie wyzywaj ptasi móżdżku..

Do ppp i p @ 13:14, 07.02.2020

IP: 2a00:f41...48c2

H.am to ci się w lustrze odbija , widać twoją kulturę zjebie... dziadek, H.amy, bydło
Ps jesteś głów...m a nie żadnym kierowcą czy rowerzystą, śmieciem społecznym którego powinno się zamknąć w ośrodku w Gostyninie