poniedziałek, 1 czerwca 2020 r., imieniny Jakuba, Hortensji, Gracjany

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Skrzynka skarg: Czy młode drzewka, rosnąc, zniszczą ogrodzenie cmentarza? Ratusz uspokaja (zdjęcia)

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:

Wzdłuż ogrodzenia miejskiego cmentarza przy ulicy Krańcowej pojawiły się młode drzewka. Nasadzeń dokonała miejska spółka. Jeden z naszych czytelników obawia się, że korzenie drzew zniszczą cmentarne ogrodzenie.

Reklama Do naszej redakcji wysłał list ze swoimi obawami, prosząc, aby urząd miasta wziął pod uwagę konsekwencje takich nasadzeń oraz ewentualne rozważył inne możliwości.

- Nie trzeba być specjalistą dendrologiem, aby skojarzyć, że pierwszy rząd drzew nasadzonych niedawno wzdłuż murowanego ogrodzenia miejskiego cmentarza, przy ul Krańcowej, swoim systemem korzeniowym zdewastuje to murowane ogrodzenie. Oczywiście w miarę jak drzewa będą rosły. Jeżeli tuż przy ogrodzeniu, co jest do rozważenia, mają być w ogóle jakieś rośliny, warto rozważyć ich wpływ na kosztowną infrastrukturę cmentarza. Niewątpliwie w Nadleśnictwie Ostrołęka Urząd Miasta Ostrołęka uzyska fachową opinię na powyższy temat. Warto przypomnieć, że obecna pora roku sprzyja wszelkim przesadzeniom (nasadzeniom) - pisze czytelnik Jerzy.

Reklama Odpowiada Piotr Potulski, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Ostrołęce:

W związku z przebudową ulicy Krańcowej, miasto Ostrołęka wystąpiło do marszałka z wnioskiem o wydanie zgody na usunięcie kolidujących z inwestycją drzew. Zgoda została udzielona pod warunkiem wykonania nasadzeń zastępczych, minimum 200 drzew o określonych parametrach (wielkości) w obrębie ulicy Krańcowej. Podczas projektowania i wykonywania nasadzeń analizowane były takie elementy jak układ jezdni, parkingów, ciągów pieszych, terenów zieleni oraz sieci i instalacji podziemnych. Układ wszystkich tych elementów powodował ograniczone możliwości oraz wymuszał stosowanie określonych rozwiązań. 

Reklama W bezpośrednim sąsiedztwie ogrodzenia Cmentarza Miejskiego w Ostrołęce, zostały posadzone drzewa gatunku jarząb pospolity, odmiana "Fastigiata". Według zaleceń Związku Szkółkarzy Polskich drzewa te polecane są do obsadzania wąskich ulic, pasów zieleni, ciasnych miejsc i małych ogrodów. Charakteryzują się one powolnym tempem wzrostu oraz pokrojem wąskokolumnowym, dorastając do maksymalnych rozmiarów 5-7 m wysokości przy 1,5-2 m szerokości. Ponadto drzewa te cechują się wiązkowym systemem korzeniowym, który sięga dość głęboko, z dużą liczbą aktywnych i drobnych korzeni obwodowych. W związku z tym nie stwarzają one zagrożenia dla sąsiadujących obiektów. Nie ma zatem obawy o negatywny wpływ posadzonych drzew na ogrodzenie cmentarza.

Na potrzeby nasadzeń przy ul. Krańcowej, w tym, w pobliżu cmentarza, dostawcą drzew było Gospodarstwo Ogrodniczo-Szkółkarskie Bolesław Łakomski z siedzibą w Sompolnie. Dostawcę wybrano w wyniku przeprowadzonego zapytania cenowego, nieprzekraczającego wartości 30 tys. euro. Nasadzeń dokonało Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o.

Zobacz zdjęcia:
Nowe drzewka przy cmenatrzu miejskim

Więcej zdjęć: Nowe drzewka przy cmenatrzu miejskim

Wyświetleń: 2933 komentarze: 10
11.02.2020, 15:47r. Drukuj
Powrót


olga @ 21:33, 11.02.2020

IP: 157.25...130

ooo, jaka cisza, zatkało wszystkich krytyków ratusza :)

Pokraki i Szuje @ 21:55, 11.02.2020

IP: 188.147...125

posadzili qrwa drzewo koło drzewa, w tym r owniez dęby, ostatnio jak przejeżdzałem to sie zastanawiałem co za pokraczny kre_tyn to zaplanował - no i już wiemy....

!! @ 05:44, 12.02.2020

IP: 178.235...106

Ty ,,pokrako i szujo,, nie lubisz wiedzy, nienawidzisz jej, prawda? Wiadomo kim jesteś.

no @ 10:10, 12.02.2020

IP: 176.109...39

Pewnie że zniszczy

do "pokraki i szuje" @ 12:32, 12.02.2020

IP: 194.50...85

Ty (aż mi ciężko przychodzi pisać to z wielkiej litery) jesteś pokracznym kre_tynem i wyraźnie masz problemy w czytaniu ze zrozumieniem :). Gdybyś opanował tę trudną sztukę, to wiele rzeczy byłoby dla Ciebie prostsze i łatwiejsze do ogarnięcia. Proponuję skupić się nad łojeniem browara przed TV i drapaniem po tyłku, na czym pewnie lepiej się znasz, a nie nad pracą innych ludzi i marudzeniem dla marudzenia.

Bolek @ 12:57, 12.02.2020

IP: 178.213...240

Kto normalny sądzi drzewa na cmentarzu?!?!? Większość cmentarzy pozbywa się drzew ponieważ liście brudzą i zasmiecaja nagrobki!!! Będzie ktoś kto będzie to sprzątał???

Jurny Dzięcioł @ 14:39, 12.02.2020

IP: 194.50...85

@Bolek - po pierwsze nie na cmentarzu, a obok cmentarza, po drugie z cmentarzy pozbywa się drzew nie ze względu na liście, a spadające gałęzie i możliwość uszkodzenia pomników - co można wyeliminować regularną pielęgnacją zamiast rąbać jak leci. Pozbywać się drzew bo liście brudzą i zaśmiecają? Typowe. Drzewa, tym bardziej w mieście, są zbyt ważne żeby pozbywać się ich z lenistwa i dla wygody. Trzeba sadzić, a nie rzezać gdzie popadnie. Poza tym wyraźnie napisane jest, że nasadzenia musiały być zrobione w zamian za wycięte sztuki. Sprzątał będzie pewnie ten, kto sprząta resztę miasta, o to bym się nie martwił.

Nie sadźcie nic, wytnijcie wszystko i zabetonujcie to (i tak betonowe) miasto. Będzie czysto, schludnie i tanio.

@ @ 20:30, 12.02.2020

IP: 37.47...253

Wspolczuje tym co maja groby przy ogrodzeniu Ciagle beda zasmiecane liscmi i ptasimi odchodami ,

Przechodniem @ 15:36, 13.02.2020

IP: 2a01:110e...d46e

Ci, co mają groby przy ogrodzeniu , to już mają w największym poważaniu zaśmiecanie liśćmi i ptasie sranie.
Na fotkach widać, że posadzono drzewka poza cmentarzem, a jarzębina dość dobrze znosi strzyżenie. Wodnik Miejski nawet coś o pokroju i docelowych wymiarach drzew odpowiedział

mieszkaniec @ 00:43, 14.02.2020

IP: 2a00:f41...88a7

@@ Byles-as kiedyś na tym cmentarzu. Bo wydaje mi się. Ze widząc nasadzone drzewka współczujesz ludziom którzyj odwiedzają groby zaraz przy samym ogrodzeniu . Przed zaczęciem. Inwestycji parkingu były duże lisciaste pfaktycznie po całej lubi muru i było dobrze . Przynajmniej zakrywały. Widok grobow z okien pobliskich blokow . A teraz ? Nasadzili drzewek i co z tego. Jak ludziom patrząc przez okno w domu odechciewanie sie wszystkiego widząc Tysiące grobow a nie tak jak wcześniej tylko same drzewa ..

Reklama

LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Portal gov.pl

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter