wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Mosty miłości są także w Ostrołęce. Zakochani wieszają kłódki a klucz wrzucają do rzeki (zdjęcia)

Zakochane pary, aby wyznać sobie miłość i zachować uczucie na wieki, na mostach wieszają kłódki, a klucz wrzucają w odmęty Narwi. To symbol oddania i zaklęcie, które ma uchronić ich przed rozstaniem. Zwyczaj spodobał się ostrołęczanom, chociaż w znaczniej mniejszym wymiarze, niż na świecie.

Tradycja wieszania kłódek miłości na mostach pochodzi najprawdopodobniej z Florencji.

ReklamaUczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio - najstarszym z florenckich mostów, na rzece Arno.

Zwyczaj spodobał się i szybko przeniósł w inne środowiska, a w 2006 roku został spopularyzowany przez pisarza Federico Moccia w powieści "Tylko ciebie chcę". Wówczas na moście Milvio, nad Tybrem, zawisły tysiące kłódek miłości. Zwyczaj zaczął rozprzestrzeniać się po świeci i dotarł do Polski, a także do Ostrołęki.

W naszym kraju najbardziej znanym mostem miłości jest Most Tumski we Wrocławiu. Podobne obiekty funkcjonują też m.in. w Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy, Krakowie czy Warszawie.

Kłódki z wyrytymi inicjałami, miłosnymi wyznaniami, imionami ukochanych czy datami lub aforyzmami zawisły także w Ostrołęce - na moście im. A. Madalińskiego a także na moście kolejowym. Symbol dozgonnej miłości, zamkniętej na klucz i zaklętej w kłódce, to romantyczne wyznanie zakochanych. Czy dzięki temu uczucie faktycznie potrafi przetrwać próbę czasu? Tego nikt nie udowodnił, ale może warto próbować?

Zobacz też:

W Ostrołęce też jest most miłości (zdjęcia)

Zobacz zdjęcia:
Kłódki na moście w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Kłódki na moście w Ostrołęce

Odsłon: 3161 komentarze: 4
09:02, 14.02.2020r. Drukuj
Powrót


UB @ 13:35, 14.02.2020

IP: 95.49...73

Ile jest w Ostrołęce tych mostów?

Lena @ 14:48, 14.02.2020

IP: 2a01:110f...4f46

z treści wynika, że dwa - most Madalińskiego i kolejowy. jeśli kłódki były też na starym moście, to zdjęto je wraz z rozbiórką konstrukcji przed remontem. i teraz co? Pary się rozstaną? kolejowy tez do rozbiórki, więc lepiej zabrać swoje kłódki :)

WIESŁAW @ 19:50, 14.02.2020

IP: 77.114...83

Od zaraz zatrudnię nurka który odszuka kopię klucza którą moja ślubna wrzuciła do wody . Dorobiłem zapasowy bo czasami potrzeba człowiekowi wolności ale niestety wyczuła . Chłopaki . Klucz do wody ale zapasowy może się przydać .

do wyżej @ 21:55, 14.02.2020

IP: 2a01:110f...9884

zdjęte kłódki z mostu Tumskiego we Wrocławiu ważyły 20 ton

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót