wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

"Zapora" w Klubie Kina Niezależnego. Historia niezłomnego majora Hieronima Dekutowskiego

Klub Kina Niezależnego, działający w kinie Jantar, zaprasza na emisję filmu "Zapora" - dokumentalnego obrazu o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym i dowódcy oddziałów partyzanckich Armii Krajowej - majorze Hieronimie Dekutowskim.

Film stanowi w dużej mierze zapis wspomnień podkomendnych majora "Zapory", jego kolegów, przyjaciół i członków rodziny.

ReklamaZ opowieści wyłania się postać człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Opowiadane historie są uzupełnione zdjęciami, dokumentami i animacjami przedstawiającymi najważniejsze akcje "Zaporczyków".

Hieronim Dekutowski ps. "Zapora" - major Polskich Sił Zbrojnych, cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Skazany przez komunistyczny sąd na karę śmierci, więziony i torturowany, podjął nieudana próbę ucieczki. Rozstrzelany 7 marca 1949 w Warszawie, przez pluton egzekucyjny. Jego ostatnie słowa brzmiały: "Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!"

ReklamaPodobnie jak inni Żołnierze Wyklęci, skazany został przez komunistów na wieczną niepamięć. Po latach powrócił jako bohater. W 1988 pośmiertnie mianowany pułkownikiem przez władze RP na uchodźstwie. Trwające kilkadziesiąt lat poszukiwania miejsca spoczynku ofiary komunistycznego mordu zostały uwieńczone sukcesem. Latem 2012 r. badacze Instytutu Pamięci Narodowej działający pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka odkryli i zabezpieczyli jego szczątki podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery na Łączce, na warszawskich Powązkach.

Film zostanie wyświetlony w kinie Jantar, na małej sali kinowej, w poniedziałek 17 lutego br. o godz. 19.00

Poniżej zwiastun filmu:

Fot. kadr z wideo

Odsłon: 841 komentarze: 0
00:12, 15.02.2020r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót