piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Firma radnego bez pozwolenia odprowadzała wodę z budowy do kanalizacji. Zamiast kary, pouczenie

Potwierdziły się nasze doniesienia, że firma radnego Mariusza Mierzejewskiego bez pozwolenia odprowadzała wodę z terenu budowy wielorodzinnego budynku na os. Natura do miejskiej kanalizacji. Wody Polskie darowały jednak karę, gdyż ustalono, że był to incydentalny przypadek, podyktowany nagłą sytuacją.

Inwestorem budowy wielorodzinnego budynku na osiedlu Natura w Ostrołęce jest firma Trony Sp. z o.o. Jej prezesem jest Mariusz Mierzejewski, obecny radny miasta, przez wiele lat blisko związany z działaczami PiS w Ostrołęce.

ReklamaW kwietniu ubiegłego roku jeden z naszych czytelników zainteresował się odprowadzaniem substancji płynnych z placu budowy wielorodzinnego budynku na osiedlu Natura w Ostrołęce. Zauważył, że z posesji doprowadzone są do studzienki kanalizacyjnej dwa duże węże strażackie, które całymi dniami wypompowują wodę. Pompowanie trwało nie tylko w dzień, ale też w godzinach wieczornych. 

W celu wyjaśnienia sytuacji skierowaliśmy zapytanie do Urzędu Miasta w Ostrołęce. Prezydent Łukasz Kulik odpowiedział m.in., że "podczas kontroli przeprowadzonej 4 i 5 kwietnia br., nie stwierdzono przepompowywania wód gruntowych z terenu pobliskiej inwestycji (budowy domu wielorodzinnego na działce oznaczonej nr geodezyjnym 50728/14) do studni kanalizacji deszczowej. Studnie rewizyjne na sieci kanalizacji deszczowej w obrębie prowadzonej inwestycji były zamknięte.

ReklamaO sprawie włodarz miasta poinformował jednak Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Ostrołęce.

- Pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Zarząd Zlewni w Ostrołęce, po otrzymaniu informacji o możliwości nielegalnego odwodnienia i odprowadzania wód z placu budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego, niezwłocznie przeprowadzili wizję w terenie. Podczas oględzin stwierdzili, że na terenie budowy wykonany jest wykop pod płytę fundamentową. Na dnie wykopu w jednym z rogów występowała niewielka warstwa wody (10-15 cm) oraz leżały dwa węże strażackie. Nie stwierdzono jednak przepompowywania wód gruntowych z terenu budowy do kanalizacji deszczowej - przekazała nam Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

ReklamaRzeczniczka prasowa poinformowała nas również, że "pracownikom Wód Polskich udało się ustalić, że na budowie wystąpiła sytuacja kryzysowa, kiedy to konieczne było odprowadzenie wody z wykopu".

- Kierownik budowy został pouczony, że zgodnie z art. 394 ust.1 pkt. 5 ustawy Prawo Wodne (Dz. U. z 2018 r. poz. 2268 ze zm.) zamierzenie trwałego odwadniania wykopów budowlanych wymaga zgłoszenia wodnoprawnego, które należy uzyskać przed podjęciem prac i na które Nadzór Wodny nie wyrazi sprzeciwu. Kierownik budowy zobowiązał się do przestrzegania powyższych przepisów - podkreśliła Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Wyświetleń: 10002 komentarze: -
11:20, 17.02.2020r. Drukuj