czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Radni przyjmą strategię adaptacji Ostrołęki do zmian klimatu. Groźnymi zjawiskami dla miasta są m.in. fale upałów, susze, intensywne opady, powodzie

Radni na najbliższej sesji przyjmą Strategię adaptacji miasta Ostrołęki do zmian klimatu do roku 2025 z perspektywą do 2030. Opracowanie dokumentu nastąpiło na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym a naszym miastem.

W oparciu o wyniki prowadzonych w ramach projektu analiz zagrożeń klimatycznych uznano, że "najbardziej groźnymi dla Ostrołęki zjawiskami związanymi ze zmianami klimatu są: upały, fale upałów, fale chłodu, susze, intensywne opady i związane z nimi podtopienia, zagrożenia powodziowe, wiatr i burze".

Reklama- Zjawiska te stanowią zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania miasta oraz zdrowia i życia jego mieszkańców. W perspektywie roku 2050 należy się spodziewać pogłębienia tendencji zmian zjawisk klimatycznych zaobserwowanych w przeszłości. Do roku 2050 przewidywane jest zwiększenie liczby dni upalnych oraz większe natężenie fal upałów. Prognozowany jest znaczący wzrost liczby dni gorących i wydłużenie trwania okresów z maksymalną temperaturą dobową przekraczającą 25 st. C. Wrośnie także liczba dni z temperaturą minimalną >20 st. C (nocy tropikalnych) - czytamy w dokumencie.

Prognozowana jest także "tendencja spadkowa niekorzystnych zjawisk związanych z występowaniem niskich temperatur w okresie zimowym. Ponadto prognozowane jest zwiększenie liczby dni z temperaturą średniodobową >10 st. C, co jest wskaźnikiem wydłużenia okresu wegetacyjnego. W zakresie opadów przewidywany jest, w horyzoncie do roku 2050, wzrost zarówno liczby dni z opadem, jak i wysokość rocznej sumy opadów atmosferycznych, na co będzie miała wpływ wysokość opadów zwłaszcza w chłodnej porze roku".

ReklamaUwzględniając obserwowane i prognozowane zagrożenia miasto Ostrołęka podjęło wysiłki na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy warunków życia mieszkańców w zmieniających się warunkach klimatycznych.

- Pierwszym krokiem tych prac jest opracowanie Strategii adaptacji do zmian klimatu miasta Ostrołęka. Na potrzeby strategii dokonano szczegółowej analizy, w której oceniono warunki klimatyczne miasta, wrażliwość miasta na zmiany klimatu oraz potencjał adaptacyjny miasta do reagowania na zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Na podstawie diagnozy przyjęto cele i działania adaptacyjne, które służyć będą zapewnieniu wysokiej jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców Ostrołęki w warunkach zmian klimatu - czytamy w dokumencie.

Zarówno diagnoza, jak i cele oraz działania adaptacyjne wypracowane zostały w oparciu o metodę ekspercko-partycypacyjną wspólnie przez zespół ekspertów IOŚ-PIB oraz przedstawicieli miasta i organizacji społecznych.

Oceniono, że "na zmiany klimatu szczególnie wrażliwe są następujące sektory: zdrowie publiczne i jakość życia, dobra kultury i społeczne usługi publiczne, różnorodność biologiczna oraz gospodarka ściekowa".

Reklama- W ramach strategii zaplanowano działania służące zapewnieniu zabezpieczenia miasta przed skutkami ekstremalnych zjawisk związanych ze zmianami klimatu, zwiększeniu dostępności do infrastruktury usług publicznych przystosowanej do zmian klimatu, tworzeniu struktur przestrzennych odpornych na zmiany klimatu, a także podniesieniu świadomości społecznej dotyczącej adaptacji do zmian klimatu - czytamy w dokumencie.

Opracowanie dokumentu stanowi deklarację udziału miasta Ostrołęki w projekcie "Climate change adaptation in small and medium size Cities" dofinansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej, realizowanym przez Instytut na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Decyzję w powyższej sprawie podejmą radni podczas sesji, we wtorek 25 lutego.

Wyświetleń: 949 komentarze: -
09:03, 19.02.2020r. Drukuj