piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Internet także dla seniora. Poznaj tajniki internetu dzięki filmom instruktażowym "e-Senior potrafi" z Martą Manowską

Internet to miejsce nie tylko dla młodych. Z jego dobrodziejstw bez obaw mogą korzystać także seniorzy. O czym przekonuje Marta Manowska - osobowość telewizyjna w serii filmów instruktażowych "e-Senior potrafi!". W pierwszym odcinku Manowska zachęca widzów do zmagań kulinarnych.

Nauka, szybki i niedrogi kontakt z rodziną mieszkającą w najdalszych częściach świata, opłacanie rachunków bez wizyty na poczcie, czy zakupy bez dźwigania i wychodzenia z domu - to tylko namiastka możliwości, jakie daje internet. Nigdy nie jest za późno, by tego spróbować.

Reklama- Starsze osoby są przyzwyczajone, że aby coś załatwić trzeba wyjść z domu. A tak naprawdę można wszystko załatwić w domu, z kubkiem kawy obok. Wystarczy usiąść, wziąć głęboki oddech, otworzyć komputer, przełamać się i zrobić pierwszy krok. To prostsze i bardziej intuicyjne, niż nam się wydaje - przekonuje Marta Manowska, ambasadorka kampanii "e-Polak potrafi!".

„e-Senior potrafi!”, odc. 1 - Informacja i rozrywka - obejrzyj instruktaż

Jak senior może rozpocząć swoja przygodę z internetem?

 - Tak jak w przypadku poznawania wszystkiego, co nowe - najlepszą metodą jest metoda prób i błędów. Najlepiej zacząć od najprostszych czynności, np. znalezienia w internecie przepisu na swoje ulubione ciasto z dzieciństwa. Można też sprawdzić, czy w osiedlowym kinie grają jeszcze film, który chcieliście zobaczyć. Po pierwszych, prostych krokach, przyjdzie czas na bardziej skomplikowane operacje, np. płacenie rachunków. Nie spieszcie się, wszystko róbcie w swoim tempie - przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji.

ReklamaBezpieczne pierwsze i kolejne kroki korzystania z internetu według Ministerstwa Cyfryzacji

- blokujcie swoje urządzenia (telefon, komputer lub tablet)

Podobnie jak zamykacie drzwi do mieszkania, tak samo troszczcie się o bezpieczeństwo swoich urządzeń. Zabezpieczcie dostęp do przechowywanych tam informacji odpowiednim hasłem. Hasło powinno być "silne", czyli takie którego nikt nie zgadnie. Dlatego nie ustawiajcie haseł z np. liczb składających się na datę waszych lub bliskich wam osób urodzin. Jeśli boicie się, że zapomnicie hasła, możecie je sobie zapisać, jednak kartki na której to zrobicie, strzeżcie jak oka w głowie! Hasło nie tylko ustrzeże wasz sprzęt i zawarte w nim informacje przed ciekawością osób trzecich, ale i zabezpieczy wasz smartfon lub tablet na wypadek zagubienia lub kradzieży.

- pomyślcie, zanim klikniecie

Ignorujcie maile i komunikaty, w których ktoś was nakłania do szybkiego działania, kusząc przy tym np. niepowtarzalną promocją lub okazją. Tego typu wiadomości często okazują się oszustwem.

- w razie wątpliwości - nie klikajcie

ReklamaJeśli w swojej skrzynce e-mail znaleźliście wiadomość, na którą nie czekaliście, a w niej podejrzany link - nie klikajcie! Nawet, jeśli dostaniecie wiadomość od kogoś, kogo znacie, ale budzi ona wasze wątpliwości lub wygląda podejrzanie - kasujcie ją. Lepiej dmuchać na zimne.

W wirtualnym świecie, tak jak w tym rzeczywistym - zaufajcie swojej intuicji. W razie problemów, warto pytać tych, którzy akurat na tym znają się lepiej.

Więcej informacji o e-usługach, ale także porad jak bezpiecznie poruszać się w internecie znajdziecie na stronie www.gov.pl/web/epolakpotrafi.

O projekcie

Projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi.

Fot. MC

Wyświetleń: 714 komentarze: -
08:00, 22.02.2020r. Drukuj