piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

ZUS: seniorzy odkładają w czasie odejście na emeryturę. Chcą dostawać więcej pieniędzy

Polscy seniorzy odkładają w czasie decyzję o odejściu na emeryturę. Według informacji przygotowanych przez ZUS w 2015 roku ośmiu na dziesięciu seniorów przeszło na emeryturę niezwłocznie po ukończeniu wieku emerytalnego. W 2019 roku z takiej możliwości skorzystało już tylko sześciu z nich.

Co wpływa na takie zachowanie? Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decydujące znaczenie ma tu wysokość świadczenia.

Reklama- Emerytura to uprawnienie, a nie obowiązek. Dodatkowo odłożenie w czasie momentu zaprzestania aktywności zawodowej oznacza wyższe świadczenie. Wiedzą o tym seniorzy, którzy przechodzili na nie w 2019 roku. Tylko 60,4 proc. spośród nich zrobiło to natychmiast po ukończeniu wieku emerytalnego. Z kolei 24,9 proc. poczekało kilka miesięcy, a 14,7 proc. wstrzymało się co najmniej o rok od nabycia uprawnień - informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Z danych przedstawionych przez ZUS wynika, że przejście na emeryturę częściej opóźniały kobiety.

- Tylko 56,1 proc. z nich skorzystało z uprawnień natychmiast. W tym czasie mężczyźni zdecydowali się na ten krok w 68 proc przypadków. Dla porównania w 2015 na emeryturę natychmiast po ukończeniu wieku przeszło 82,9 proc. osób, przy czym dla mężczyzn było to 87,1 proc., a dla kobiet 81,2 proc.

ReklamaDlaczego późniejsza emerytura jest wyższa?

- Opóźnienie przejścia na emeryturę o rok przekłada się na wzrost wysokości świadczenia średnio o ok. 10 proc, przy czym w niektórych przypadkach wyniesie on nawet 12 proc. Dzieje się tak dlatego, że dłuższa praca oznacza więcej składek wpłaconych do systemu, a zgromadzony kapitał emerytalny będzie podlegał dodatkowym waloryzacjom. Do tego wszystkiego trzeba pamiętać, że uzyskana kwota zostanie podzielona na mniejszą liczbę miesięcy tzw. średniego dalszego trwania życia - informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

W podjęciu decyzji o wcześniejszym lub późniejszym przejściu na emeryturę doradzają seniorom doradcy ZUS.

ReklamaOd lipca 2017 r. w sprawach emerytalnych Polaków doradzają im doradcy emerytalni ZUS. Pomagają klientom w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę, wyjaśniają zasady przyznawania świadczeń, tłumaczą od czego zależy wysokość emerytury, a także obliczają przy pomocy przygotowanego przez ZUS kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby. Od początku uruchomienia usługi doradcy emerytalni obsłużyli 20 mln klientów i wykonali dla nich 2 mln obliczeń w kalkulatorze emerytalnym - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. 

Wyświetleń: 1043 komentarze: -
09:58, 23.02.2020r. Drukuj