piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Praca jako forma resocjalizacji. Ilu osadzonych z Zakładu Karnego w Przytułach Starych podjęło zatrudnienie pod koniec 2019? (zdjęcia)

Praca uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod resocjalizacyjnych. Zakład Karny w Przytułach Starych w grudniu 2019 roku zatrudniał 78 osadzonych w formie odpłatnej oraz 233 w formie nieodpłatnej. Zatrudnienie u kontrahentów zewnętrznych wyniosło natomiast 105 osób.

Podjęcie zatrudnienia przez osadzonych może przynieść wiele korzyści. Pozwala na utrzymanie kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym oraz daje możliwość poznania trudności dnia codziennego.

Reklama- Zatrudnienie osób pozbawionych wolności daje możliwość zagospodarowania czasu wolnego na produktywne zajęcie, które zestawione z szeregiem innych oddziaływań penitencjarnych składa się na proces resocjalizacji. Powoduje wytworzenie się pozytywnych emocji związanych z poczuciem przynależności oraz przeświadczenia o posiadaniu wpływu na swoje życie. Jest to także szansa dla osób, które nie posiadają wyuczonego zawodu na zdobycie cennego doświadczenia procentującego w ich późniejszej aktywizacji zawodowej - wyjaśnia st. szer. Beata Mikulska z Zakładu Karnego w Przytułach Starych.

Praca pozwala na wygaszenie agresywnych zachowań u więźniów i przekierowuje ich uwagę na współpracę i dokładność w wykonywaniu zadań.

- Jako środek oddziaływania resocjalizacyjnego, systematyczne zajęcie eliminuje agresję i wrogość rodzącą się w osadzonych, skierowaną wobec otaczającego ich świata i ludzi zastępując ją współpracą, a także starannością w wykonywaniu zadań - informuje st. szer. Beata Mikulska z Zakładu Karnego w Przytułach Starych. 

ReklamaWięźniowie aktywni zawodowo są mniej zagrożeni wykluczeniem społecznym po opuszczeniu zakładu karnego.

- Dodatkową korzyścią dla osób pozbawionych wolności wynikającą z podjęcia zatrudnienia jest utrzymanie sprawności zawodowej, która zapewnia możliwość powrotu do społeczeństwa po opuszczeniu jednostki penitencjarnej. Resocjalizacja przez pracę powoduje również istotne zmiany w osobowości osadzonych, dla których dyscyplina związana z zajęciem zarobkowym była obca. Wywołuje bowiem modyfikację systemu wartości oraz postrzegania podjęcia legalnych zajęć - wyjaśnia st. szer. Beata Mikulska z Zakładu Karnego w Przytułach Starych. 

Fot. Zakład Karny w Przytułach Starych

 

Wyświetleń: 2062 komentarze: -
09:52, 01.03.2020r. Drukuj