czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Długotrwała susza w regionie będzie dotkliwa dla rolników. Trwają próby ratowania sytuacji m.in. w zakresie retencji wód

Temat ogólnopolskiej suszy, która już od ubiegłego roku dotyka nasz region, podejmowany jest nie tylko przez instytucje rządowe oraz rolnicze, ale też przez prywatne podmioty oraz rolników, którzy obawiają się ogromnych strat w uprawach i zbiorach. Do naszej redakcji wpłynął apel o podjęcie interwencji przez właściwe służby.

Poziom wód gruntowych systematycznie się zmniejsza. Wszystkiemu winne długotrwały brak opadów w minionym roku, ale też brak pokrywy śnieżnej w tym sezonie.

Reklama- Jeśli nie nadejdą deszcze, grozi nam susza, której skutków nikt nie będzie w stanie zrekompensować. W związku z powyższym, z zaskoczeniem obserwujemy działania spółek wodnych, które na dużą skalę czyszczą i pogłębiają rowy melioracyjne, choć powinno się w tej sytuacji robić wszystko, aby woda nie odpływała z terenów rolniczych. Zmarnowano tym samych środki na meliorację, które tylko pogłębią suszę w najbliższych miesiącach. Koniecznym staje się więc jak najszybsze instalowanie zastawek wodnych w rowach melioracyjnych, celem wstrzymania dalszego odpływu wód powierzchniowych. Brak działań w tym zakresie będzie karygodnym zaniedbaniem, którego skutki odczują wszyscy, a w pierwszej kolejności rolnicy, którzy poniosą straty na wielką skalę - pisze do nas jeden z producentów rolnych.

Pytania w sprawie retencji wód oraz ewentualnych czynności interwencyjnych mających przeciwdziałać suszy, skierowaliśmy do Wód Polskich. Jak informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, z suszą w naszym regionie zmagamy się już trzeci rok z rzędu.

Reklama- Trzeci rok z rzędu zmagamy się w Polsce ze zjawiskiem suszy. Brak opadów, bezśnieżna i sucha, a przy tym ciepła zima uniemożliwia odbudowę wilgoci w glebie. W ubiegłym roku szczególnie odczuwalna była susza rolnicza. Aby poprawić stan zasobów wodnych w Polsce konieczna jest retencja. Duże zbiorniki retencyjne zapewniają stabilność poziomu wód podziemnych na terenach przyległych przez cały rok. Na ich powstaniu zyskują także użytkownicy ujmujący wody powierzchniowe - zbiorniki regulują przepływ rzek z nich wypływających przez co opóźniają i obniżają intensywność suszy hydrologicznej. Obecnie retencja w Polsce utrzymuje się na poziomie 6,5 procenta średniego odpływu. Powinna być przynajmniej dwa razy wyższa, aby zgromadzone zasoby zaspokoiły wszystkie potrzeby ludzi, gospodarki i środowiska. Dlatego działania na rzecz retencji powinny prowadzić różne podmioty - nie tylko instytucje państwowe, których działania są powiązane z gospodarką wodną, ale też samorządy, organizacje społeczne i obywatele, w tym w dużej mierze rolnicy. Kluczową rolę odgrywają spółki wodne, które mają za zadanie wykonywanie, utrzymywanie oraz eksploatację urządzeń wodnych oraz prowadzenia racjonalnej gospodarki na zmeliorowanych gruntach. Wody Polskie prowadzą prace nad zwiększeniem retencji rzecznej w ramach programów renaturyzacji rzek. Celem jest przywracanie rzekom ich naturalnego charakteru, ich udrożnienie i poprawa warunków dla ekosystemów - informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

ReklamaZakończono także konsultacje społeczne dotyczące projektu Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy (PPSS), który jest opracowywany na okres 6 lat (2021-2027). Jak informuje rzeczniczka prasowa Wód Polskich, na obszarze działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku wytypowano następujące zadania w zakresie budowy i przebudowy urządzeń wodnych w celu zwiększania m.in. retencji i wspierające przeciwdziałanie skutkom suszy:

- Opracowanie dokumentacji i remont jazu na stopniu wodnym Augustów w km 32+500 Kanału Augustowskiego - zadanie obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, a następnie wykonanie przebudowy jazu (odbudowie umocnień brzegowych górnego i dolnego stanowiska, wymiana mechanizmów zasuw, remont konstrukcji betonowych (ścian jazu), wymiana barier ochronnych.

Reklama- Droga wodna Pisa-Narew. Budowa stopnia wodnego Pisz, w tym opracowanie koncepcji udrożnienia szlaku żeglugowego - sporządzenie koncepcji udrożnienia szlaku żeglugowego Pisa - Warszawa oraz podpiętrzenie jeziora Roś.

- Odbudowa jazu na rzece Szkwa w km 21+100 w miejscowości Sul, gm. Kadzidło, pow. ostrołęcki. W skład zadania wchodzi rozbiórka istniejącej konstrukcji jazu, budowa jazu dokowego o konstrukcji żelbetowej oraz budowa przepławki dla ryb jako bystrze.

- Opracowanie dokumentacji projektowej wraz budową zbiornika retencyjnego na rzece Mała Łyna w Dobrym Mieście, gm. Dobre Miasto - zadanie obejmuje opracowanie dokumentacji technicznej i budowę zbiornika retencyjnego wraz z urządzeniami piętrzącymi.

- Rzeka Skroda - budowa dwóch jazów w km 12+961 w miejscowości Zabiele oraz km 16+313 w miejscowości Janowo, gm. Kolno.

Wyświetleń: 1259 komentarze: -
09:03, 07.03.2020r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com