piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Koronawirus zaledwie 100 km od Ostrołęki (aktualizacja)

W Polsce odnotowano już siedem przypadków koronawirusa. W zglobalizowanym świecie patogen nie rozprzestrzenia się obszarowo, bo zarażone osoby szybko przemieszczają się w odległe miejsca. Jeden z zarażonych pacjentów przebywa w szpitalu w Warszawie, zaledwie 100 km w linii prostej od Ostrołęki.

Wokół koronawirusa narosło wiele pytań i niejasności. W natłoku informacji, które pojawiają się w internecie ciężko zorientować się, które z nich są prawdziwe i warte uwagi. Najważniejsze fakty dotyczące koronawirusa przedstawiła Maria Kapuśniak - epidemiolog z ostrołęckiego szpitala.

Reklama- Jeśli chodzi o przebieg kliniczny w większości przypadków wirusa, to daje on łagodne objawy zakażenia górnych dróg oddechowych. W blisko 90 proc. przypadków są to łagodne zakażenia, manifestujące się stanami podgorączkowymi, kaszlem, katarem, nieżytem nosa, bólem gardła. W niektórych tylko przypadkach zdarzają się przebiegi ciężkie, bardzo ciężkie, czasem prowadzące do zgonu i są to osoby z przewlekłymi, ciężkimi chorobami, albo są to osoby w podeszłym wieku - informuje Maria Kapuśniak, epidemiolog z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

Nie każdy katar, to koronawirus

- Nie każdy pacjent, który ma katar i kaszel powinien podejrzewać u siebie zakażenie tym szczepem wirusa, tylko ten pacjent, który wraca z rejonów objętych epidemią. To nie znaczy, że każdy pacjent wracający z Włoch musi się bać koronawirusa, ponieważ nie wszystkie regiony Włoch są objęte epidemią. Pacjent, który wraca z regionu epidemii w ciągu 14 dni jeśli uległ tam zakażeniu rozwija objawy kliniczne tego zakażenia i to jest szalenie ważne, ponieważ taki jest okres wylęgania - do 14 dni od kontaktu z osobą zakażoną - wyjaśnia epidemiolog Maria Kapuśniak.

Nie maseczka, lecz mydło

Reklama- Maska chirurgiczna, która jest powszechnie dostępna w aptekach bardzo słabo chroni przed wirusami. Jeśli chroni przed czymkolwiek, to chroni do momentu dopóki zrobi się wilgotna. Oddychając przez tę maskę powodujemy, że ona bardzo szybko robi się wilgotna. Wtedy ona nie tylko nie chroni, ale także jej przepuszczalność jest większa i narażamy się bardziej na zakażenie. Najistotniejszą rzeczą w zapobieganiu zakażeniom jest higiena rąk - wyjaśnia epidemiolog Maria Kapuśniak.

Gdy podejrzewamy zakażenie

- Pacjent jeżeli podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem nie powinien wychodzić z domu, tylko zadzwonić do sanepidu lub oddziału zakaźnego i czekać w domu.na przyjazd karetki, jeśli będzie wymagał interwencji lekarskiej czy hospitalizacji. Osoby, które są zdrowe i wróciły do domu i podejrzewają, że mogły skontaktować się z chorymi czy zakażonymi koronawirusem powinny się skontaktować z sanepidem i te osoby są poddawane kwarantannie domowej. Natomiast do szpitala trafiają tylko osoby chore. Nie każda osoba chora wymaga hospitalizacji - informuje epidemiolog Maria Kapuśniak.

Urząd miasta reaguje

ReklamaNa biurko prezydenta Łukasza Kulika wpłynęła kolejna interpelacja. Tym razem pismo złożył Mariusz Popielarz. Radny prosi o przedstawienie informacji w zakresie działań dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania koronawirusa, jakie podejmuje włodarz miasta oraz służby i jednostki mu podległe.

Radny Mariusz Popielarz w szczególności poprosił o następujące informacje:

- Czy miasto Ostrołęka oraz jednostki podległe miastu znają procedury i są zabezpieczone sprzętowo?

- Czy w placówkach oświatowych (żłobki, przedszkola, szkoły) podjęte zostały szczególne środki ostrożności (dezynfekcja klamek, ławek, poręczy schodów, innych często dotykanych powierzchni)? Czy przeprowadzone zostały instruktarze odnośnie bezpiecznego postępowania wśród uczniów, instruktarze higieny?

- Czy dyrektorom szkół przekazano zalecenia, jak należy zachować się w momencie podejrzenia zachorowania wśród uczniów lub kadry?

Reklama- Czy w pojazdach zbiorowej komunikacji miejskiej zostały wdrożone specjalne procedury higieniczne, np. dodatkowe czyszczenie autobusów, używanie środków dezynfekcyjnych przy czyszczeniu powierzchni, z którymi pasażerowie mają najczęściej bezpośredni kontakt - poręcze, przyciski, chwytaki?

- Czy miasto planuje akcję edukacyjno-informacyjną odnośnie koronawirusa w placówkach oświaty, kultury i sportu, pomocy społecznej i innych jednostkach miejskich poprzez zamieszczenie plakatów ulotek oraz informacji na ekranach (tam gdzie są one dostępne)?

Czekamy na odpowiedź prezydenta Łukasza Kulika. Do sprawy wrócimy.

Aktualizacja

W niedzielę 8 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Patogen wykryto u kobiety w Warszawie oraz u mężczyzny z Raciborza w woj. śląskim. To pierwszy przypadek koronawirusa w woj. mazowieckim. Pacjentka znajduje się zaledwie 100 km w linii prostej od Ostrołęki. Kolejny przypadek to Ostróda - 125 km od naszego miasta.

Liczba zakażonych rośnie

W niedzielę po godz. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce stwierdzono do tej pory 11 przypadków zakażenia koronawirusem. Pacjenci przebywają w szpitalach w Warszawie, Raciborzu, Zielonej Górze, Ostródzie, Szczecinie i we Wrocławiu. Stan jednego z mężczyzn jest ciężki.

Wyświetleń: 36079 komentarze: -
10:11, 07.03.2020r. Drukuj