sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W powiecie ostrołęckim czterdzieści osób jest pod nadzorem epidemiologicznym

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przekazał nam, że czterdzieści osób z powiatu ostrołęckiego jest pod nadzorem epidemiologicznym. Ponadto jedna z osób zamieszkująca powiat ostrowski jest hospitalizowana - prawdopodobnie w ostrołęckim szpitalu - ze względu na podejrzenie koronawirusa.

Jak poinformował Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny sytuacja w powiecie ostrołęckim wygląda następująco:

- liczba osób poddanych kwarantannie - 0,

- liczba osób hospitalizowanych - 0,

- liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym - 40.

ReklamaPonadto jedna z osób zamieszkująca powiat ostrowski jest hospitalizowana ze względu na podejrzenie koronawirusa (według nieoficjalnych informacji przebywa w ostrołęckim szpitalu). Pięć osób poddanych jest kwarantannie, a jedenaście jest pod nadzorem epidemiologicznym.

Dane te pochodzą z poniedziałku 9 marca z godz. 10.30. Codziennie są aktualizowane. Czekamy na dzisiejszy meldunek.

- Sytuacja jest dynamiczna i oczywiście może ulec zmianie - podkreśla Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem grypy i infekcjami grypopodobnymi, w tym również koronawirusem?

Reklama- unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie,

- przestrzegać samemu i uczyć innych tzw. etykiety kaszlu czyli zasłaniania w trakcie kaszlu czy kichania nosa i ust, najlepiej chusteczką jednorazową lub przedramieniem,

- często myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund,

- używać do dodatkowej higieny rąk żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu,

- unikać dotykania oczu, nosa lub ust rękami,

- unikać dzielenia się jedzeniem, piciem i naczyniami,

- zostać w domu, gdy jest się chorym, np. gdy występują objawy podobne do przeziębienia,

- regularnie czyścić i dezynfekować używane przedmioty i powierzchnie.

Nie maseczka, lecz mydło

Reklama- Maska chirurgiczna, która jest powszechnie dostępna w aptekach bardzo słabo chroni przed wirusami. Jeśli chroni przed czymkolwiek, to chroni do momentu dopóki zrobi się wilgotna. Oddychając przez tę maskę powodujemy, że ona bardzo szybko robi się wilgotna. Wtedy ona nie tylko nie chroni, ale także jej przepuszczalność jest większa i narażamy się bardziej na zakażenie. Najistotniejszą rzeczą w zapobieganiu zakażeniom jest higiena rąk - wyjaśnia epidemiolog Maria Kapuśniak ze szpitala w Ostrołęce.

Uwaga! Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem tel. (29) 769-14-73 (pon.-pt. w godzinach 7.30-15.00) lub pod numerem tel. 604-754-201 (całodobowo), w przypadku nasilonych objawów zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego - najbliższy oddział, numer tel. (29) 765-12-63.

Dostępna jest także specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590.

Wyświetleń: 19794 komentarze: -
09:07, 10.03.2020r. Drukuj