poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Ostrołęckie kościoły puste. Wierni przestrzegają zakazów, ale są wyjątki

Parkingi przed ostrołęckim kościołami są opustoszałe. W największych parafiach na główną mszę wybrało się kilkudziesięciu wiernych, którym nie przeszkadza zakaz zgromadzeń. W większości to seniorzy. Niestety niektórzy rodzice zabrali ze sobą także małe dzieci.

Reklama Od piątku obowiązuje w całym kraju zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Restrykcje dotyczą także kościołów. W niektórych parafiach wierni są wpuszczani do kościołów i liczeni, a w przypadku większej niż 50 osób liczby chętnych, organizowane są msze święte w salach katechetycznych i na plebaniach.

Sprawdziliśmy czy wierni w Ostrołęce stosują się do zakazu zgromadzeń. W parafii farnej główna msza święta, tzw. suma, rozpoczyna się o godz. 10.00. Już pół godziny przed jej rozpoczęciem do świątyni weszło około 15 osób. W sumie do godz. 10.00 w kościele zgromadziło się około 50 osób, w większości seniorów, ale także kilkoro kilkuletnich dzieci.

Reklama O godz. 10.30 w parafii św. Franciszka z Asyżu na os. Centrum co niedzielę odbywa się msza święta dla młodzieży. Zobligowani do uczestnictwa w niej są m.in. nastoletni wierni, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. W niedzielę na mszę świętą o godz. 10.30 przybyło około 30 osób w różnym wieku.

Zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym obowiązuje od piątku do odwołania. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie.

Reklama Restauracje, kawiarnie czy bary nadal mogą sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi.

Zamknięto także siłownie, pływalnie, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki i kina. Nie działają szkoły, przedszkola i uczelnie.

Wyświetleń: 27209 komentarze: 134
15.03.2020, 12:18r. Drukuj
Powrót


nieradiomaryjny jest o wysługę lat tańszy @ 12:23, 15.03.2020

IP: 188.146...70

Dziękuję za troskę o chrześcijan, Bóg zapłać redakcjo.

Asd @ 12:24, 15.03.2020

IP: 159.205...69

Widocznie seniorom jest wszystko jedno jedno.

? @ 12:25, 15.03.2020

IP: 37.248...129

Czemu z uporem czepneliscie się kościoła?
Może frekwencję w sklepach zobaczcie

do nieradiomaryjny @ 12:28, 15.03.2020

IP: 83.31...12

Chrześcijanie dostali dyspensę, powinni z polecenia biskupów słuchać mszy w domu, troszczyć się życie i zdrowie o swoich bliźnich, a nie łazić po mieście, bo mogą siebie i innych zarazić śmiertelnym wirusem.

Siedzcie w domach, unikajcie kontaktów @ 12:30, 15.03.2020

IP: 83.31...12

W odpowiedzi na szybkie tempo rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 ECDC opublikowało dokument dotyczący ograniczania kontaktów między ludźmi (dystansowania społecznego) podczas obecnej epidemii.

Dystansowanie społeczne należy do niefarmakologicznych środków przeciwepidemicznych, które poprzez zmniejszenie transmisji wirusa odciążają system opieki zdrowotnej


Sposoby dystansowania społecznego

izolacja przypadków

izolacja potwierdzonych oraz prawdopodobnych przypadków COVID-19, w warunkach szpitalnych (jeżeli wymaga tego przebieg zakażenia) lub domowych

kwarantanna osób z kontaktu

zdrowe osoby, które były narażone na kontakt z potwierdzonymi przypadkami COVID-19; kwarantanna ma na celu separację od innych zdrowych osób w celu zapobiegania transmisji wirusa także w trakcie bezobjawowej lub skąpoobjawowej fazy zakażenia

zalecenie „zostań w domu”

ogólne zalecenie pozostania w domu, unikania zgromadzeń masowych oraz bliskich kontaktów z innymi ludźmi, w szczególności w odniesieniu do grup dużego ryzyka; zalecenie „zostań w domu” ma na celu ograniczenie transmisji, zmniejszenie liczby przypadków i odciążenie systemu opieki zdrowotnej podczas epidemii

zamknięcie instytucji edukacyjnych

szkoły podstawowe i średnie, przedszkola, żłobki, punkty opieki dziennej oraz instytucje edukacji wyższej (uniwersytety, instytuty naukowe); ograniczanie kontaktów wśród dzieci jest udowodnionym środkiem prewencji grypy sezonowej i pandemicznej; instytucje edukacyjne są jednostkami, w których gromadzi się duża liczba osób w zamkniętych pomieszczeniach; w badaniach dotyczących epidemii grypy wykazano, że ten sposób prewencji jest najskuteczniejszy, jeśli wprowadza się go we wczesnej fazie transmisji i kontynuuje do czasu ograniczenia występowania patogenu w środowisku (czyli przez kilka tygodni w przypadku grypy)

środki stosowane w szczególnych grupach

zmniejszenie liczby osób odwiedzających i ograniczenie kontaktów między pacjentami/podopiecznymi w ośrodkach opieki długoterminowej, ośrodkach leczenia psychiatrycznego, placówkach dla osób bezdomnych, więzieniach; duża część osób w tego typu placówkach należy do grup szczególnego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, w razie ogniska zachorowania w takim miejscu zapadalność i liczba zgonów jest zwykle szczególnie duża; te sposoby prewencji należy wprowadzić we wczesnej fazie epidemii i należy je kontynuować do czasu ograniczenia transmisji wirusa Sars-CoV-2 w lokalnej społeczności

odwołanie zgromadzeń masowych

odwołanie imprez kulturalnych (np. teatry, kina, koncerty), sportowych (np. mecze piłki nożnej, zawody sportowe halowe i na boiskach, maratony), festiwali, zgromadzeń związanych z obrzędami religijnymi, konferencji, targów; ograniczenie to ma na celu prewencję transmisji wśród dużych grup ludzi zgromadzonych w zamkniętych obiektach; niektóre imprezy organizowane na zewnątrz także wiążą się z bliskim kontaktem wśród uczestników, m.in. podczas transportu publicznego na imprezę i z imprezy, przy wejściu i wyjściu z obiektu (np. mecze piłki nożnej).

obowiązkowa kwarantanna w budynkach lub przestrzeniach mieszkalnych

dotyczy kwarantanny z zamknięciem określonego budynku lub całej przestrzeni mieszkalnej np. miasta, regionu

Pandemia koronawirusa. @ 12:30, 15.03.2020

IP: 83.31...12

Gramy na czas. W ten sposób uratujemy tysiące osób

- Najważniejszy cel to spowolnienie liczby zachorowań - wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP. Jeśli uda nam się "wypłaszczyć krzywą" zachorowań, będziemy mogli zapewnić wszystkim chorym odpowiednią opiekę.

Według różnych szacunków ostatecznie zakażenie koronawirusem dotknie 30-70 proc. populacji krajów Europy. Większość zakażonych przejdzie chorobę łagodnie. Drastyczne środki zapobiegawcze służą temu, żeby zakażenia rozłożyły się w czasie. W ten sposób unikniemy przeciążenia służby zdrowia i zdołamy zapewnić wszystkim odpowiednią opiekę medyczną.

– Włosi mają dzisiaj katastrofę humanitarną, zwłaszcza w Lombardii. Musimy takiej podobnej sytuacji uniknąć u nas – wyjaśnia Grzesiowski. – Tam niedobór respiratorów sprawia, że chorzy umierają, bo nie otrzymują opieki na czas.

Kluczowe jest spowolnienie tempa epidemii koronawirusa

Jeśli człowiek przechodzący wywołane koronawirusem zapalenie płuc otrzyma odpowiednią pomoc, ma ogromne szanse na całkowity powrót do zdrowia po zachorowaniu na COVID-19. Jeśli chorych będzie jednocześnie na tyle dużo, że zabraknie nam lekarzy i sprzętu, będzie gorzej.

Cel spowolnienia rozwoju pandemii ilustruje schematyczna grafika opracowana przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Ilustracja pokazuje, czemu służy wprowadzanie środków zapobiegawczych. Im bardziej opóźniamy rozpowszechnianie epidemii, im wolniej rośnie liczba chorych, tym łatwiej nam odpowiednio leczyć tych, u których przebieg COVID-19 jest wyjątkowo ostry.

Głównym sposobem opóźniania rozwoju epidemii jest „dystansowanie społeczne”. Co to oznacza? Po prostu to, że musimy rzadziej wchodzić w bezpośredni kontakt z innymi osobami. A więc nie bywać w miejscach publicznych, takich jak kina, sklepy, centra handlowe czy miejsca pracy. Dlatego biura odsyłają pracowników do pracy z domu, a instytucje kultury i szkoły są zamykane.


Wszystkie kraje dotknięte epidemią opóźniają rozwój epidemii "dystansowaniem społecznym" to jedyny sposób, aby uratować maksymalną ilość ludzi nie ma leków i nie ma innej opcji, dlatego nie dajcie się zarazić to nie zarazicie innych.

A izolacja w domu z dala od innych to najlepszy sposób na unikniecie zakażenia i kontaktu z wirusem.

? @ @ 12:33, 15.03.2020

IP: 83.31...12

"Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego"

grzes @ 12:38, 15.03.2020

IP: 95.49...193

nie ma sprawy. rząd zrekompensuje straty na tacy...

Gość @ 12:40, 15.03.2020

IP: 178.235...164

I bardzo dobrze. Też zajrzałem do kilku. Kościół nie jest ponad prawem. Zwłaszcza, że to kościoły obecnie stanowią największe ryzyko transmisji zakażenia dla najbardziej zagrożonych - czyli seniorów.

Marta @ 12:43, 15.03.2020

IP: 95.49...63

Co to jest??? Kościoły tak jak szkoły powinny być zamknięte na cztery spusty na dwa tygodnie i koniec!!!
Jeśli choćby jedną osobą jest zarażona to zarazi te 30 czy 50 będących w kościele, a Ci z kolei zaniosą wirusa do swoich rodzin.
Kiedy Wy tępe dzidy to zrozumiecie że stwarzacie zagrożenie dla innych?

Pipi @ 12:45, 15.03.2020

IP: 185.166...37

....oooo,kolejny artykuł o zarazie i dalej kolejna jazda po katolikach

Jednak i dzisiejszy''Cezar Neron''nie myli się,kto kiedyś podpalił Rzym

Współczuje @ 12:46, 15.03.2020

IP: 94.254...83

Jesteście chorzy. Wszyscy. Na głowę.

OBYWATEL @ 12:49, 15.03.2020

IP: 5.174...84

KSIĄDZ JAK KAŻDY OBYWATEL NIE STOSUJĄCY SIĘ DO ZAKAZU ORGANIZOWANIA ZGROMADZEŃ POWYŻEJ 50 OSÓB I Z PREMEDYTACJĄ NARAŻAJĄCY ZDROWIE WIERNYCH ORAZ WSZYSTKICH OBYWATELI POWINIEN PRZYKŁADNIE KARANY BYĆ ZGODNIE Z PRAWEM MANDATEM 5 TYŚ ZŁOTYCH.

do Pipi @ @ 12:50, 15.03.2020

IP: 83.31...12

A jaki z Ciebie Chrześcijanin jak jątrzysz, a dopiero w kościele byłeś?

Powiadam Ci grzeszniku

"Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego"

Gdyby mury kościoła chroniły wierzących przed wirusem to rząd budowałby kościoły, zamiast kazać ludziom siedzieć w domach.

Sledz @ 12:54, 15.03.2020

IP: 95.49...163

Zapraszamy do Kadzidła. Proboszcz wprowadza od 22.03 7 (słownie: SIEDEM) mszy w niedziele. Takie jest zapotrzebowanie. Na kasę

nieradiomaryjny jest o wysługę lat tańszy @ 12:59, 15.03.2020

IP: 188.146...70

Sledz, zrób 8 mszy w niedzielę za darmo, jeśli Cię boli, że ktoś kasę zbiera.

Pipi @ 13:05, 15.03.2020

IP: 185.166...37

do @12:50, nie myliłem się,trwa ciąg dalszy lewackiej POłajanki(nagonki)na Kościół,na jego wiernych.
A jednak to chrześcijanie podpalili Rzym.

Evel @ 13:07, 15.03.2020

IP: 178.235...97

OSTROŁĘKA : raport z dziś
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 247
liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 2
liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 2
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 0

... @ 13:10, 15.03.2020

IP: 188.146...100

Ten portal dzieli bardziej niż jakikolwiek inny.

Hej @ 13:14, 15.03.2020

IP: 83.6...159

Wczoraj w OBI chodziły spacerowaly po sklepie mamy z kilkuletnimi dziećmi to jest dopiero nieodpowiedzialne ale cóż nie wszyscy biorą sobie do serca co to jest koronawirus ,dlaczego OBI jest nie zamknięte przecież tam wczoraj to było bardzo duże skupisko ludzi czy ten sklep nie ma powierzchni 2 tys metrow.

do Pipi @ @ 13:15, 15.03.2020

IP: 83.31...12

Nie są to moje słowa, a Jezuity, który zawiesił msze w swoim kościele w trosce o wiernych,

Czemu starasz się być mądrzejszy od Biskupa? Czemu nawołujesz do nienawiści?

Bóg jest miłością, a oto co nam przykazał.

Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych (Mk 12, 29-31).

Nienawiść zamierzona jest przeciwna miłości. Nienawiść do bliźniego jest grzechem, gdy człowiek dobrowolnie chce dla niego zła. Nienawiść jest grzechem ciężkim, gdy dobrowolnie życzy się bliźniemu poważnej szkody.

nieradiomaryjny jest o wysługę lat tańszy @ 13:26, 15.03.2020

IP: 188.146...70

Marta, tak, chrześcijanie są winni epidemii.

"Ukrzyżuj go!"

"Bóg jest miłością, a oto co nam przykazał:

Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych (Mk 12, 29-31).

Nienawiść zamierzona jest przeciwna miłości. Nienawiść do bliźniego jest grzechem, gdy człowiek dobrowolnie chce dla niego zła. Nienawiść jest grzechem ciężkim, gdy dobrowolnie życzy się bliźniemu poważnej szkody."

Czemu nawołujesz do nienawiści?

A @ 13:27, 15.03.2020

IP: 2001:67c...12d

"Niestety niektórzy rodzice zabrali ze sobą także małe dzieci."

A to dobre.
Wyżyny dziennikarstwa.
.
.
a przecież mogli je zostawić w domu.

W @ 13:37, 15.03.2020

IP: 2001:67c...12d

Wirus grypy też jest śmiertelny.
Apeluję do wszystkich, ktokolwiek zobaczy na ulicy człowieka, który może być nosicielem wirusa grypy, niech natychmiast dzwoni na policję.
Kierowcy przekraczający prędkość stanowią zagrożenie dla nas wszystkich - dzwońcie na policję.

do Hej @ 13:41, 15.03.2020

IP: 2001:67c...2a0

Jutro Obywatel oraz Gość zajmą się obi, będą dzwonić na policję aż się łącza będą grzały.

do obywatel @ 13:47, 15.03.2020

IP: 2001:67c...2a0

Te, obywatel, skoro z ciebie taki obywatel i piszesz o mandacie 5 tys. zł
to napisz ty mi proszę, jaka w Polsce obowiązuje maksymalna wysokość mandatu?

Krzysztof @ 13:53, 15.03.2020

IP: 37.47...0

Aż sobie obejrzę Resident Evil. Wirus-T atakuje tongue

widz @ 13:56, 15.03.2020

IP: 109.241...162

DROGA Redakcjo zajmijcie się kasjerkami
w sklepach spożywczych i na poczcie .Albo listonoszami bo te ograniczenia do 6 godz to i tak niewiele zmiejsza ryzyko.Po co tyle kasjerek w sklepach jak jest ograniczenie poruszania .Wyeliminować z tej pracy ludzi najwiekszego ryzyka seniorów pracujących.A kosciół i kościół tam idą bo chcą a nie muszą ,bo nawet tvn zapewnia transmisję mszy.

ostrołęczanin @ 14:00, 15.03.2020

IP: 178.235...165

Ja jako normalny obywatel nawet w normalnych okolicznościach omijam kościoły. Kto normalny tam chodzi ? laughing

do ostrołęczanin @ 14:08, 15.03.2020

IP: 2001:67c...2a0

Dokładnie, po co zamykać też galerie, kina i teatry, kto normalny tam chodzi?

BIG LEBOWSKI @ 14:11, 15.03.2020

IP: 2a00:f41...5301

NIECH SIE LEWACTWO CIESZY POKI MOGA I MAJA SILY!!!!

Do big lebowski @ 14:16, 15.03.2020

IP: 37.47...117

LEWACTWO ma wjecej niż my którzy tyramy i garba mamy a inni robią to tak by mieć kasę i nie mieć garba

do nieradiomaryjny @ 14:17, 15.03.2020

IP: 83.31...12

Biskupi wiernym dali dyspensę od mszy w kościołach w trosce o ich zdrowie i życie to dlaczego starasz się być mądrzejszy od władz kościoła?

do IP: 2001:67c...2a0 @ 14:18, 15.03.2020

IP: 178.235...165

Zbyt mało poziomu intelektualnego, by zrozumieć mój wpis laughing Dobrze, że się odezwałeś w ten sposob. Przynajmniej wiem na kogo głosowałeś. Tylko nie nagrzesz dużo w tym czasie, bo kolejka do klechy, by mu napluć do ucha może być większa niż ta, w której stałeś po papier toaletowy laughing laughing laughing laughing laughing laughing laughing laughing laughing laughing laughing

Eh @ 14:26, 15.03.2020

IP: 2001:67c...12d

Haha, co ja czytam
"Zbyt mało poziomu intelektualnego"

Poziom to może być zbyt niski lub zbyt wysoki,

a nie "Zbyt mało poziomu intelektualnego"

To się popisałeś.

1234 @ 14:32, 15.03.2020

IP: 37.248...127

Tak jak wcześniej pisałem , ceny żywności drastycznie idą w górę ! I co młotki które pisały do mnie ,że nie mam racji .w tym tygodniu tumany będziemy mieć zakażonych w Ostrołęce .Wielu nie stosuje się do kwarantanny... poszczekajcie jeszcze trochę...

Franek @ 14:32, 15.03.2020

IP: 2a00:f41...36ed

Mochery nie mogą wytrzymać z głodu

Dramatyczna sytuacja @ 14:34, 15.03.2020

IP: 83.31...12

Dziś w sieci pojawił się dramatyczny wpis:

- Drodzy mieszkańcy Łomży i okolic. Powiem krótko - media kłamią, Szpital jest kompletnie nieprzygotowany na walkę z Covid-19. Nie ma sprzętu, nie ma prawie nic, nie ma sprzętu ochronnego, masek, gogli, fartuchów. To będzie tragedia, nie damy rady, personel sam trafi jako pacjenci i nie będzie komu was ratować. Decyzja o lokalizacji szpitala zakaźnego w Łomży w moje ocenie czysto polityczna, kompletnie nie merytoryczna. Jesteście na długi czas pozbawieni podstawowej opieki medycznej. Przykro mi. Boję się o własne życie.... - napisał na Facebooku jeden z łomżyńskich lekarzy.

To @ 14:37, 15.03.2020

IP: 2001:67c...2a0

To musi być chyba jakiś emerytowany, obciążony dodatkowymi chorobami, lekarz.
Przecież ludziom w sile wieku wirus nic nie zrobi.

nieradiomaryjny jest o wysługę lat tańszy @ 14:41, 15.03.2020

IP: 188.147...103

do nieradiomaryjny, dziękuję, że dbasz o chrześcijan Bóg zapłać dobry człowieku.

Tu transmisje mszy:

dla czytelników eO - transmitujemy obraz z sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego.

Msze święte odbędą się o godzinach: : 6.30, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 15.00, 16.00, 18.00, 20.00.

do To @ 14:37 @ 14:42, 15.03.2020

IP: 83.31...12

To że czujesz się dobrze, masz 20-40 lat i uważasz, że możesz iść w weekend na balety w miasto, świadczy tylko o tym jak bardzo jesteś GŁ/UPI – może nie umrzesz z powodu niewydolności oddechowej w przebiegu koronawirusa, ale możesz go sprzedać innym, schorowanym, starszym, pacjentom onkologicznym, z niedoborem odporności… albo po prostu się okaże, że wcale taki odporny nie jesteś i jednak się przekręcisz.


Większość reanimowany ludzi we Włoszech to młodzi ludzie, a starszych nawet nie ma komu ratować, gdyż brakuje sprzętu.

do eh @ 14:46, 15.03.2020

IP: 178.235...165

No Ty masz wyjatkowo niski smile

ketuks @ 14:51, 15.03.2020

IP: 2a00:f41...77e7

Macie tylko małą próbkę fatalnych w skutkach dogmatów, gdy tylko postanowią wcielać je w życie, namacalny dowód sprzeczności doktryny wiary z racjonalnością.
Nietrudno się domyślić że był telefon z góry że lepiej jak sami zaniechają mszy bo inaczej państwo będzie musiało zadecydować za nich.

łubu dubu @ 14:56, 15.03.2020

IP: 178.235...50

Gdyby Był to by zapobiegł

Ppp @ 14:56, 15.03.2020

IP: 46.113...135

O CHU.J XD REDAKTOR MIMO KWARANTANNY STAL POL DNIA POD KOSCIOLEM I ROBIL ZDJECIA LUDZIOM.

NIE MOZNA BYC AZ TAKIM ZJ.EBEM UMYSLOWYM NIE WIERZE

casca @ 14:58, 15.03.2020

IP: 5.173...33

Czego oczekujecie po tym portalu? Banda idio**tów, którzy myślą, że są dziennikarzami xDDDDD

Do dramatyczna sytuacja @ 14:59, 15.03.2020

IP: 46.113...135

Hahaha a mi kolega lekarz mowil cos zupelnie innego. Ze wszystko jest pod kontrola , ludzie przechodza lagodnie zakazenie i zeby nie czytac de.bili na facebooku ktorzy nakrecaja i sieja panike :)

do IP: 46.113...135 @ 15:03, 15.03.2020

IP: 83.31...12

Kolega kolegi lekarza wygląda mi na partyjną gnidę.

Bbb @ 15:10, 15.03.2020

IP: 82.145...165

Trzeba bylo byc w sobote w obi, takiej ilosci de.bili w jednym miejscu jeszcze swiat nie widzial...

Zeta @ 15:24, 15.03.2020

IP: 83.6...6

A może tak tych , którzy nie przestrzegają kwarantanny rejestrować i informować ,że dla nich respiratory będą udostępnione w ostatniej kolejności - czyli ,biorąc pod uwagę liczbę respiratorów i osób potrzebujących - na urządzenie ratujące życie mogą nie doczekać.

Hehe @ 15:29, 15.03.2020

IP: 95.197...218

Czarni sami nie wierzą w uzdrawiającą moc boga.

... @ 15:30, 15.03.2020

IP: 89.230...154

Droga redakcjo co to za nagłówek artykułu. Nikt nie złamał żadnego zakazu, więcej niż 50 osób nie było. Są zakłady pracy gdzie na zmianie pracuje więcej niż 50 osób i ludzie muszą iść do pracy.

stalker malina @ 15:31, 15.03.2020

IP: 37.47...144

koronoszajba ale pomijam już te kłamstwa dla bydła... to teraz wyjdzie na jaw jak pis zarżnął polskie rolnictwo, zresztą wszystko zniszczyli- zabijali trzodę chlewną na potęgę, niema rezerw żywnościowych, polskiie firmy zniszczone, żywność jest ch... warta, pis zezwala na glifosat a czemu amerykańce mogą ćwiczyć? zresztą kto wpuszcza obce wojska? chyba te jankesi będą nas pacyfikować? i weźcie pisiory z tą gotówką się uspokójcie- ma być papierowa i monety! ale potwierdzam jedyny plus koronoszajby to że bydło zaczęło dłonie myć. paradoks- zapasy trucizny zamiast zdrowej żywności- epidemia raczka

83.31.12 @ 15:35, 15.03.2020

IP: 178.235...14

Nie ma ni. Jest to broń biologiczna. Śmiertelność 15-17 %

ja @ 15:58, 15.03.2020

IP: 178.235...165

Przede wszystkim ! Nie dać korzystać ze sprzętu zakupionego przez Jurka Owsiaka jego przeciwnikom wink

Koronawirus w Polsce. @ 15:59, 15.03.2020

IP: 83.31...12

Bilans koronawirusa w Polsce to 119 osób zakażonych, w tym trzy ofiary śmiertelne.

do stalker malina @ 16:01, 15.03.2020

IP: 178.235...165

Zobacz jaką kampanię ma obecny prezydent laughing Jeździ wszędzie, nawet pokazuje jak myć ręce. Mam nadzieję, że jak skończy się papier toaletowy, urządzi pokaz mycia tylnej części ciała laughing

Zakłady pogrzebowe dyspozycje @ 16:02, 15.03.2020

IP: 83.31...12

W innych miastach już zakłady pogrzebowe dostały dyspozycje

Koronawirus w Polsce

Pandemia koronawirusa szerzy się w Polsce i na świecie. Coraz więcej osób jest zakażonych i coraz więcej osób niestety umiera. W czwartek (12 marca) zanotowaliśmy pierwszy przypadek śmiertelny w Polsce. W szpitalu w Poznaniu zmarła 57-letnia mieszkanka Czapur.

Główny Inspektor Sanitarny odpowiedział na pismo Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Dzięki niemu dokładnie wiemy jak będą wyglądać pogrzeby osób zmarłych na koronawirusa. Przede wszystkim chodzi o zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19, a w szczególności o odbiór ze szpitala, przechowanie w chłodni,przygotowanie do pochówku lub kremacji, transport, pochowanie do grobu. Ponadto ważne jest zachowanie środków ochrony personelu zakładów pogrzebowych i cmentarzy.

- W przypadku osób zmarłych w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, jako podlegające obowiązkowi hospitalizacji i inne choroby niż określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2001 r. wydanym na podstawie art. 9 ust. 3a ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych stosuje się obowiązki określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokamii szczątkami ludzkimi - wyjaśnia GIS.

Główny Inspektorat Sanitarny wyszczególnił kilka ważnych rzeczy, których należy przestrzegać. Wszystko po to, aby zachować dodatkowe środki ostrożności. O jakich środkach mowa?

dotykanie zwłok jest niedozwolone poza czynnościami związanymi z obmyciem, ubraniem i ułożeniem zwłok w trumnie, do obmywania zwłok używa się płynu dezynfekcyjnego, na dnie trumny umieszcza się warstwę substancji płynochłonnej o grubości 5 cm niezwłocznie po złożeniu zwłok w trumnie, trumnę zamyka się szczelnie i obmywa z zewnątrz płynem dezynfekcyjnym pomieszczenie, w którym osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi była w styczności, jak też środek transportu, którym zwłoki były przewożone, poddaje się odkażaniu po każdorazowym przewiezieniu zwłok albo szczątków ludzkich przeprowadza się dezynfekcję środka transportu w części przeznaczonej na ich umieszczenie, do dezynfekcji stosuje się preparaty o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym, zabrania się zewnętrznego mycia środka transportu drogowego przeznaczonego do przewozu zwłoki szczątków ludzkich w miejscach przypadkowych i prowizorycznie zorganizowanych myjniach.

Nieco inaczej przepisy wyglądają jeśli pacjent zmarł w szpitalu. Mają tutaj zastosowanie przepisy art. 28 ustaw yo działalności leczniczej, oraz przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 kwietnia 2012 r. w sprawie sposobu postępowania podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.

Zgodnie z przywołanymi przepisami podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne jest obowiązany w razie śmierci pacjenta:

należycie przygotować zwłoki poprzez ich umycie i okrycie, z zachowaniem godności należnej osobie zmarłej, w celu ich wydania osobie lub instytucji uprawnionej do ich pochowania, o której mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, przy czym czynności te nie stanowią przygotowania zwłok zmarłego pacjenta do pochowania;
przechowywać zwłoki nie dłużej niż przez 72 godziny, licząc od godziny, w której nastąpiła śmierć pacjenta.
zwłoki pacjenta mogą być przechowywane w chłodni dłużej niż 72 godziny, jeżeli: nie mogą zostać wcześniej odebrane przez osoby lub instytucje uprawnione do pochowania zwłok pacjenta;

GIS podkreśla, że personel zakładów pogrzebowych powinien mieć świadomość jak postępować ze zwłokami, a także posiadać wiedzę z zakresu zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka związanych z wykonaniem zadań zawodowych oraz z występowaniem szkodliwych czynników w środowisku pracy. Pracownicy zakładów pogrzebowych powinni znać procedury związane z postępowaniem ze środkami dezynfekcyjnymi czy też odpadami.

- W tych okolicznościach szczególnie ważne jest opracowanie przez przedsiębiorcę wewnętrznej procedury działania w zakresie postępowania ze zwłokami od momentu odbioru do momentu pochowania, uwzględniającej wcześniej opisane wymagania oraz odpowiednio do świadczonych usług. Niezależnie od powyższego uprzejmie proszę o śledzenie na bieżąco komunikatów i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia - dodaje Grzegorz Hudzik, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Marta @ 16:07, 15.03.2020

IP: 95.49...63

Szkoły można zamknąć, teatry, kina...
Niech ktoś mi racjonalnie wytłumaczy dlaczego nie zamykać kościołów???
Tylko bez cytatów biblijnych proszę.
Czekam na RACJONALNE argumenty.
Gdyby chodziło o synagogi czy meczety to krzyczeli by wszyscy żeby zamykać a kościoły???
Dlaczego chcecie narażać tylu ludzi na niebezpieczeństwo???

abc @ 16:15, 15.03.2020

IP: 94.254...51

U nas w Lelisie ludzie uważają że nic im nie będzie. Część ma wszystko gdzieś, co najśmieszniejsze w większości emeryci którym wirus zagraża najbardziej. Wstyd mi za was ale co gorsza w razie czego nie zrezygnujecie z leczenia tylko pierwsi polecicie zajmować łóżka szpitalne tym którzy zarazili się nie ze swojej winy np: pracującym bo nie mieli wyjścia. Powinni was spisywać i informować że w razie czego będziecie pod nadzorem dogorywać w domach.

Janko myzyk @ 16:17, 15.03.2020

IP: 2a00:f41...d425

Jestem za tym żeby zamknąć kościoły

Janko Muzyk @ 16:20, 15.03.2020

IP: 2a00:f41...d425

To może w końcu dotrze do nas, że sytuacja jest poważna

do abc @ 16:20, 15.03.2020

IP: 178.235...165

Nie dziw się, to Lelis. Ci, którzy nawet mają jakiś mózg, nie bardzo wiedzą jak go używać. To w gminie Lelis leży Olszewka i Szwędrowy Most, a tam jest fabryka szczepionki na koronawirusa. WOS to stan umysłu. Lepiej się stamtąd wyprowadź wink

Janko Muzyk @ 16:21, 15.03.2020

IP: 2a00:f41...d425

Tłumaczenie nie wystarczy że narażamy siebie i innych

Dumny patriota @ 16:21, 15.03.2020

IP: 5.173...165

Najlepiej na stałe. Czarni w końcu przestaną ogłupiać społeczeństwo.

Epidemia @ 16:22, 15.03.2020

IP: 83.31...12

Czy Kościoły zostały po każdej mszy odkażone środkami na zabijanie wirusów?

Wirusy mogą mieć zdolność do zarażania od dwóch godzin do dziewięciu dni, jeśli występują na powierzchni poza ciałem nosiciela?

Janko Muzyk @ 16:25, 15.03.2020

IP: 2a00:f41...d425

A te jadowite ataki na siebie tutaj to poziom piszących

Janko Muzyk @ 16:27, 15.03.2020

IP: 2a00:f41...d425

Każdy chce żyć...tak mi się przynajmniej wydaje

abc @ 16:30, 15.03.2020

IP: 94.254...51

niestety w mniejszych miejscowościach mam wrażenie dopóki ktoś nie zostanie zabrany z podejrzeniem koronawirusa nic do ludzi nie dotrze. Masz rację tłumaczenie nic nie daje. Dla większości jak sie rozmawia to "miastowi poszaleli"

Mędrzec @ 16:40, 15.03.2020

IP: 37.47...45

Przy komuni:
Ciało Chrystusa i koronawirusa :)

Tumany @ 16:58, 15.03.2020

IP: 188.146...172

Tumany. Nie chodzić tam gdzie Teraz zaraza się roznosi czyli do kościołów , knajp , fryzjerów i kosmetyczek. Tam największe prawdopodobieństwo złapania wirusa i przeniesienie go na całą rodzinę!

nieradiomaryjny jest o wysługę lat tańszy @ 17:07, 15.03.2020

IP: 188.146...133

Marta, jeszcze raz dziękuję Ci za pomoc dla chrześcijan, Bóg zapłać.

Uważajcie chrześcijanie na siebie.

Światowa Organizacja Zdrowia @ 17:12, 15.03.2020

IP: 83.31...12

Ta pandemia zmieni świat, zachorują wszyscy i wiele osób umrze - taką opinię przedstawił na Twitterze członek Rady Wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i doradca włoskiego ministra zdrowia profesor Walter Ricciardi.

. @ 17:18, 15.03.2020

IP: 5.173...213

do piszacego pod paroma nickami trzasnij kopara tyle razy cie o to prosza a ty piszesz te swoje poj...ne książki.z twoim mózgiem potrzebują w Choroszczy tam się udzielaj.

aaaaaaaa @ 17:21, 15.03.2020

IP: 176.109...134

glaby chodza do tego kosciola tez widziałem usiadłem na ławce i obserwowałem leza bo msza angry angry

Sanepid Ostrołęka @ 17:31, 15.03.2020

IP: 83.31...12

Inspektor Sanitarny podał najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim związanej z koronawirusem wywołującym zachorowanie na COVID-19. Znacząco zwiększyła się liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym - ze 155 do 247.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce z dnia 15.03.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie Miasta Ostrołęka i powiatu ostrołęckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19:

Stan danych na godzinę 13.00 w dniu 15.03.2020:

liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 247
liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 2
liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 2
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 0

Nieradiomaryjny @ 17:44, 15.03.2020

IP: 95.197...218

...weź się zaraź i odejdź w zaświaty razem z całą swoją rodziną

do Marty @ 17:49, 15.03.2020

IP: 176.109...7

"Szkoły można zamknąć, teatry, kina...
Niech ktoś mi racjonalnie wytłumaczy dlaczego nie zamykać kościołów???
(...)
Czekam na RACJONALNE argumenty."

Dlaczego nie zamykać WSZYSTKICH sklepów?
Dlaczego pielęgniarki, lekarze muszą iść do pracy, a inni nie?
Czekam na RACJONALNE argumenty.

do Nieradiomaryjnego @ 17:56, 15.03.2020

IP: 178.235...165

Swoją postawą i ostatnim wpisem idealnie pokazałeś jacy są prawdziwi chrześcijanie i katole wierzący w tego swojego Boga. Ja jako niewierzący, życzę każdemu zdrowia. Ty jako wierzący katol życzysz najgorszego i tak też żyjesz. Narobisz ludziom krzywdy, potem do spowiedzi, czarny nakaże dwie zdrowaśki i już znowu jesteś dobry i oczyszczony laughing Ech, pętaki smile

do IP: 176.109...7 @ 17:58, 15.03.2020

IP: 178.235...165

Dlaczego ? Bo to służba ! Wiesz co to jest ? Jak nie wiesz, zapytaj mamy smile

N @ 18:07, 15.03.2020

IP: 2001:67c...12d

No w kościołach też służba, dlatego nie są zamykane.

Ale w sklepach to chyba nie służba?
Dlaczego zatem są otwarte?

do N @ 18:16, 15.03.2020

IP: 178.235...165

Bo byś z głodu padł. Cięzko to zrozumieć. Trzeba aż na forum pytać laughing Co Wy macie w tych głowach zamiast mózgu ? Chyba tylko sznurek w poprzek głowy, który trzyma uszy, żeby nie odpadły laughing

N @ 18:24, 15.03.2020

IP: 2001:67c...12d

Ja z pewnością bym z głodu nie padł.
Nie mierz innych swoją miarą.

do N @ @ 18:27, 15.03.2020

IP: 83.31...12

Partia Cię nakarmi, ale nie wszystkich inni muszą iść do sklepu.

do N @ 18:34, 15.03.2020

IP: 178.235...165

Nie każdy ma świnki i krówki w chlewiku oraz zapas papieru toaletowego na 10 lat. Ja bym padł, bo jestem zdrowy na umyśle i nie zrobiłem zapasów jak na wojnę. Ty świnie strzelisz w ucho i przeżyjesz. Ci ze wsi mają w takiej sytuacji niestety lepiej.

expert @ 18:35, 15.03.2020

IP: 5.173...213

jedna osoba tak się rozpisuje ze dostaje orgazmu.pewnie w zyciu codziennym go nie ma i na mo se dogadza.

N @ 18:35, 15.03.2020

IP: 2001:67c...12d

A w sklepach pełno zarazków.
Czy są te sklepy dezynfekowane, tak jak niektórzy chcą aby kościoły były?
No bo jak to? W kościołach są wirusy, a w sklepach już nie?

Hehe @ 18:40, 15.03.2020

IP: 2001:67c...2a0

"Ja bym padł, bo jestem zdrowy na umyśle"

Wygląda na to, że tylko wariaci przeżyją.

"Ci ze wsi mają w takiej sytuacji niestety lepiej."

Dlaczego "niestety", zazdrościsz, źle życzysz, czy co?

do Hehe @ 18:59, 15.03.2020

IP: 178.235...165

W tym wypadku (ale to jeden jedyny), kiedy zazdroszczę winkJednak, byś mnie źle nie zrozumiał, to nie żałuję laughing

nieradiomaryjny jest o wysługę lat tańszy @ 19:02, 15.03.2020

IP: 188.146...241

do Nieradiomaryjnego, piszesz bzdury albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.

Ja dziękuję za dbanie o chrześcijan, jakie tu jest okazywane, a Ty jako niewierzący pokazujesz jacy Wy jesteście prawdziwi niewierzący.

Po co ta Twoja nienawiść i nietolerancja dla ludzi wolnych? Niby taki nowoczesny a jednak średniowiecze.

"Katol, pętaki , czarny" typowe ujadanie śmierdzącego ateisty.

Koronawirus we Włoszech. @ 19:06, 15.03.2020

IP: 83.31...12

O 368, z 1441 do 1809, wzrosła w ciągu doby we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - poinformowano w niedzielę na konferencji prasowej w siedzibie Obrony Cywilnej w Rzymie. Obecnie w całym kraju zakażonych jest ponad 20 tys. osób.

ketuks @ 20:17, 15.03.2020

IP: 2a00:f41...ab57

@ 17:56
cyt: "Katol, pętaki , czarny" - obrażaniem na poziomie budki z piwem uzyskujesz efekt odwrotny od zamierzonego. Kościół jest dobrze przygotowany na fizyczną agresję na niego i liczy na nią bo świetnie później rozgrywa to propagandowo. prawda jest tu najmniej ważna, świat wierzących to nie szukanie prawdy tylko z góry narzucone tezy nie podlegające kwestionowaniu, koncert życzeń poza racjonalnością. jeśli najlepiej wychodzi Ci prymitywne obrażanie to lepiej się wstrzymaj.

. @ 20:46, 15.03.2020

IP: 5.173...213

jakiś kektus czy srektus o wysluge lat tanszy bo zjechany z przodu lub z tylu i jeszcze paru d.ebili nie macie co robic? wszyscy maja was dość-waszego madralowania,glupich cytatow-wypocin

ketuks @ 21:32, 15.03.2020

IP: 2a00:f41...ab57

wszyscy czyli kto? Ty i ewentualnie ip komórki twojego tatusia? uwazaj bo mu jeszcze pakiet 100 mb wydrenujesz laughing

Borys Jelcyn @ 23:32, 15.03.2020

IP: 95.40...69

Stare baby się pozarażają, klechów też i wszyscy wyzdychają. Rząd zadowolony bo pięćdziesiątych emerytur nie będzie wypłacał. My również bo nie będziemy musieli wysłuchiwać tego peirdolenia bezmózgich fanatyków. Stare baby yeabać prądem!

Borys Jelcyn @ 23:37, 15.03.2020

IP: 95.40...69

O jakiej wolności ty bredzisz pachnący fiołkami katolu? Hmm? Wiara to opium. Boga nie ma i nigdy nie było bo nie pozwolił by na to co ludzie robią sobie nawzajem. Wiara to narzędzie do sterowania ciemną masą słabych ludzi. I Ci właśnie ludzie później idą jak stado ciemnych baranów na rzeź...

OLGA @ 23:43, 15.03.2020

IP: 83.31...29

MO-artykuł i zdjęcia jak zwykle dno!

ketuks @ 23:48, 15.03.2020

IP: 2a00:f41...ab57

Poszliby na rzeź i w tym przypadku gdyby nie presja na hierarchów. Wmawia się Wam że jest jakieś inne myślenie oparte na wierze tymczasem nie ma myślenia poza racjonalnością, dobitnie się o tym przekonaliście że wierzenia trzeba odłożyć na bok gdy rozsądek nakazuje coś innego.

Ostroleka4 @ 03:51, 16.03.2020

IP: 2a00:f41...36ed

Ma ktoś paczkę makaronu pożyczyć do spaghetti?

mm @ 04:59, 16.03.2020

IP: 83.6...6

Bardzo Czerwona strono oświecaj nas oświecaj.

nieradiomaryjny jest o wysługę lat tańszy @ 05:04, 16.03.2020

IP: 188.146...190

Borys Jelcyn, tak, Boga zabrakło na moment i widzisz co się dzieje.
Wystarczy maleńkie białko, mikroskopijne i gatunek ludzki jest jak mrówka pod butem dziecka chodzącym po mrowisku.

XXL wiek, człowiek powinien być potężny, a okazuje się słabym jak robak.

Należysz do ciemnej masy słabych ludzi, którzy nie potrafią uwierzyć, że ludzie nie są najpotężniejsi.

kl @ 05:30, 16.03.2020

IP: 178.235...254

Do ,,matra,, ,,pipi,, i inni fanatycy religijni - sklepy, szpitale, apteki, poczta i.t.d. muszą być otwarte dlatego abyśmy żyli w miarę normalnie w tym trudnym okresie.Tam stosuje różne zasady chroniące pracowników i interesantów. Kościoły natomiast powinny być zamknięte ponieważ pracownicy Watykanu nie stosują żadnych zasad zabezpieczające zdrowie osób tam przebywających. Prawdziwy wierzący racjonalnie myślący i dbający o zdrowie i życie członków swojej rodziny, sąsiadów, modlić może się wszędzie i kiedy tylko chce. Księża w Polsce gdyby naprawdę chodziło im o zdrowie i życie Polaków wzorem innych państw z własnej inicjatywy już miesiąc temu powinni zamknąć kościoły. W Korei płd. fanatyczka religijna zakaziła w kościele 2.000 osób. Fanatycy o to wam chodzi?

Borys Jelcyn @ 05:43, 16.03.2020

IP: 95.40...69

Nie uważam, że człowiek jest najpotężniejszą istotą na ziemi. Natomiast uważam, że bezmózdzy ludzie chodzący po kościołach w obliczu pandemii, pomimo zakazów i wytycznych narzuconych przez czarną mafię to stado skrajnie nieodpowiednych baranów bez pomyślunku. Tak samo jak Janusze i Grażyny przepychające się w kolejkach do sklepów "bo ja to mam kwarantannem". Ludzie zacznijcie myśleć bo was będą chować w wilczych dołach po stu jak w Chinach...

Do kl @ 06:49, 16.03.2020

IP: 37.248...23

Cyt:” Do ,,matra,, ,,pipi,, i inni fanatycy religijni - sklepy, szpitale, apteki, poczta i.t.d. muszą być otwarte dlatego abyśmy żyli w miarę normalnie w tym trudnym okresie.Tam stosuje różne zasady chroniące pracowników i interesantów. Kościoły natomiast powinny być zamknięte ponieważ pracownicy Watykanu nie stosują żadnych zasad zabezpieczające zdrowie osób tam przebywających. Prawdziwy wierzący racjonalnie myślący i dbający o zdrowie i życie członków swojej rodziny, sąsiadów, modlić może się wszędzie i kiedy tylko chce. Księża w Polsce gdyby naprawdę chodziło im o zdrowie i życie Polaków wzorem innych państw z własnej inicjatywy już miesiąc temu powinni zamknąć kościoły. W Korei płd. fanatyczka religijna zakaziła w kościele 2.000 osób. Fanatycy o to wam chodzi?”

Bardzo dobrze opisane! Śmieszą mnie osoby tzw fanatycy i to sztuczni. W naszym mieście to norma że Ludzie udają świętych, chodzą do kościoła pijani po sobocie, mają kochanek na pęczki, okradają Nas, Czyli państwo nie wydając paragonów (trzeba się upominać) i nazywają innych gorszymi. Prawda jest taka że bóg jest wszędzie i modlić się można wszędzie , mądrzy ludzie wiary to wiedzą. Zaskakujące jest to że do kościoła nagminnie chodzą ludzie przeziębieni ! Co za bezczelność! Przecież to nie wiara tylko pustostan w głowie! . To nie jest czas na chodzenie do kościoła i zarażanie niewinnych ludzi.... pomyślcie pseudo fanatycy ...
Szczytem tego pseudo katolicyzmu jest wyczuwalna wręcz nachalna chęć zarabiania pieniędzy przez kościół . Obrzydza mnie to... Franciszek taki nie jest i jego religia , to różni nasz polski Niestety zgniły katolicyzm od tego co powinno być jako wiara w PL .

. @ 07:30, 16.03.2020

IP: 5.173...53

Komuniści jebnel. broń biologiczna ,jeszcze będzie na kolanach błagać żeby was do kościoła wpuścili.

mk @ 07:53, 16.03.2020

IP: 188.146...81

z życia wzięte.....

Prytmas Polski abp.Wojciech Polak zachęcał wiernych aby w niedzielę zostali w domach, a mszę obejrzeli w telewizji lub internecie....chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo,żebyśmy się nie zarażali i przerwali ten łańcuch epidemiologiczny-przekonywał abp. w wypowiedzi do mediów.Jego 80-letnia matka, w niedzielę ma zostać w domu.
Innego zdania jest metropolita szczecińsko-kamieński abp. Andrzej Dzięga...
"tylko nadzwyczajne okoliczności mogą zatrzymać ucznia Chrystusa aby nie uczestniczył osobiście w Świętej liturgii....chrześcijanin nie może bowiem żyć bez Eucharystii......Chrystus nie roznosi zarazków ani wirusów.Chrystus rozdaje świętą czystość i życie, przywraca zdrowie...." napisał w liście opublikowanym na stronie kurii.
Abp. Andrzej Dzięga,
zapewnia także ,że wierni nie powinni obawiać się kościoła i święconej wody...
jego wypowiedź...."Szatan jest bezradny wobec takiego wyrazistego i jednoznacznego człowieczego świadectwa wiary.
On się tego wręcz panicznie boi.
Nie bez podstawy mówi się,że ktoś się boi, jak diabeł świeconej wody.....W razie potrzeby woda w kropielnicach jest wymieniana dosłownie każdego dnia.Nie lękajcie się sięgać po wodę święconą.Nie lekajcie się kościoła.Otwórzcie na nowo Chrystusowi drzwi Waszych serc i myśli,Waszych wyborów i czynów............Specjaliści niech szukają w tej sprawie odpowiednich pomocy medycznych, a my trwajmy na modlitwie...."
Metyropolita przyznaje także, że na prośbę można przyjąć komunię na rękę, ale apeluje aby tego nie robić......

I tak dalej i tak dalej i tym podobne brednie hierarchy kościelnego....Po prostu ręcę opadają na ludzką głupotę,
nawet Papież odprawia msze itp bez wiernych ,
a tu znalazł się zacofany radykalny katol, który namawia ludzi do rezygnacji z zasad bezpieczeństwa i dąży do totalnej pandemii, a nie długo może zacznie palić odpowiedzialne za to czarownice na stosie...................
Moim zdaniem każdy radykał, czy muzułmański ,czy katolicki ,czy prawicowy lub lewicowy ,lub feministyczny a także ekologiczny jest groźny dla ludzi i świata.
Życie weryfikuje postawy i ukazuje głupotę i brak odpowieezialności ludzi, wiara jest ważna dla co nie których, ale nie zwalnia to od myslenia wobec realnych faktów i sytuacji na świecie i w Polsce.

Borys Jelcyn @ 08:02, 16.03.2020

IP: 37.248...133

Do "." nikt mnie nawet siłą nie zaciągnie do tych obłudników zasłaniających się krzyżem. Ciemny tempaku głęboko w żopie mam ten twój rozpustny kościółek z bandą cielebonów nie zdolnych do logiki.

Seniorze, zostań w domu! @ 08:05, 16.03.2020

IP: 83.31...12

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze. Stąd apele – seniorzy, zostańcie w domach.

ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze. Stąd apele – seniorzy, zostańcie w domach.

"Jesteś osobą starszą, masz problemy zdrowotne i obniżoną odporność? Unikaj miejsc zatłoczonych, jeśli nie musisz wychodzić, zostań w domu"

Wszędzie bowiem, gdzie mamy bliski - poniżej dwóch metrów - kontakt z innymi ludźmi, możemy zakazić się wirusem. Osoby starsze, chore przewlekle z obniżoną odpornością, powinny szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Seniorze, jeśli możesz, zostań w domu. Zakupy możesz zrobić on-line, zostaną dostarczone pod wskazany adres.

Jeśli jesteś osobą samotną, bez rodziny lub nie w pełni samodzielną, zgłoś telefonicznie do Urzędu Wojewódzkiego lub Ośrodka Pomocy Społecznej, że potrzebujesz wsparcia.

Jeśli musisz wychodzić, unikaj bliskich kontaktów z innymi ludźmi, nie podawaj ręki, nie całuj się na przywitanie, zachowaj dystans. Możesz założyć rękawiczki, które upierzesz po powrocie do domu. Myj ręce zaraz po powrocie do domu. Kiedy jesteś na zewnątrz, nie dotykaj twarzy.

Gdy kończą się leki warto skorzystać z e-recepty. Unikając wizyty w przychodni, unikamy niepotrzebnego ryzyka.

"Zadzwoń do swojego lekarza, jeśli potrzebujesz, by Ci przepisał leki. W niektórych przychodniach możesz skorzystać z czatu. Po konsultacji lekarz wystawi Ci e-receptę. Kod e-recepty przyjdzie na wybrany mail lub jako SMS na wskazany numer telefonu. E-recepta będzie też dostępna na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta"

Jeśli jesteśmy osobą starszą warto skorzystać z możliwości, by ktoś - córka, syn lub wnuk - odbierał za nas e-recepty i je realizował. Internetowe Konto Pacjenta to umożliwia. Jedynym warunkiem jest to, by bliska osoba również posiada IKP i dostała od nas pełnomocnictwo.

Na portalu pacjent gov pl jest instrukcja jak upoważnić bliskich. Upoważnienie zawsze można cofnąć.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 08:22, 16.03.2020

IP: 78.152...118

Ktoś bardzo mądrze zapytał, o argumenty za tym, żeby nie zamykać szpitali i co, i nic - nawet jeden takowy się nie pojawił.

Rząd, zamiast pozamykać kościoły, zachował się tak, jak Szwedzi, przy przechodzeniu z ruchu prawostronnego na lewostronny - najpierw dla ciężarówek.

Skąd się wzięła liczba 50, bo ładnie wygląda?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 08:24, 16.03.2020

IP: 78.152...118

Errata - żeby nie zamykać kościołów.

Sk/mUTEK @ 09:05, 16.03.2020

IP: 185.69...66

Strasznie zawiódł swoich wyznawców TVN

O ile telewizja publiczna transmitowała Mszę Świętą dla chrześcijan dla katolików, prawosławnych i luteran.

Tak TVN w ogóle nie zadbał o swoich wyznawców religi LGBT+ . Czyli członkowie i sympatycy PO PSL KOD SLD BIEDROŃ zostali odcięci przez TVN od swojego biskupa (ten w durszlaku na głowie/.
A mogli przecież zorganizować piękną mszę dla swoich wyznawców.
Biskup myślę, że był w gotowości.
Grodzki by zbierał koperty.
Owsiak podawał by swój numer konta ze swoim wielkim "co łaska".
Kosiniak by apelował o miłości dla wszystkich tęczowych i członków PSL.
Kidawa by się jak zwykle nie odzywała bo wstyd.
Biedroń zaapelował by o adopcje dzieci rzez pary LGBT+. Bo co robić z sierotami po korona wirusie. A geje, lesbijki i pedofile by się nimi zaopiekowali.
Pięknie by było.

A TVN nic.
Susza.
Bezrybie.
Nic.

Ale za tydzień jest szansa.
Trzeba tylko apelować.


laughing laughing laughing

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 09:11, 16.03.2020

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Tak TVN w ogóle nie zadbał o swoich wyznawców religi LGBT+"

Sutek, a gdzie wyczytałeś o istnieniu takiej religii?

Czy istnieje religia heteroseksualistów?

Sutek, jak daleko można się posunąć w udowadnianiu, że jest się thebilem?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 09:13, 16.03.2020

IP: 78.152...118

Czy na mszach w KK, klechy przepraszają za krycie przez KK pedofili?

ketuks @ 09:21, 16.03.2020

IP: 2a00:f41...a58a

cyt:
"Należysz do ciemnej masy słabych ludzi, którzy nie potrafią uwierzyć, że ludzie nie są najpotężniejsi."

Tępiciel już się gubisz w tym co piszesz, Kościół naucza dokładnie odwrotnie że jesteśmy jedyni, niepowtarzalni wyjątkowi na podobieństwo Boga, pany i władcy tego świata czyniący otaczający świat sobie podległym. Zupełne przeciwieństwo tego co napisałeś. Oto co napisał Carl Sagan po ujrzeniu zdjęcia Ziemi z kosmosu (sfotografowana przez sondę Voyager 1 z odległości 6,4 miliarda kilometrów) :

"Spójrz na tę kropkę. To nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie. To suma naszych radości i smutków. To tysiące pewnych swego religii, ideologii i doktryn ekonomicznych. To każdy myśliwy i zbieracz. Każdy bohater i tchórz. Każdy twórca i niszczyciel cywilizacji. Każdy król i chłop. Każda zakochana para. Każda matka, ojciec i każde pełne nadziei dziecko. Każdy wynalazca i odkrywca. Każdy moralista. Każdy skorumpowany polityk. Każdy wielki przywódca i wielka gwiazda. Każdy święty i każdy grzesznik w historii naszego gatunku, żył tam. Na drobinie kurzu zawieszonej w promieniach Słońca. Ziemia jest bardzo małą sceną na przeogromnej arenie kosmosu. Pomyśl o rzekach krwi przelewanych przez tych wszystkich imperatorów, którzy w chwale i zwycięstwie mogli stać się chwilowymi władcami fragmentu tej kropki. Pomyśl o niekończących się okrucieństwach, których zaznali mieszkańcy jednego zakątka tego punktu od prawie nie różniących się od nich mieszkańców innego zakątka, jak często źle się nawzajem traktowali, jak zapiekła ich nienawiść, z jaką żądzą zabijali jedni drugich.
Naszym postawom, naszemu urojonemu poczuciu własnej ważności, naszej iluzji posiadania jakiejś uprzywilejowanej pozycji we wszechświecie, rzuca wyzwanie ta oto kropka bladego światła."

A więc to nauka głosi że jesteśmy mali, jesteśmy częścią świata nad którym nie panujemy. Na doraźny użytek zawłaszczasz sobie to co mówi nauka żeby robić ludziom kisiel z mózgu.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 09:32, 16.03.2020

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Tępiciel już się gubisz w tym co piszesz"

ketuks, bez urazy, ale on się gubi w tym, od kiedy zaczął się tu pojawiać.

Ryszard @ 09:52, 16.03.2020

IP: 79.189...98

Dobrze ,że kościoły są otwarte,kto pragnie przystąpić do spowiedzi świętej to ma możliwość.Nikt na siłę nie zaciąga nikogo,każdy ma wolną wolę i potrzebę modlitwy w świątyni.

i @ 10:11, 16.03.2020

IP: 83.31...14

jestem za tym żeby zamknąc molochu urzędasowe i nie płacić im za usłud=gi zamknąćmojąostroleke niecha nie piszą kmerzysci głupot

nieradiomaryjny jest o wysługę lat tańszy @ 10:15, 16.03.2020

IP: 188.146...190

Borys Jelcyn, przecież jesteś taki jak oni, słabym człowiekiem. Nie wypieraj się, że jesteś inny.

Borys Jelcyn @ 10:20, 16.03.2020

IP: 37.248...133

Roszardzie. W takim razie jak się już zarazisz ty pusty rępy zyeabie a przy okazji pół swojego popapranego rodu.. to zdychaj razem z nimi w zaciszu domowym ze swoim bogiem, którego nie ma. Ale nie.. Taka peezda jak ty Rysiu pierwsza pobiegnie do szpitala pod respirator bo uwierz.. twój śmieszny bożek Ci nie pomoże. Świadome narażanie siebie i innych powinno być surowo karane. Szkoda, że ten wirus nie atakuje tylko deeybbili takich jak ty i tobie podobnych poypeirdolców..

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 10:21, 16.03.2020

IP: 78.152...118

Tępy naziomu, czy Kotowski przeprosił już za:

1. "Ujadającą sforę", którym to mianem określił przeciwników budowy elektrowni?

2. Pozostawienie miasta ze 130 milionowym długiem?

3. Doprowadzenie do cofnięcia przez PiSowskiego wojewodę dofinansowania na remont ul. Blachnickiego?

4. Dodatkowe koszty poniesione przez miasto, bo nie znaleziono fachowca, który określiłby, czy w filarach mostu jest zbrojenie?

5. Przeprawę zastępczą, na której trzeba było kilkakrotnie zmieniać nawierzchnię bitumiczną?

6. Zagrożenie zrujnowania budżetu, poprzez niedotrzymanie umowy z ministerstwem dziewictwa narodowego, na budowę muzeum bandytów?

7. Nie zakończenie z zakładanym terminie, remontu ul. Ostrowskiej?

8. Fontannę za 1,2 mln zł?

9. Sprzedaż OPECu?

10. Umorzenie, jednej z najbogatszych firm w regionie, ponad 70 tys. podatków należnych miastu, od właściciela której kupił dom?

11. Tolerowanie łamania przez Ostradę zapisów w dzienniku budowy i niedotrzymywania terminów zakończenia inwestycji?

12. Przynajmniej tolerowania wprowadzania cenzury prewencyjnej w kinie, będącym miejska spółką, czyli podlegającym Prezydentowi?

Przy okazji, tego ostatniego, czy Kotowski wniósł już pozew przeciwko Zbigniewowi Hołdysowi, który zarzucił mu zachowania cenzorskie?

Pamiętaj, pod każdym Twoim wpisem, znajdzie się mój z tymi pytaniami.

Była posłanka PiS: @ 10:21, 16.03.2020

IP: 83.31...12

"Jesteśmy tak nieprzygotowani, że głowa mała"

"Szpital jest nieprzygotowany: nie ma sprzętu ochrony indywidualnej, nie ma respiratorów, nie ma aparatów do mierzenia ciśnienia w takiej ilości, jaka powinna być. Jesteśmy tak nieprzygotowani, że głowa mała – powiedziała Bernadeta Krynicka w nagraniu opublikowanym na Facebooku. To była posłanka PiS, która obecnie jest kierownikiem Działu Kontraktowania i Nadzoru Świadczeń Medycznych w szpitalu w Łomży.

Była posłanka, która w styczniu złożyła ofertę w konkursie na stanowisko dyrektora lecznicy, postanowiła zamieścić w mediach społecznościowych komentarz do obecnej sytuacji i walki z koronawirusem.

Jak powiedziała, "ma nadzieję, że tego zakaźnego (szpitala w Łomży) nie będzie, bo ten szpital się nie podźwignie". "Zakładamy, że ta sytuacja będzie trwała kilka miesięcy. Część personelu odejdzie na emerytury. My potem nie zbierzemy personelu, żeby ten szpital pociągnąć".

Jej zdaniem, "nie ma warunków, personel jest nieprzeszkolony, on nawet o tym nie wie". Nie ma respiratorów, nie ma pomp, nie ma aparatów do mierzenia ciśnienia w takiej ilości, jak powinna być wyposażona sala, gdzie leży chory. Nie ma izolatek, nie ma wentylacji pod ciśnieniem". "Jesteśmy tak nieprzygotowani, że głowa mała" - powiedziała.


Cały film - bernadetakrynickapl/videos/584357668819759/


Ludzie siedźcie w domach jak wam życie miłe.

Borys Jelcyn @ 10:27, 16.03.2020

IP: 37.248...133

Do nieradiopartyjnego co przez przebieg jest w doopie głębszy. Pożyjemy, zobaczymy. Napewno pożyję dużo dłużej przez moją kondycję, wydolność i odporność. Oraz przez to, że nie narażam siebie ani najbliższych jak ta peizdowata ciemnota baranoow. Słabe to są Twoje teksty i nick a argumenty inwalidzkie.

Fazii @ 10:27, 16.03.2020

IP: 5.173...217

Tak słucham wiadomości ten koncern daje tamten przekazuje środki na walkę z wirusem My dawaliśmy na tace co tydzień jeden mniej drugi więcej jak kto miał a teraz może niech kościoły też dodają do walki z koronowirusem i nie modlitwę tylko rzeczywiste pieniądze a nie kupują sobie nowe samochody ,domy i tp.

do Sk/mUTEK @ 11:33, 16.03.2020

IP: 78.152...89

Sk/mUTEK udaj się po prostu do psychiatry bo na rozum się spóźniłeś jak Bóg rozdawał

do Fazii @ 11:38, 16.03.2020

IP: 2001:67c...286

Pochwal się nam, ile w sumie dałeś na tacę?
I dlaczego dawałeś skoro, jak sam twierdzisz, pieniądze szły na nowe samochody i domy?

do Borysa @ 11:41, 16.03.2020

IP: 2001:67c...286

"a argumenty inwalidzkie"

Dyskryminujesz inwalidów, twierdząc, że coś "inwalidzkiego" jest czymś gorszym.
Pewnie wg ciebie najlepiej byłoby się pozbyć inwalidów.

Borys Jelcyn @ 12:06, 16.03.2020

IP: 37.248...133

Jest takie powiedzenie. A brzmi ono "Twój argument jest inwalidą". Więc proszę Cię prze kujrwa szanownie. Nie wyrywaj zdania z kontekstu i nie wmawiaj mi rzeczy których nie pojmujesz. Nie piłem do inwalidów bezpośrednio czy też pośrednio. Poprostu użyłem parafrazy. Więc grzecznie sklej mordę i poczytaj wyrzej w komentarzach co jest dla mnie gorsze.

Ryszard @ 12:34, 16.03.2020

IP: 79.189...98

do Borys Jelcyn.
Jest powiedziane,że ludzie niewierzący będą złorzeczyć i sprzeciwiać się przeciw Bogu. Katolicy modlą się za was,abyście się nawrócili.Czytaj teksty ze zrozumieniem Dobrze , że kościoły są otwarte,kto pragnie przystąpić do spowiedzi świętej to ma możliwość.Nikt na siłę nie zaciąga nikogo do kościoła,każdy ma wolną wolę i potrzebę modlitwy w świątyni i w swoich domach.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 12:56, 16.03.2020

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Jest powiedziane,że ludzie niewierzący będą złorzeczyć i sprzeciwiać się przeciw Bogu."

Gdzie jest tak powiedziane i co to znaczy "złorzeczyć", na co będą złorzeczyć? i co to znaczy "sprzeciwiać się Bogu", jakiemu Bogu i w jakiej sprawie będą się sprzeciwiać?

do Borysa @ 14:18, 16.03.2020

IP: 2001:67c...286

Żadne to powiedzenie, tylko kalka z języka angielskiego.
Używana chyba tylko w internecie, przez ograniczonych typów.

"sklej mordę i poczytaj wyrzej"

Serio, "wyrzej"?
Nie mam więcej pytań.

Borys Jelcyn @ 16:51, 16.03.2020

IP: 95.40...69

To jak nie masz to sklej mordę

Borys Jelcyn @ 16:56, 16.03.2020

IP: 95.40...69

Przy masie zajęć i szybkim pisaniu zdarzają się błędy. Nie myli się tylko ten kto nic nie robi. Z braku argumentów doyeabałeś się do ortografii. Merytorycznie też widać, że jesteś kaleką. I nie, żeby nie było nic nie mam do kalek. Znowu parafrazuję w razie gdyby kij w twojej doooypie się złamał z podniecenia. Obsrana parówo.

do Borysa @ 17:21, 16.03.2020

IP: 2001:67c...427

Hahaha, merytorycznie wymiatasz.
Nie zniżę się do twojego poziomu.
Po tym co napisałeś, jakich epitetów używasz, każdy sam wyrobi sobie zdanie na twój temat.

Borys Jelcyn @ 19:46, 16.03.2020

IP: 95.40...69

Mój czyli czyj? :) pomyśl.. Przywiązujesz się do swojego nicku na mo? Hahaha ip jest równierz kwestją sporną.
Ps. Jeśli rozmawiam z tempym tłukiem to argumenty muszę dostosować indywidualnie. No wiesz.. Tak żebyś zrozumiał ;) I dlaczego wypowiadasz się za wszystkich? Pozdrawiam Cię bardzo bo dałeś mi masę ubawu ale czas na obowiązki. Zbawco MO