sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wreszcie wiosna. Ten weekend to początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny

Piątek 20 marca to nie tylko początek weekendu, ale też pierwszy dzień nowej pory roku. Tego dnia wypada bowiem wiosenna równonoc, zwana też przesileniem wiosennym, co oznacza, że dzień i noc będą miały po 12 godzin. Kalendarzowy początek wiosny świętować będziemy w sobotę 21 marca.

Warto wiedzieć, że pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada w tym samym terminie.

ReklamaTa kalendarzowa wiosna zawsze przychodzi 21 marca. Kojarzymy ją z przebiśniegami, nieśmiało rozkwitającymi pączkami na drzewach, dniem wagarowicza, który był niegdyś hucznie obchodzony przez uczniów czy topienia marzanny. W tym roku 21 marca wypada w sobotę.

Dzień wcześniej, bo w piątek 20 marca, mamy wiosnę astronomiczną. Co to oznacza? Że następuje tzw. równonoc wiosenna zwana też przesileniem wiosennym. Wówczas dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania - po 12 godzin.

Jednym z najbardziej znanych, wiosennych zwyczajów jest, wspomniana już wcześniej, tradycja topienia marzanny. Kukła, przygotowana najczęściej ze słomy i kolorowej bibuły, była bardzo często palona na brzegiem akwenów wodnych i topiona. 

ReklamaRokrocznie zwyczaj ten był podtrzymywany także w Ostrołęce przez różne organizacje, placówki edukacyjne i stowarzyszenia. Symbol odchodzącej zimy spławiano Narwią i rzeczkami płynącymi przez okoliczne gminy naszego powiatu. Niestety, w tym roku plany pokrzyżuje zapewne epidemia koronawirusa, która kładzie się cieniem na każdy aspekt naszego życia.

Mimo to, radujmy się z nadejścia wiosny, szukajmy jej śladów na spacerach, we własnych ogrodach i w sercach. Wszak dłuższe dni, więcej słońca i cieplejsza aura powinny wnieść nieco więcej radości do naszego życia.

Wyświetleń: 841 komentarze: -
09:57, 20.03.2020r. Drukuj