piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Gwiazdy, leluje, drzewka - wycinka kurpiowska wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego pojawił się nowy wpis - to wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej. To jeden z najbardziej charakterystycznych i żywotnych elementów naszej, kurpiowskiej kultury, przekazywany przez mistrzów z pokolenia na pokolenie.

Konwencja UNESCO, w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, nakłada na państwa obowiązek ochrony i inwentaryzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

ReklamaDziedzictwem tym mogą być praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedza i umiejętności, ale też związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturowa. Niematerialne dziedzictwo kulturowe przejawia się, między innymi w następujących dziedzinach:

- tradycje i przekazy ustne, w tym język jako nośnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego;
- sztuki widowiskowe;
- zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne;
- wiedza i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata;
- umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym

Tradycyjna wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej jest ozdobą wykonywaną z białego lub kolorowego papieru techniką wycinania przy użyciu metalowych nożyc do strzyżenia owiec. Ta wyjątkowa sztuka zdobnicza pojawiła się na Kurpiach w połowie XIX wieku. Niegdyś wycinanki naklejano na ściany kurpiowskich chat, wieszano jako firanki w oknach, dziś najczęściej oprawia się je w ramki.

Najpopularniejsze motywy wycinanki to gwiazdy i leluje, drzewka oraz motywy figuralne - ptaszki, koguty czy jeźdźcy na konikach.

Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajdziesz na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Fot. Apolonia Nowak przy wycinaniu lelui /NID

Wyświetleń: 813 komentarze: -
08:56, 24.03.2020r. Drukuj