piątek, 7 sierpnia 2020 r., imieniny Doroty, Kajetana, Donata

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Odmiany truskawek na większą część roku

Choć sezon na truskawki trwa stosunkowo krótko, zerwane owoce można mrozić oraz wyrabiać z nich przetwory, wykorzystując je przez cały rok. Uprawa tych roślin nie jest szczególnie skomplikowana, a sadzonki truskawek można kupić zarówno w stacjonarnym, jak i internetowym sklepie ogrodniczym.

Truskawki to jedne z najsłodszych owoców. Cieszą się olbrzymią popularnością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Spożywane ze śmietaną, jako dodatek do ciast i deserów, a nawet dań obiadowych, niosą ze sobą wyjątkowy smak i aromat.

Reklama Jak sadzić truskawki oraz jakie odmiany warto wybrać? Podpowiemy w poniższym artykule.

Wczesne odmiany truskawek

Odmiany wczesne truskawek to propozycja dla osób, które chcą jak najszybciej uzyskać świeże owoce we własnej hodowli. Zależnie od wybranego rodzaju, krzaczki zaczynają wydawać plon nawet już w połowie maja. Wśród najpopularniejszych wczesnych sadzonek truskawek należy wymienić:

 • Honeyone - to odmiana odporna na wiosenne przymrozki, dojrzewająca już w połowie maja. Charakteryzuje się średnimi i dużymi owocami o stożkowym kształcie oraz bardzo słodkim, aromatycznym miąższem.
 • Alba - owocująca pod koniec maja, która również wykazuje sporą odporność na niskie temperatury. Wydaje duże, podłużne owoce o jędrnym i słodkim miąższu.
 • Kama - to odmiana o małych, średnich i dużych owocach o stożkowym lub kulistym kształcie. Mocno czerwona, bardzo słodka i soczysta, ze względu na stosunkowo delikatną budowę nadaje się do spożycia bezpośrednio po zerwaniu.

Źródło: http://www.wdomu.com.pl

Średnio-wczesne odmiany truskawek

Reklama W nieco późniejszym terminie owocują odmiany średnio-wczesne. Choć kwitną one bliżej lata, ze względu na wyższe temperatury i mocniejsze promienie słoneczne, dojrzewają wyjątkowo szybko, dając intensywne w smaku owoce. Do domowej uprawy warto sięgnąć po takie sadzonki truskawek, jak:

 • Camarosa - wydaje ciemnoczerwone, stożkowate i lekko spłaszczone owoce o soczystym i aromatycznym miąższu, które świetnie nadają się na przetwory.
 • Marylin - to odmiana o dużych, stożkowatych owocach zazwyczaj o jasnoczerwonej barwie. Jest soczysta i smaczna, a zarazem dość wrażliwa na choroby i niskie temperatury.
 • Luna - jej stożkowate, jasnoczerwone owoce są smaczne i łatwo oddzielają się od szypułek. Te truskawki dobrze znoszą transport i przechowywanie, przez długi czas zachowując świeżość i ładny wygląd.

Średnio-późne odmiany truskawek

Reklama Średnio-późne sadzonki truskawek dojrzewają zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca. W tym okresie warunki pogodowe są najbardziej sprzyjające, a rośliny nie są narażone na przemarzanie. W internetowym sklepie ogrodniczym wśród najpopularniejszych odmian średnio-późnych znajdziemy:

 • Real - o średnich i dużych owocach, charakteryzujących się smacznym, zwartym miąższem i atrakcyjnym kolorem. Doskonale nadaje się do deserów.
 • Pegasus - to odmiana deserowa o dużych, stożkowatych i sercowatych owocach. Są smaczne i słodkie, mało aromatyczne, a zarazem jędrne, dzięki czemu dobrze znoszą transport.
 • Senga Sengana - to duże, kulisto-sercowe owoce, łatwo oddzielające się od szypułki, które świetnie sprawdzą się do przygotowania przetworów.

Późne odmiany truskawek

Reklama Późne odmiany truskawek to propozycja dla osób, które chcą jak najdłużej cieszyć się smakiem świeżych owoców. Dojrzewają w lipcu i na początku sierpnia, pozwalając korzystać z ich walorów w pełni lata. Wśród późnych odmian największym zainteresowaniem cieszą się:

 • Bogota - o dużych, atrakcyjnych owocach i smacznym miąższu, które można spożywać na świeżo lub przeznaczyć do przetworów.
 • Pandora - wydaje duże owoce o przeróżnym kształcie i czerwono-pomarańczowej skórce. Jest słodka i aromatyczna, o nieco winnym posmaku, odpowiednia do przetworów i mrożenia.
 • Vikat - posiada soczyste, nieco kwaskowe owoce o dużym rozmiarze i stożkowym kształcie. Jest odporna na choroby i szkodniki, a także niskie temperatury.

Jak sadzić truskawki?

Reklama Wiele osób zastanawia się, jak sadzić truskawki? Czynność ta nie jest szczególnie skomplikowana. Wystarczy w internetowym sklepie ogrodniczym, jak ten https://www.podkarpackiesady.pl/47-poziomki-i-truskawki, kupić sadzonki truskawek, a następnie przygotować dla nich odpowiednie stanowisko - słoneczne, bogate w próchnicę i lekko kwaśne.

Rośliny w doniczkach możemy sadzić od wiosny i jesieni, a z gołym korzeniem - do połowy maja. Jak sadzić truskawki? Pojedyncze sadzonki obsadzamy w rzędach, zachowując odległość około 30cm pomiędzy poszczególnymi okazami. Warto zastosować folię, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów. Kopiemy dołki o takiej głębokości, by korzenie sadzonek nie zawijały się. Po zasypaniu ich ziemią, obficie je podlewamy.

Źródła:

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2547 komentarze: 0
24.03.2020, 23:47r. Drukuj
Powrót