piątek, 7 sierpnia 2020 r., imieniny Doroty, Kajetana, Donata

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

ZUS: jest już uproszczony wniosek o odroczenie płatności

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Zaznacza, że wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości.

Reklama Aby wypełnić uproszczony wniosek wystarczy jedynie podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL. - Należy tam również krótko, w żołnierskich słowach wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności - wyjaśnia szefowa ZUS.

W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.

- Wniosek można przesłać elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mailowy lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później - informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Wyświetleń: 1818 komentarze: 3
25.03.2020, 16:26r. Drukuj
Powrót


dzieki pis @ 08:39, 26.03.2020

IP: 78.152...89

odroczenie zus nie rozwiązuje w tej sytuacji działalność niektórych firm. będą po prostu ogłaszac upadłosc dzieki PIS

Skurek @ 14:37, 26.03.2020

IP: 37.47...211

A miało być zwolnienie.
Hahaha !

Ostrołęczanka @ 10:39, 27.03.2020

IP: 178.235...33

Polacy ciągle czekają na konkrety.Przesunięcie spłat czy odroczenie to nie jest rozwiązanie problemu. Zapłacić i tak będzie trzeba.