sobota, 28 marca 2020 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Próbne egzaminy ósmoklasisty ruszają pod koniec marca. Uczniowie rozwiążą testy w domach

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowały, że udostępnią arkusze egzaminacyjne w wersji elektronicznej szkołom, które będą zainteresowane przeprowadzeniem próbnego egzaminu ósmoklasisty. Przygotowane testy uczniowie będą rozwiązywać w domu.

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).

ReklamaZainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br.

- Co roku wiele szkół przeprowadza próbne egzaminy. Obecnie, mając na uwadze wyjątkową sytuację zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chcemy wspomóc dyrektorów i nauczycieli również w kwestii organizacji próbnych egzaminów dla ósmoklasistów, aby mogli oni skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji - podkreślił Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, w jaki sposób zostanie przeprowadzony próbny egzamin ósmoklasisty w czasie obowiązującego w kraju stanu epidemii.

Arkusze do egzaminu próbnego

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

- 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 - język polski,

- 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 - matematyka,

- 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 - języki obce nowożytne.

Zasady oceniania zadań

ReklamaCKE przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności zostaną one przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Dyrektorzy będą proszeni o udostępnienie tych dokumentów nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przekazanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE.

Poinformowanie uczniów i rodziców

Zachęcamy do tego, aby szkoły, które zechcą wziąć udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie jego przeprowadzenia. Wskazane jest, aby uczniowie po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np.

- w pliku w edytorze tekstów; na wydruku - należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką; korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie);

- na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

Kontakt z nauczycielem

ReklamaProponujemy również, aby uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań), którzy korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np.

- w postaci krótkiego komentarza w e-mailu,

- podczas spotkania on-line - indywidualnego albo z grupą,

- w postaci komentarzy w pliku - w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym.

Jeżeli nie będzie to możliwe, można rozważyć przekazanie zbiorczej informacji wszystkim uczniom (np. prowadząc z uczniami "rozmowę" w formie tworzonego wspólnie dokumentu na jednej z dostępnych platform umożliwiających wspólną pracę) już po ogłoszeniu zasad rozwiązań zadań na stronie CKE (8 kwietnia br.).

Egzamin próbny dla wszystkich chętnych uczniów

Dyrektorzy szkół proszeni są o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.

ReklamaPrzeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania.

Próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.

Dodatkowe informacje i materiały dotyczące egzaminu ósmoklasisty

Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE www.cke.gov.pl oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:

- informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów,

- przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów,

- arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty,

- arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.

- osiem zestawów zadań zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych,

- filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

Odsłon: 957 komentarze: 1
13:15, 26.03.2020r. Drukuj
Powrót


?? @ 12:51, 27.03.2020

IP: 79.189...145

taaa a dnia 31.03 serwery cke szlag trafi tak samo jak obciążenia nie wytrzymują librus i vulcan , ponadto problem w ciągu dnia jest z internetem , następny problem jest z tym że jak w rodzinie jest 2 dzieci w tym samym wieku i jeden komputer to się robi chlew a tego nikt z "mondrych" głów w m.e.n. - ie nie przewidział , i ostatnia kwestia która dotyczy dzieci klas 8 a także i tych co idą do I komunii - najgorsza jest niepewność i brak jakichkolwiek informacji - panuje bałagan a całość idzie na zasadzie jakoś to będzie albo za 5 ósma się zobaczy . Pierwsze są egzaminy 8 klas które nie wiem jak mają się odbyć za niecałe 30 dni skoro na dzień dzisiejszy widać że wirus się rozpędza a ilość zachorowań idzie ostro w górę to po co czekać do ostatniej chwili ? albo przełożyć egzaminy albo zmienić zasady rekrutacji na zasadzie konkursu świadectw chyba że po egzaminach chcemy mieć 2 falę zachorowań

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Toyota
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Portal gov.pl

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter