sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Spowiedź i komunia wielkanocna w czasie pandemii. Jakie zalecenia otrzymali biskupi?

Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym. Wielu wiernych będzie chciało w tym czasie przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Biskupi otrzymali zalecenia dotyczące udzielania komunii świętej i spowiedzi w czasie pandemii koronawirusa.

Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach.

Sakrament pokuty i pojednania

ReklamaEpiskopat zachęca biskupów diecezjalnych, aby jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych zachęcali księży, by stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej. W obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.

Duchowni nie mogą w sposób nieuprawniony korzystać z rozgrzeszenia ogólnego. Nie nie jest możliwa spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej - telefon, komunikator internetowy itp.

- Stolica Apostolska nigdy nie zezwoliła na spowiedź przez telefon, a wszystkie dotychczasowe wypowiedzi wyraźnie zakazują spowiedzi "na odległość" (por. Denzinger, nr 1994) i wskazują, że w przestrzeni wirtualnej "nie ma sakramentów" (Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, "Kościół a Internet" z dnia 22.02.2002 w pkt. II) - czytamy we wskazaniach Prezydium Konferencji Episkopatu Polski 

Komunia święta

ReklamaKonferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej 26.03.2020 do Niedzieli Trójcy Świętej 7.06.2020.

- Przypomina się, że każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć komunię świętą do ust.  W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia komunii świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać. Należy tak organizować udzielanie komunii świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu komunii świętej na rękę. Jeśli część wiernych przyjmuje komunię świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących komunię na rękę. Wiernych przyjmujących komunię świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie - czytamy w zaleceniach episkopatu dla biskupów.

Wierni mogą uczestniczyć we mszy świętej poprzez środki masowego przekazu

- Istnieje możliwość, aby wierni, którzy łączą się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisję mszy świętej za pośrednictwem telewizji, radia lub Internetu, mogli w wyznaczonych godzinach przyjąć komunię świętą w kościele, podchodząc pojedynczo w taki sposób, aby zachować normy bezpieczeństwa - wyjaśnia episkopat.

Wyświetleń: 6717 komentarze: -
09:55, 29.03.2020r. Drukuj