środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kurpiowska pisanka wielkanocna z Puszczy Zielonej. Poznaj jej historię i wykonaj ozdoby w domu (wideo)

O historii wielkanocnej pisanki, tradycjach zdobniczych na Kurpiach oraz świątecznych zwyczajach opowiadają w cyklu "Wirtualne muzeum" Maria Samsel - dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz Wiesława Bogdańska - znana artystka i twórczyni ludowa z Kurpi Zielonych.

Jajo od wielu wieków jest uniwersalnym symbolem życia, czegoś nowego, początku istnienia, odrodzenia, w religii katolickiej i prawosławnej symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa i nadzieją na życie wieczne.

ReklamaPierwsze barwione jajka odnaleziono w Mezopotamii w wieku. Od lat jaja obecne są także w kulturze Kurpi Zielonych.

- Niegdyś, gdy na Kurpiach budowano dom, pod każdy węgieł wkładano poświęcone jajka lub skorupki tych jaj, co miało zapewnić szczęście i pomyślność dla wszystkich mieszkańców nowo budowanego domu - mówiła Maria Samsel.

Jaja były też nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych na Kurpiach - tak w potrawach, jak i w dekoracjach. W Puszczy Zielonej najbardziej powszechne są dwie techniki zdobienia jaj - malowanie woskiem tzw. technika batikowa oraz skrobanie wzorów. Na terenie Kurpi Białych często jajka okleja się sitowiem. Jaja także barwiono na różne kolory, a te malowane na ciemne kolory zwano krukami.

Jakie jeszcze ciekawostki skrywa nasza rodzima kultura. Zapraszamy do oglądania i słuchania. 

Fot. kadr z wideo

Wyświetleń: 1645 komentarze: -
09:43, 07.04.2020r. Drukuj