piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dziś dziesiąta rocznica katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Zobacz, jak przed laty tragedię przeżywali ostrołęczanie (zdjęcia)

Już dziesięć lat minęło od tragicznego poranka 10 kwietnia 2010 roku, a rozpacz osób, których bliscy zginęli w katastrofie, nie mija. O tych, którzy zginęli pamiętają też Polacy, oddając im hołd, modląc się i paląc znicze pamięci przy pamiątkowych pomnikach. Przypomnijmy, jak Ostrołęka przeżywała tę tragedię. 

Do katastrofy doszło w Smoleńsku, w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41.

ReklamaZginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Cała Polska zamarła. Wiele czasu potrzebowaliśmy, aby się z tego narodowego dramatu otrząsnąć. W kraju obowiązku prezydenta przejął wówczas Bronisław Komorowski, ustanawiając tygodniową żałobę narodową.

Do żałoby dołączyła też Ostrołęka, której mieszkańcy tłumnie żegnali zmarłych i oddawali hołd wszystkim ofiarom i opłakującym ich rodzinom. Ówczesny prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski, w związku z katastrofą, odwołał wszystkie zapowiedziane na najbliższe dni imprezy kulturalne i sportowe. W urzędzie miasta wyłożono księgę kondolencyjną, a flagi na masztach opuszczono do połowy. Podczas uroczystości ku pamięci ofiar włodarz mówił: "Gdy naród traci swojego pierwszego obywatela, gdy traci tylu innych wspaniałych ludzi, bez wątpienia jest pustka".

W intencji ofiar sprawowane były nabożeństwa we wszystkich kościołach w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim. Uroczystości odprawiono m.in. w Troszynie i Rzekuniu. W parafii pw. św. Antoniego mszę św. w intencji ofiar tragedii odprawił ks. biskup Tadeusz Bronakowski. W mieście i powiecie zwołano nadzwyczajne sesje rady miasta, a radni składali hołd ofiarom, niosąc kwiaty i paląc znicze pamięci. 

W uroczystym marszu pamięci a także w symbolicznym pożegnaniu zmarłych wzięły udział tysiące osób. W pochodzie uczestniczyły społeczności wszystkich szkół oraz mieszkańcy miasta i powiatu. Hołd zmarłym oddali także motocykliści.

Ostrołęka tłumnie żegnała elitę władzy państwowej, sił zbrojnych, polityków i wszystkie osoby obecne na pokładzie tego feralnego lotu. Tragedię przeżywali także mieszkańcy w swoich domach - oglądając telewizyjne relacje, a także modląc się w kościołach i na cmentarzach, paląc znicze w intencji ofiar.

Dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Ostrołęce skwer przy ulicy Kopernika nazwano imieniem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zaś na cmentarzu komunalnym przy ulicy Krańcowej powstał pomnik "Katyń-Smoleńsk-Siewiernyj".

Zobacz archiwalne zdjęcia z wydarzeń w Ostrołęce, tuż po katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku.

Zobacz zdjęcia:
Rok 2010: Marsz pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

Więcej zdjęć: Rok 2010: Marsz pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

Zobacz zdjęcia:
Rok 2010: Uroczystości ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku

Więcej zdjęć: Rok 2010: Uroczystości ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku

Zobacz zdjęcia:
Rok 2010: Nadzwyczajna sesja rady miasta ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej

Więcej zdjęć: Rok 2010: Nadzwyczajna sesja rady miasta ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej

Zobacz zdjęcia:
Rok 2010: Starostwo oddaje hołd ofiarom katastrofy

Więcej zdjęć: Rok 2010: Starostwo oddaje hołd ofiarom katastrofy

Wyświetleń: 1747 komentarze: -
09:13, 10.04.2020r. Drukuj