czwartek, 22 października 2020 r., imieniny Halki, Kordiana, Kordelii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Quo Vadis Polsko? Debata w dziesiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej

Drodzy czytelnicy najbardziej poczytnego portalu. W rubryce "Krzywym Okiem" byłem pierwszym autorem około roku temu. Teraz przypadł mi zaszczyt otworzyć również nową formułę - debaty.

Przy okazji przyjmijcie proszę od nas najlepsze życzenia świąteczne. Święta będą nietypowe dla większości dlatego debata nie zakłóci zapewne przygotowań do Świąt. Nie trzeba będzie oglądać jakiś tam TVP Info czy TVN 24. Zróbmy ciekawy program tutaj. Nie będę udzielał głosu uczestnikom panelu, ale starał się nadać kierunek i omówić dyskusję.

Nie jestem znawcą poezji, ale często w literaturze politycznej wymieniani są poeci. I tak zwróciłem po raz kolejny uwagę na Norwida i jego genialność. W książce wydanej już w roku 2004 dwaj autorzy Andrzej Bernat i Paweł Kozłowski prowadzili rozmowy z badaczami najnowszej historii w latach 1989-2001. Rozmowy wydali w roku 2004 pod tytułem "Życie z Polską". Tych rozmów nie mogliby powtórzyć w roku 2020, bo część z rozmówców nie żyje, a i jeden z autorów też zmarł. Książka nie miała chyba dużego nakładu, ani wznowień, ale polecam ją gorąco. To co teraz dzieje się w Polsce jest tylko kontynuacją lat w niej opisywanych. Poza tym polecam wydawnictwo Nowy Świat i twórczość piszącego dalej Pawła Kozłowskiego. Rozmowy ułożone są w odwrotnej kolejności do ich przeprowadzenia. Tak więc pierwsza jest rozmowa z Jakubem Karpińskim (1940-2003) socjologiem i badaczem najnowszej historii Polski. I to właśnie Jakub Karpiński odwołał się do wiersza Norwida Ogólniki. I po raz kolejny muszę podziwiać wielkość Norwida, poety, który w zasadzie nie był znany i rozumiany za życia i zmarł w przytułku dla ubogich. Przytoczę fragment pierwszej odpowiedzi Jakuba Karpińskiego: "W wierszu Norwida »Ogólniki« jest mowa o tym, że kiedy zaczynamy opowiadać, stwierdzamy, że Ziemia jest kulista. Później dopowiadamy (jeżeli trochę wiedzy jednak mamy): u biegunów spłaszczona nieco. Nasz opis staje się bardziej precyzyjny. To w tym wierszu Norwid napisał - odpowiednie dać rzeczy słowo. Uprawianie historii jest procesem kolejnych przybliżeń".

Skutki wydarzeń sprzed kilkunastu lat niszczą życie społeczne

Reklama Przybliżmy więc sobie maksymalnie procesy ostatnich kilkunastu lat. Przywołajmy fakty takie jakie na pewno były, o wątpliwych podyskutujmy. Mija właśnie dziesiąta rocznica faktu, który nie mógł się zdarzyć w innych krajach. Dziesięć lat to mało i dużo. 10 kwietnia roku 2010 niektórzy z czytelników mieli 10 lub 15 lat. Nie znają tła, bo nie interesowali się wtedy jeszcze takimi sprawami. A skutki tego zdarzenia trwają i niszczą życie społeczne.

Reprezentuję tzw. opcję niemiecką czyli tak naprawdę europejską. Jest jeszcze druga opcja - rosyjska. Nie ma trzeciej opcji czyli niezależnej lub amerykańskiej. Opcja amerykańska może się zdarzyć na Bahamach czy Bermudach. Polska od XVII wieku nie jest już realną siłą polityczną i każdy kto nie jest proeuropejski jest de facto prorosyjski. Geopolityka jest nieubłagana. Nasz potencjał i ludnościowy i gospodarczy jest wielokrotnie mniejszy od sąsiadów. Chyba każdy to wie, a tylko niektórzy propagandowo udają, że nie wiedzą i ciągle wstają z kolan.

Katastrofa posmoleńska

Kupiłem właśnie "Politykę" z dodatkiem książkowym Grzegorza Rzeczkowskiego "Katastrofa posmoleńska" z podtytułem, "kto rozbił Polskę". Przez dziesięć lat mocno analizowałem wszystkie aspekty katastrofy w jej szczegółach i właśnie konsekwencjach. Oglądałem filmy, uczestniczyłem w spotkaniach jej poświęconym (między innymi z Maciejem Laskiem, szefem komisji badającej wypadek).

Ostrołęka  też była ostatnio świadkiem swojej katastrofy. Zupełnie inny typ zdarzenia, bez ofiar śmiertelnych, ale jednak też katastrofa. Oczywiście można nie uznawać "Gazety Wyborczej" i jej autorów i artykułu Pawła Wrońskiego z 14 lutego Ostrołęka zatytułowanego "Miasto klęski. Jak się hołduje poczucie beznadziei".

Oczywiście artykuł był komentowany niemerytorycznie. Podstawowa teza, że źródło jest wiadomo jakie (niepolskie) czyli oszczercze i tendencyjne. Źródło, źródłem, ale fakty jakie są, każdy widzi i niebawem zobaczy dalszy ciąg tej epopei.

Tak myślę, że w Ostrołęce łatwiej jest odwrócić trend myślowy, że Polak jak chce to wszystko potrafi. Bo dowód stoi jak byk. Dwie wieże oprócz symbolu strat finansowych i krajobrazowych to dowód zderzenia się ze ścianą, który był nieuchronny. Oczywiście winni są znani, ale stary numer z uciekającym złodziejem, który uciekając krzyczy "łapać złodzieja". No któż jest tym złodziejem? Oczywiście Unia zmieniająca nagle reguły.

Wieże będą kłuć długo. Tych, co myślą, że po 17 maja br. budowa znowu ruszy, albo będzie budowany gigantyczny gazociąg, chyba naprawdę już nie ma. Oczywiście sprawcy tego nadużycia będą znowu coś bajdurzyć sami w to nie wierząc. Minister Tchórzewski jest już tylko zwykłym posłem i co mu zrobicie. Przecież jest tylko zwykłym posłem i płaszcza nie odda.

Katastrofa przedsmoleńska

Jeszcze tylko kilka uwag o katastrofie smoleńskiej i rozpoczniemy debatę. Nie wiem czy jeszcze ktoś pamięta, że katastrofę smoleńską poprzedziły dwa zdarzenia. 23 stycznia 2008 roku miała zdarzenie tragiczna katastrofa samolotu transportowego Casa na lotnisku wojskowym w Mirosławcu.  Samolot służył jako taksówka powietrzna i rozwoził oficerów wracających z 50. Konferencji Bezpieczeństwa Lotów Lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Wszystkie osoby (20) zginęły.

Wypadek dowodził nieprawdopodobnej lekkomyślności wielu osób, braku przygotowania załogi, itp., itd. Powtórzę, wracali z Konferencji Bezpieczeństwa Lotów. Kto chce, może temat rozwinąć.

Następny przypadek zdarzył się w tym samym roku w Gruzji, ale pilot mjr. Pietruczuk odmówił wykonania polecenia Lecha Kaczyńskiego. Próbowano go jeszcze zmienić w trakcie lotu (na biednego Arkadiusza Protasiuka), naciskali nawet generałowie.

Pilotem był jednak nietypowy Polak, odporny na wszelkie namowy i naciski i stosujący się bezwzględnie do procedur. To była postawa nieomal bohaterska. Oczywiście, jak podkreśla później pilot, bolały go zarzuty o tchórzostwo i próby ukarania. Ale wspaniały pilot podkreślał, że zawsze postąpiłby tak samo.

Do Smoleńska przed wyborami

Reklama Wróćmy do samej katastrofy smoleńskiej. Fakty trochę może zapomniane, może mniej znane. Podróż Lecha Kaczyńskiego była bezspornie wyprawą toczącej się kampanii wyborczej. Bohater nie odwiedzał tego miejsca do tej pory. Delegacja musiała więc być odpowiednio nagłośniona i liczna. Pilotem miał być Arkadiusz Protasiuk uczestniczący jako załoga w wymienionym już locie w Gruzji. Teraz już mógł być pierwszym pilotem. Atmosfera znowu jest nerwowa. Czas napięty, a główny pasażer się spóźnia. Mam swoją bardzo prawdopodobną interpretację tego spóźnienia, ale nie będę jej omawiał, bo to jednak tylko bardzo prawdopodobne domniemanie. Następny fakt to sam moment przyjęcia meldunku przez prezydenta. Składa go nie dowódca samolotu, tylko szef lotnictwa generał Błasik. Według wszelkich znaków na ziemi doszło wcześniej do karczemnej awantury w wykonaniu tego generała. Kapitan Protasiuk chciał prawdopodobnie jak mjr Pietruczuk odmówić lotu. Były ponoć nagrania, były mało czytelne i jakoś ostatecznie zniknęły. De facto lot odbywał się pod dowództwem generała Błasika jest niepodważalny.

Sytuacja Arkadiusza Protasiuka była jednak dużo trudniejsza niż majora Pietruczuka. Presja była na pewno jeszcze większa. I ocena tego faktu została zapewne też celowo pominięta przez Zespół Macieja Laska. W tym przypadku nie do końca byli solidni w mojej ocenie. Oczywiście komisja była przez cały czas posądzana o ukrywanie faktów i tendencyjne oceny. Ja miałem zawsze swój jednoznaczny pogląd uwzględniający charakter Lecha Kaczyńskiego. Nie chciał po prostu nigdy przestrzegać reguł i epizody z jego udziałem dowodzą moją tezę.

Lasek bada wypadek

Reklama Ze spotkania z Maciejem Laskiem (byłem na takim spotkaniu około dwóch lat temu w Piasecznie) najbardziej utkwiło mi jedno stwierdzenie. Nie odnosi się zupełnie do spraw technicznych. Stwierdził, że po zmianie władzy nikt z wieloosobowej komisji nie zmienił zdania, mimo niesamowitych nacisków.

Udowodnienie fałszerstwa prac komisji było przecież równoznaczne z karami długoletniego więzienia. Metody nacisku po zmianie władzy są przecież znane: zwolnienia z pracy, stawianie niesłusznych zarzutów, proste przekupstwo (intratne stanowisko dla beneficjenta i rodziny ). Tak uległ słynny Kałuża. Próbowano też (nawet nie kryjąc się) zmienić większość w senacie. I to, że nie znaleziono ani jednego przestraszonego naciskiem jest dowodem pośrednim, ale bardzo mocnym, że komisja pracowała bardzo solidnie i kompetentnie.

Świetnym materiałem jest materiał zmontowany przez Piotra Świerczka z TVN około dwóch lat temu. Obala on wszelkie rewelacje tzw. komisji Macierewicza. Sama komisja to świetny twór. Jej przewodniczący nagle zwiał do USA. Najlepszy jednak był autentyczny prof. AGH o nazwisku Rońda. Przyciśnięty do muru stwierdził beztrosko, że po prostu blefował. No są i tacy naukowcy. Później nie potrafił zrozumieć, jak senat uczelni mógł mu odebrać prawo nauczania. Dobre wzorce solidności profesorskiej.

W roku 2018 dokonywano barbarzyńskich ekshumacji zwłok ofiar katastrofy wbrew woli części rodzin. Polska przegrała później sprawę, ale czynów bezdusznych i barbarzyńskich dokonano, chociaż wiadomo było, że w śledztwie nie będą miały znaczenia. Zapłaci jako "przestępca" kary, ale władza nie czuje z tego powodu wstydu. Chodziło przecież, aby przeciągać to śledztwo w nieskończoność. Ci, którzy wydali te rozkazy, to prawdziwi barbarzyńcy.

Afery polskiej władzy

Reklama Przypomnę jeszcze na koniec tzw. aferę Rywina sprzed 18 lat. Po tej aferze upadł rząd SLD. Afery dzisiejszej władzy są wielokrotnie większe i nic się nie dzieje. Z afery Banasia nic by nie było (kryształowy człowiek), gdyby nie przekaz niesamowitego obrazu mafijnego człowieka obwieszonego złotem. Bez tego obrazu nic by się nie stało. Materiały były dziełem prywatnej stacji. Służby specjalne państwa nie działają w istocie, co widać również w dobie epidemii. Zajmują się tylko obsługą ludzi władzy.

Czy jest w Europie jeszcze jeden taki parlament, gdzie łamane są wszelkie reguły? Obserwowaliśmy w związku z brexitem parlament brytyjski. Reguły pracy parlamentarnej w trudnym okresie musiały być dotrzymywane. Parlament ma pracować sprawnie, ale zgodnie z procedurami. Przypomnę znowu młodym, bo może nie wiedzą co to jest projekt poselski. Jest to tylko wyjątkowa forma, która może szybciej przejść prace legislacyjne. Nie znaczy to w ciągu jednego dnia. Prawo powinno być rozważane i dyskutowane przed uchwaleniem. Trzy czytania w trzy godziny to ewidentny rekord świata. Ale projekty powinny być w większości rządowe, a nie fikcyjnie poselskie, jak to odbywa się przez ostatnie kilka lat. To de facto projekty rządowe, tylko posłowie bez żenady podpisują je jako swoje. Nawet w czasie epidemii zbiera się w kilka godzin kilkadziesiąt podpisów, chociaż fizycznie posłów nie ma w Warszawie. Nikogo już to nie dziwi.

Nie dziwi też, że w Ministerstwie Sprawiedliwości działa grupa przestępcza, bo ten wyjątkowy system, którego "patronem" jest kłamstwo smoleńskie i  wręcz ideologia kłamstwa jest systemem unikalnym w świecie. Tak teza ludzi obecnej władzy, że Polska to wyjątkowy kraj jest paradoksalnie słuszna. Nie ma takiego państwa w Europie.

Reklama Czy tragedia smoleńska dała do tego upoważnienie? Na pewno nie. Ci, którzy z tym się nie godzą, są poddani "przemysłowi pogardy". Widzę te cyniczne uśmieszki, te krzyki "komuniści i złodzieje". W zasadzie stale słyszę tę wykrzyczaną przez matkę Polkę Szydło frazę do ludzi spoza jej opętańczego kręgu: "Wystarczyło po prostu nie kraść, te pieniądze nam się po prostu należały". Tak te pieniądze były używając przenośni ukradzione.

Przypomnę jeszcze raz, że tragedia nastąpiła w trakcie kampanii wyborczej 10 lat temu. Lot do Smoleńska był elementem kampanii wyborczej. 10 lat później trwa kolejna kampania w podobnym stylu. Czy Polacy nie widzą co się dzieje przy tej kampanii?

Quo Vadis Polsko?

Ale czy brak reguł to już u nas w Polsce absolutna reguła? Czy z tego uda się wyjść? Jak i kiedy zakończy się praca słynnego już Macierewicza? Czy taka polityka polityków doprowadzi nas do konieczności wyjścia z Unii Europejskiej i gdzie wówczas wylądujemy? Czy przetrwamy kolejne zderzenie się ze ścianą (przykład Smoleńska i Ostrołęki mówią, że chyba już nie)?

I na koniec czy powinniśmy wstydzić się za kraj, w którym przyszło nam żyć i nie zmienić obecnej klasy politycznej? Oczywiście można skupić się na jednym wątku, można wprowadzić nowe.

Będę starał się co jakiś czas porządkować dyskusję. Jak się mówi w szermierce : alle!!!

 

Cyprian Kamil Norwid

"Ogólniki"

Gdy z wiosną życia duch Artysta

Poi się jej tchem jak motyle,

Wolno mu mówić tylko tyle:

"Ziemia jest krągła - jest kulista!"

 

Lecz gdy późniejszych chłodów dreszcze

Drzewem wzruszą - i kwiatki zlecą -

Wtedy dodawać trzeba jeszcze:

"U biegunów - spłaszczona nieco..."

 

Ponad wszystkie wasze uroki -

Ty! poezjo, i ty, wymowo -

Jeden wiecznie będzie wysoki:

 

Odpowiednie dać rzeczy słowo!

 

O autorze

Stanisław Giżycki - od wielu lat związany z turystyką i ekologią. Założyciel stowarzyszenia "Ekomena" działającego w Ostrołęce i regionie, przewodnik górski, były pracownik państwowych służb ochrony środowiska, obecnie na emeryturze.

Więcej felietonów w dziale "Krzywym okiem".

Wyświetleń: 5835 komentarze: 65
10.04.2020, 13:51r. Drukuj
Powrót


Mural @ 14:02, 10.04.2020

IP: 89.77...94

pamiętam ten poranek, na pewno była sobota. Włączyłam TVN24 i utkwiłam przed ekranem do południa. Ten i następne dni miały dać szansę narodowi polskiego wykazać się jednością, patriotyzmem. Już śmierć J P II miała stać się przełomem w naszym myśleniu. Obie tragedie pokazują dziś, jak głębokie są podziały. Jak jako naród zmarnowaliśmy szansę stać się całością, mieć różne twarze ale jedną, wspólną Polakom. Bez zawiści, nadymania się.Nie Kowalscy z dowcipu o Kowalskim i krowie.
W tym roku minęła też w lutym 17-ta rocznica śmierci mojego taty, sybiraka, skromnego człowieka. I to jest mój osobisty dramat. Nie chcę już słuchać i czytać o Smoleńsku. Nie chcę przyjmować narracji żadnej ze stron. Rodziny dostały odszkodowania, politycy rozgrywają swoje sprawy. Gdyby nie koronawirus, p. Prezes i politycy PIS razem z Prezydentem wybierali się znowu na miejsce katastrofy. Jednym samolotem! Tyle o tym! Dziękuję panu za bardzo ciekawe artykuły. Dobrych świąt.

x @ 14:24, 10.04.2020

IP: 2a02:a312...4a60

szkoda ze jareczek nie wsiadł do tego samolotu

anty KO(n)Don... @ 14:29, 10.04.2020

IP: 2a01:110f...ed8a

Quo Vadis P Olsewia i folksdojcze ??? Dokąd zaprowadzą nas ich plucie jadem i donoszenie ???

do anty KO(n)Don... @ 14:29, 10.04.2020 @ 14:35, 10.04.2020

IP: 83.9...1

Jesteś typowym przykładem o czym napisałeś miernoto intelektualna!!

WIESŁAW @ 14:48, 10.04.2020

IP: 37.249...7

Była szansa na pojednanie narodu ale niektórym mgłą oczy zaszły i nie tylko oczy . Mam kolegę co jeszcze w mgłę przez tych " RUSKICH " wyprodukowaną wierzy . O reszcie nie wspomnę . Szkoda że rodziny nie siadały do stołu przez polityków a teraz doszedł wirus . Wolę wirusa .

Andy @ 14:56, 10.04.2020

IP: 83.23...4

Świetny, mocny artykuł, których nigdy za wiele. Oczywiście nie ma się co łudzić, że trafi on do mamutów (aluzja do pewnego senatora nieprzypadkowa wink) czy innych kaczych troglodytów. Ci przejrzą trochę oczy gdy jak za komuny nic nie kupią za pieniądze, które im pisowska władza daje za ślepe posłuszeństwo. Chodzi o to by trafić do stanowiącej blisko połowę społeczeństwa szarej masy, tak zniesmaczonej polityką, ze konsekwentnie olewają wybory dając do zrozumienia, ze im wszystko jedno kto rządzi. Może takie artykuły zmuszą ich do zastanowienia czy rzeczywiście jest im tak wszystko jedno.

PIS rządzi jadem @ 15:10, 10.04.2020

IP: 78.152...89

Plucie jadem, szczucie w rządowej PISowskiej telewizji mamy od kiedy rządzi PIS.

Realny @ 15:11, 10.04.2020

IP: 188.146...59

Kaczy Troglodyci akurat przestali głosować na ludzi którzy mówili w kampanii jedno robili coś zupełnie innego(podatki, wiek remerytalny). To oni przestali wierzyć w to że Polskie oznacza gorsze i że lepiej to sprzedać w obce ręce i dac zarabiać komuś zza granicy A rodaków zagnac do pracy za ochlapy. Więc jeśli Ci których nazywasz kaczymi troglodytami byli na tyle spostrzegawczy i inteligentni by dostrzec pewne rzeczy to jak nazwiesz siebie i innych sobie podobnych którzy nadal głosują na tych którzy ich oszukują i w ujawnionych rozmowach nazywają was idiotami?

Tadeusz Juda @ 15:19, 10.04.2020

IP: 188.146...231

Bo problem leży w systemie parlamentarnym - teraz partię (kliki) przejadają grube pieniądze, praktycznie nikt tam się na niczym nie zna.
Zmienić na system jednomandatowy, w każdej chwili można odwołać posła.
Jesteśmy biednym krajem iwyłącznie przez działania polityków. Tylko się zmieniają i większe szkody robią.

marek62 lat!!! do Realny. @ 15:28, 10.04.2020

IP: 83.6...30

W samo sedno Pan trafil, nie mysla, jak to Polak. Sasiad ma lepiej lecz od PIS-U to znaczy glosowac na tamtych, a co tam ze pluja na mnie. Pijany byl

j @ 15:31, 10.04.2020

IP: 109.233...245

zwolennik komoruskiego

Zbigniew @ 15:42, 10.04.2020

IP: 83.24...184

Dzisiaj w Radiu 24 Antoni Macierewicz nadal twierdził, że przyczyna katastrofy były wybuchy w skrzydle i centropłacie, a "pancerna brzoza" nigdy nie istniała.

Zbigniew @ 15:57, 10.04.2020

IP: 83.24...184

Dzisiaj rano w Radiu 24 Antoni Macierewicz stwierdził, że jego podkomisja opublikuje raport o zamachu pod Smoleńskiem po świętach. Zamach był na pewno, a komisja Laska kłamała. Wszystkiemu winien był Donald Tusk.

Karol @ 16:00, 10.04.2020

IP: 188.146...255

Ma ktoś kreta do kibla bo zapchałem?

do wyżej @ 16:28, 10.04.2020

IP: 2a01:110f...38ed

pomyliłeś wątki, ciamajdo

WIESŁAW @ 16:40, 10.04.2020

IP: 37.249...7

Macierewicz a Karol to to samo .

Paweł G @ 16:42, 10.04.2020

IP: 31.41...134

Panie Giżycki nie ma nad czym debatować. W tej sprawie nie ma odpowiedzi na najprostsze pytania np: kto tę oficjalną podróż polskiego prezydenta na terytorium innego państwa przygotowywał i organizował. Pomimo upływu 10 lat od katastrofy i ponad 4 lat rządów „dobrej zmiany”, nikt z tego tytułu nie został pociągnięty prze sąd i skazany.
Kto zadecydował o stosowaniu do badania tej katastrofy procedury przewidzianej w konwencji chicagowskiej. Konwencja ta – co jest w niej expressis verbis zapisane – ma zastosowanie do katastrof samolotów cywilnych. ITD.
W tej tragedii doskonale sprawdza się powiedzenie które często cytował mój kolega z pracy: po rozjaśnieniu okoliczności sprawa się zaciemniła.

krzys @ 17:02, 10.04.2020

IP: 176.109...242

Jest nad czym debatować np. policja się zbroi, pomimo sytuacji ogłosiła przetarg na wozy wypadowe , armatki wodne i miliony sztuk amunicji. czyżby ktoś praewidywał niepokoje i niezadowolenie społeczne? Dwie pierwsze pozycje do rozpędzanie manifestacji a trzecia?? Niech każdy się zastanowi.

???????? @ 18:17, 10.04.2020

IP: 176.109...61

Przestancie p.ierdolić o tym smolensku . Są ważniejsze sprawy ludzie umierają .Głupi fanatycy .

mieszkaniec gminy @ 18:20, 10.04.2020

IP: 31.41...214

ładnie piszecie wszystkiemu winien PIS a pokażcie 2gi kraj w brukseli gdzie niby jego reprezentanci cały czas głosują przeciw Polsce

cdn @ 18:33, 10.04.2020

IP: 77.16...24

Ze spotkania z Maciejem Laskiem (byłem na takim spotkaniu około dwóch lat temu w Piasecznie) najbardziej utkwiło mi jedno stwierdzenie. Nie odnosi się zupełnie do spraw technicznych. Stwierdził, że po zmianie władzy nikt z wieloosobowej komisji nie zmienił zdania, mimo niesamowitych nacisków.


Żeby poszli siedzieć??? Tak to NIEZAWISŁE Sądy ich wybronią,

ketuks @ 19:48, 10.04.2020

IP: 37.47...237

a w pisiorskiej tv wciąż sączy się propaganda około-zamachowa o "zapłaceniu najwyższej ceny za służbę Polsce". ta tragedia to tylko smutek i ogromny wstyd że nawet prezydenci krajów afrykańskich jakoś umieją nie spadać z nieba a tu się to przytrafiło. ludziom należy się współczucie i pamięć tylko w wymiarze czysto ludzkim równoczesnie zakrywając twarz z ogromnego wstydu za to wszystko.

jowa @ 20:14, 10.04.2020

IP: 31.41...79

Quo Vadis Polsko? - ortografia i interpunkcja?

. @ 20:39, 10.04.2020

IP: 94.254...226

Ruda esesmanska kreatura maczała w tym palce.

Xxvxx @ 20:58, 10.04.2020

IP: 188.146...61

Jesteśmy leszcze, żeby 40 milionowy naród dał się tak wykiwać.
Nie jestem za PO ani za PiS ale Żeby tak ważnej sprawy nie rozwiązać to trzeba być fujarą....

emer @ 21:37, 10.04.2020

IP: 185.166...109

Zawsze tak było,jeśli Polska miała ma jakiś problem,żaden kraj nawet nie wspomni o
jakiejkolwiek pomocy,wsparciu nas,etc.
Ale niech no tylko w bogatej Szwecji,czy na Antypodach wybuchnie pożar buszu,lasów,głupkowate i naiwne polaczki natychmiast zgłaszają swoją pomoc.

nadgorliwość uważana jest na świecie za wariactwo i dyletanctwo,ale nie u nas.
Byli my w Iraku i Afganistanie za Kwacha i Millera?ano byli,
jeno kilkadziesiąt''bohaterskich''trumien sobie przysporzyli.

. @ 21:41, 10.04.2020

IP: 94.254...226

Cały przebieg sytuacji przed katastrofa i po wskazuje tylko na rudego jako inspiratora,dla mnie zagadka jest tylko czy to ruskie młoty wykorzystaly rudego czy rudy ruskich młotów.

Sk/mUTEK @ 21:56, 10.04.2020

IP: 185.166...235

PO to MAFIA
- Gawłowski siedząc w areszcie za wielomilionowe łapówki - zlecał noszenie grypsów radnemu z PO, strażnikowi więziennemu, sprawa już w toku - struktury mafijne
PO to ŁAPOWNICTWO
- Grodzki - życzę, każdemu kto głosuje na PO tylko takich lekarzy aby spotykał, bo czemu za wasze bydlactwo mają cierpieć zwykli ludzie.
PO to NISZCZENIE SZPITALI
- pani poseł PO nagrana w chwili brania walizki pieniędzy za ułatwienie sprzedaży szpitala
PO to NISZCZENIE POLSKICH FIRM
- afera LOT, afera CIECH, zniszczone Polskie STOCZNIE itd itd
PO to OKRADANIE POLAKÓW
- afera AMBER GOLD,afera SKOK, grabież OFE, afera VAT.…
PO to WALKA Z POLSKIM PATRIOTYZMEM
- podpalenie budki pod ambasadą rosyjską aby tylko oskarżyć i rozgonić Masz Niepodległości.
PO to CELOWE NISZCZENIE POLSKI
- nagranie z obrad sejmu jak BUDKA z KAMYSZEM chwalą tarczę antykryzysową Morawieckiego, po czym idą i głosują przeciw. Celem jest po prostu niszczenie Polskich przedsiębiorców.

TAK DZIAŁA PO

powiedzcie mi ...
... czemu by nie mieli zamordować 100 Polaków ,,,
Aby tylko móc kraść i niszczyć Polskę i Polaków.

krzys @ 22:04, 10.04.2020

IP: 176.109...238

Do powyżej, kto skorzystsł na kayastrofie? Lech K bez żadnej szansy na reelekcje 1 cyfrowe poparcie, pis przed katastrofą- kilkanaścir procent, po katastrofie wygrane wybory. Prosze spojrzeć na SOP , nie ma miesiąca żeby nie było stłuczki, bylejakość, słabo wyszkoleni piloci nie znający j. Rosyjskiego nie przestrzegający procedur (pijany dowódca w kabinie pilotów wrzeszczacy ląduj, zmieścisz się ,) coś ttzeba dodać?

krzys @ 22:24, 10.04.2020

IP: 176.109...238

Czemu smutny człowieczku odbierasz zasługi pisowi? Np. Skok, szef senator pis birecki, to dzieki pis skoki nie były pod nadzorem knf, vat - to kryształowy banaś zorganizował grupę towarzyską w skarbówce, GetBack, kilkakrotnie większa afera którą pis zamiata pod dywan , pani straSzydło wrzeszcząca; nam te pieniądze po prostu się należały. Mało? Jest tego duużo więcej.

Andy @ 22:54, 10.04.2020

IP: 83.23...4

Oto cała hipokryzja totalniaków. Te kilka mid zł zajumane w SKOKach to widzą, oa ośmiorniczki to kto jadał? ;-)

do jarosawa k @ 23:23, 10.04.2020

IP: 83.28...10

i ten jarosław , który wsadził do samolotu tylu niewinnych ludzi w imię władzy , a teraz chce zamordować dużo więcej przeprowadzając wybory ,dziadu rządny władzy idź w piz,u ,daj żyć Polsce , nie kradnij , nie kłam i nie krzywdź dzieci

Obserwator @ 01:16, 11.04.2020

IP: 217.99...134

Jakoś przypadkiem Pan Stan, na przypadkowym portalu napisał przypadkiem, że kupa śmierdzi. Lol, te takie powtarzanie o tej kampanii a propos wydarzenia i to parę razy sprowadziło ten artykuł do poziomu podłogi - cytując klasyka spieprz@j dziadu.

Stanisław Giżycki @ 05:36, 11.04.2020

IP: 178.213...164

Krótkie uzupełnienie po wczorajszym dniu.
Wczoraj grupa osób znowu pokazała, że jest poza prawem, poza regułami. To oczywiście była demonstracja siły, a nie jakieś uczczenie pamięci. Policja ochraniająca to zdarzenie tłumaczyła się, że ta grupa realizowała jakieś zadanie służbowe. Tak zadanie dla wybranych. Nawet w dniu próby, jaką jest epidemia została pokazana pogarda dla elementarnego porządku cywilizowanego społeczeństwa. Tak, to tylko pogarda. Ustanawia się reguły, które nie wszystkich mają obowiązywać. Jest grupa wybranych, bez honoru.

Pilat @ 05:57, 11.04.2020

IP: 78.152...89

Panie S.G. ma pan rację. Judasz sprzedał Jezusa. Trolle z PiS za kasę opluja każdego.

WIESŁAW @ 06:42, 11.04.2020

IP: 37.249...7

Panie Stanisławie . Chiński wirus miałby im zagrozić ? Przecież to zbiór wszystkich choler , gryp , wirusów rodzimych w jednym miejscu . Kruk krukowi oka nie wykole i coś w tym jest . Oni odporni na wszystko . Krytyka tego się nie ima ,a wszelkie wirusy z daleka podziwiają jaką można być zarazą .

gość @ 07:52, 11.04.2020

IP: 77.16...24

Wczoraj grupa osób znowu pokazała, że jest poza prawem, poza regułami. To oczywiście była demonstracja siły, a nie jakieś uczczenie pamięci.

Też tak Pan pisał o pochodach 1 majowych czy dzielnie brał w nich udział ???
to też było pokazywanie siły .

theo @ 08:17, 11.04.2020

IP: 90.248...105

To straszna tragedia. Mnie najbardziej razi brak szacunku dla ofiar i ich rodzin. Instrumentalne używanie czyjejś śmierci napawa obrzydzeniem do polityki.

M @ 08:28, 11.04.2020

IP: 94.254...157

Tam zginęli Polacy - w tym Prezydent Polski. Każdy normalny kraj wyjaśnia wszystko do końca i nie daje robić tego innym (patrz Holandia). U nas robili krzyż z puszek po piwie Lech i wyśmiewali tych co chcieli PRAWDY.

WIESŁAW @ 08:31, 11.04.2020

IP: 37.249...7

Gościu . 1 Maja tak jak teraz nie zawsze chciałeś ale musiałeś . Oczywiście byli i tacy co za medal w klapie z chęcią chodzili . Tu na pewno byli tacy co pokazać się chcieli i drudzy co musieli . W dzisiejszych czasach jedni i drudzy teraz szacunku u mnie ( i normalnego drugiego sortu ) nie uzyskają . Kiedyś nie poszedłeś to leciałeś np. z roboty a teraz z łaski pana a to duża różnica .

M @ 08:34, 11.04.2020

IP: 94.254...157

theo - kto miał walczyć o PRAWDĘ jak nie politycy? Ruscy ogłosili gniota a ten gniot przypasował rządzącym i tym co ich popierają. Po głowie wszystkich tych co nie uznają tej głupoty.

WIESŁAW @ 08:35, 11.04.2020

IP: 37.249...7

Do M . Krzyż z puszek był nie na miejscu tak jak mgła i wybuchające parówki . OTO NASZA PRAWDA .

nieradiomaryjny jest o wysługę lat tańszy @ 09:24, 11.04.2020

IP: 188.146...40

Stanisław Giżycki, to kłamstwo:

"Wczoraj grupa osób znowu pokazała, że jest poza prawem, poza regułami. "


"Policja: poszczególne osoby wykonują swoje zadania w ramach pełnionych urzędów i funkcji

Zaznaczyć należy, że z prawnego punktu widzenia nie doszło do złamania przepisów. Zakaz zgromadzeń nie został złamany, ponieważ nie dotyczy on tych organizowanych przez władze publiczne. Obowiązek zakrywania twarzy wchodzi w życie dopiero w czwartek 16 kwietnia. Przepis dotyczący zachowywania dwumetrowego odstępu z kolei został wprowadzony rozporządzeniem ministra zdrowia, to jest organu władzy wykonawczej i tym samym nie obowiązuje Sejmu jako organu władzy ustawodawczej. W uroczystościach brali udział przedstawiciele obu władz."

Wesołych Świąt!

WIESŁAW @ 09:28, 11.04.2020

IP: 37.249...7

Czyli nasrali pod drzwiami i poprosili o papier i dobrze jest .

radiowęzłowy bałwan sniegowy @ 09:37, 11.04.2020

IP: 2001:67c...2c7

Złamali przepisy o przemieszczaniu się, nie wolno się publicznie gromadzić a tym bardziej dawać taki przykład, sami w tym budynku przypominający cyrk przestrzegają tej zasady

to nie jest porządku

My pany wy śmiecie - A jak wy to rozumiecie ? chcący umyć brudny samochód z zalepionymi od brudu szybami

Stanisław Giżycki @ 09:55, 11.04.2020

IP: 178.213...164

Miałem trochę telefonów, aby przenieść dyskusję na po świętach. Zgadzam się z tymi wnioskami. Wrócę więc we wtorek. Wesołych Świąt.

nieradiomaryjny jest o wysługę lat tańszy @ 09:59, 11.04.2020

IP: 188.146...202

radiowęzłowy bałwan sniegowy, znasz się na polskim prawie jak świnia na gwiazdach.

Bezprawnie oskarżasz o złamanie prawa.

Zostań w domu!

nieradiomaryjny jest o wysługę lat tańszy @ 09:59, 11.04.2020

IP: 188.146...202

radiowęzłowy bałwan sniegowy, znasz się na polskim prawie jak świnia na gwiazdach.

Bezprawnie oskarżasz o złamanie prawa.

Zostań w domu!

Dolek @ 10:03, 11.04.2020

IP: 37.248...176

Mocowałem się z tym Bogiem wiele razy. Były chwile zwątpienia i złorzeczenia ale - " nie podcinajcie korzeni z których żeście wyrośli " to święte słowa Jana Pawła II. A Dekalog to genialny rozkład jazdy , która po zastosowaniu przez wszystkich stworzył by o wiele lepszy świat. Zdrowych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Wszystkim Życzę.

Grz @ 10:29, 11.04.2020

IP: 31.161...50

Przede wszystkim to ogromna tragedia.
I nie powinno być tu miejsca na rozpamiętywanie przyczyn tylko wspomnienie zmarłych i pamięć o nich, szacunek.
No ale czego się spodziewać od MO.

radiowęzłowy bałwan sniegowy @ 11:13, 11.04.2020

IP: 2001:67c...2c7

radiowy oszłołom, a tylko spróbój zrobic zakupy w innym sklepie niż ten na wsi, za zakupy w mieście powinny być kary 5 tys, .

Mieszkasz na wsi zostań na wsi


nie chcemy cię w mieście

Andy @ 11:23, 11.04.2020

IP: 83.23...179

He, he. Wczoraj władza demonstrowała pogardę dla polskiego społeczeństwa i nie było komu zatwierdzić przekazów dnia. Dlatego pojawiły się dopiero dzisiaj, a wraz z mini radiomaryjny, który je przekazuje.

Andy @ 11:49, 11.04.2020

IP: 83.23...179

Najlepsze życzenia świąteczne wraz z przesłaniem Mahatmy Gandhiego.:
Każdy, kto podporządkowuje się niesprawiedliwemu prawu, ponosi odpowiedzialność za to wszystko, co jest tego konsekwencją. Toteż, jeżeli prawo i sprawiedliwość są w konflikcie, musimy wybrać sprawiedliwość i nieposłuszeństwo wobec prawa.
A dla rządzących z kolei przesłanie:
W tej ciężkiej sytuacji ludzie mający wpływ na nasze życie powinni przede wszystkim widzieć w nas człowieka, potem obywatela, a dopiero na samym końcu wyborcę.

leo @ 13:35, 11.04.2020

IP: 79.189...193

Kto mi odpowie dlaczego nasza własność czyli wrak TU jest w posiadaniu ruskich ?

buzdygan @ 13:40, 11.04.2020

IP: 185.166...182

Szanowni Państwo, Sz. Panie Giżycki,
W pewny, autorytatywny i nieomylny sposób można -moim zdaniem- wypowiadać się o katastrofie smoleńskiej tylko z autopsji. Skoro nie był Pan we wnętrzu samolotu w czasie tej tragedii, to niewiele Pan wie i nie ma moralnego prawa do publicznego zabierania w tej sprawie głosu. W sprawie jeszcze definitywnie nie zakończonej. Przeżyłem rządy PO-Tuska (oby się nie powtórzyły!), nie jestem gorącym fanem rządów PiS. Każda partia, to ludzie, a ludzie mają prawo do popełniania błędów. Ale powinni umieć wyciągać wnioski z tych błędów, nie wolno im tkwić w tych błędach! A jakie wnioski wyciągnęło PO chociażby z błędów, przedstawionych przez sk/muTKA, 21.56? PiS też nie zawsze ma rację, ale ogólnie rzecz biorąc postawił gospodarkę kraju mocno na nogi, zrobił dużo dobrego dla ludzi, dla polskich rodzin... W porównaniu z innymi krajami, pod rządami PiS-u Polska doskonale radzi sobie na bieżąco z koronawirusem.
Panie Stanisławie! Jeżeli jest Pan spragniony rządów PO, to proszę spróbować ściągnąć do Polski D. Tuska (najlepiej na białym koniu) lub posadzić na prezydenckim "tronie" Panią Małgorzatę Kidawę- Błońską...
A propos. Gdyby był lepszy kandydat na prezydenta od A. Dudy, to na pewno oddałbym na niego swój głos. Gdyby istniała w Polsce lepsza, mądrzejsza partia niż PiS, partia, której głównym , nadrzędnym celem byłoby dobro publiczne, to bardzo chętnie oddałbym i na nią swój głos.
Niestety, jak na razie, pozostaje to w sferze marzeń...

Seba @ 15:31, 11.04.2020

IP: 89.77...94

Przez 10 lat wciągano na, społeczeństwo w polityczne rozgrywki TYCH i TAMTYCH.
Dzięki temu zyskaliśmy prawo do dyskusji, rozmów o tym. Pamiętamy wszyscy te miesięcznice. Panie "Buzdygan", większość pana wypowiedzi jest po prostu nie na temat."W pewny, autorytatywny i nieomylny sposób można -moim zdaniem- wypowiadać się o katastrofie smoleńskiej tylko z autopsji."//cytuję pana słowa. Pan też nie był w tym samolocie, jak pan J.Kaczyński z całą swoją świtą. Wszystkowiedzącym p. Macierewiczem, autorem legendarnego raportu-takiej bajki o żelaznym wilku. Którego nikt nie widział/i nie zobaczy./ Mimo różnych opinii tegoroczne plany Prezesa, Prezydenta i pewno całej listy lepszego sortu potwierdzają.Co? że mimo ogromnej tragedii znowu chcieli powtórzyć lot smoleński. Powstrzymał ich przed tym wirus, mocniejszy niż wszelkie władze. Co do wyborów i zawieszonej obecnie polityki- nikt nie ma władzy na zawsze. Jeszcze nie ma u nas dziedzicznego tronu. Skończmy obwiniać innych za nasze/w tym i polityków decyzje/ tych INNYCH. Mam taką konkluzję: my, Naród zatrudniamy po wyborach swoich "pracowników". Polityków.
Którzy sami dają sobie nagrody, podwyżki. Wprowadzają swoich na stanowiska.
Czyli ogon kręci psem. Skończmy z rozgrywkami i narodową nienawiścią. Darujmy sobie, bo jest czas świąt. Które dzieli wąska kreska komunikatów światowych, o tych co umarli. Polityka nie jest najważniejsza. Stanowisk czy kasy nikt ze sobą nie zabierze. Chciałbym, aby "leciał z nami najlepszy pilot", który nas przez to przeprowadzi."Nie kłamcie nas, politycy".

Krzysztof @ 15:49, 11.04.2020

IP: 37.47...32

Zginął jeden z najbardziej zasłużonych Polaków, który nie bał się mówić prawdy o Rosji. To za jego kandydatury zaczęto projekt budowy gazoportu LNG w Świnoujściu, wiedząc że Putin będzie szantażował nas gazem. Teraz skończyło się zakręcanie kurka. A teraz do ślepo wierzących w PO. Jakby ich rządy trwały kolejne 8 lat, to nie byłoby już służby zdrowia, szkół, ani pracy w naszym kraju. Do tego mielibyśmy 50.000 emigrantów z Afryki, na których byście wszyscy pracowali. A teraz w obliczu Koronawirusa, pani Kopacz nie zrobiła by nic, tak jak wtedy gdy w Europie szerzyła się grypa A/H1N1. Patrzyłaby by tylko jak wszyscy byśmy umierali. Taka jest prawda.

Seba @ 15:50, 11.04.2020

IP: 89.77...94

Sk/mUTEK @ 21:56, 10.04.2020///TAK DZIAŁA PO

powiedzcie mi ...
... czemu by nie mieli zamordować 100 Polaków ,,,
Aby tylko móc kraść i niszczyć Polskę i Polaków.////lepiej kraść ale się dzielić??Narodowa paserka/od paser. Rządzący robią nam łaskę, dając nasze, bez naszej zgody, tym co nie zasłużyli. Ilu teraz miało lecieć???100, 150???Polak i przed i po szkodzie głupi.

krzys @ 16:29, 11.04.2020

IP: 176.109...238

Zginął najgorszy prezydent w historii Polski od czasu G Narutowicza. Poparcie społeczne jakim mógł się poszczycić przed katastrofą wynosiło 23%, takie poparcie miał rzekomo wybitny prezydent? O dziwo gorszy i bez wyrazu ani własnego zdania Duda ma dwukrotnie większe poparcie.

WIESŁAW @ 17:15, 11.04.2020

IP: 37.249...7

Do Krzysztof . Ty tak z wiedzy czy z fusów to wszystko przewidziałeś ? Takich przewalanek jak teraz to nie było w żadnym cywilizowanym kraju . Meksyk kiedyś się mówiło ale daleko im do nas .

taka prawda @ 17:18, 11.04.2020

IP: 178.213...198

daj se siana panie giżycki , , co za antypolski - proniemiecki portal

do krzys @ 17:21, 11.04.2020

IP: 178.213...198

twoja kichawa konska ma 10 % i śmieje się z niej cała Polska , ty i kichawa nawet do pięt nie dorastacie Kaczyńskiemu i Dudzie

krzys @ 20:41, 11.04.2020

IP: 176.109...238

Sprawdź sobie to nie takie trudne. w internecie nic nie ginie chociaż sporo usunięto to jednak można znaleźć . Co do Dudy to już powwiedzenie jest stanowczy jak Dud a.Zwlekał z podpisaniem 2 mld dla kutvrwizji hahahaha, dał 10mld ( na 5lat) jak tylko kaczuś platfusem tupnął. Człowiek bez własnego zdania zostanie zapamiętany jako długopis kaczyńskiego, jko człowiek bez sumienia który oddał pieniądze na pis propagandę w czasie gdy koronawirus był już w Polsce zamiast dać na służbę zdrowia. Ha ńba mu.

Seba @ 08:48, 12.04.2020

IP: 89.77...94

Kolorowych jaj w koszyku, ujemnego na wirus wyniku.
Dni w kwarantannie bez nudy. I Polski wolnej...
Od PIS-u i Dudy!!!

***
Skrzynka pocztowa czyni cuda.Wrzucasz Kidawę,
wychodzi Duda.

Z internetu

nieradiomaryjny jest o wysługę lat tańszy @ 23:04, 12.04.2020

IP: 188.146...223

Seba, to wina opozycji, nie chce zmiany konstytucji, by przełożyć wybory.

Opozycja prze do wyborów w maju, bo nie chce, by jeszcze na dwa lata prezydentem był Duda.

Reklama

Oclean
LUSAR
Carpexim
Bowling
PWSIP
IdealLine

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Kangurek
Neo
Ynet.pl
Sklep Enter