piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Co powinno się znaleźć w koszyku wielkanocnym? Mimo trudnych czasów nie zapomnij o tradycji

Mimo trwającej epidemii koronawirusa, nie zapomnijmy o wielkanocnej tradycji i należycie przygotujmy wielkanocny koszyczek z potrawami, które pobłogosławimy przez uroczystym śniadaniem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Zobacz, co powinno się znaleźć w świątecznym koszyczku.

Tradycja święcenia pokarmów w Polsce sięga XIV wieku. Zazwyczaj święcenia koszyczków dokonywaliśmy w Wielką Sobotę, zanosząc je do kościołów lub w wyznaczone miejsce, na terenach wsi, gdzie przyjeżdżał duchowny i błogosławił nasze wielkanocne pokarmy. W tym roku samodzielnie, w naszych domach, pobłogosławimy koszyczki w Niedzielę Wielkanocną, tuż przed uroczystym śniadaniem.

ReklamaPamiętajmy jednak, że mimo trudnych czasów, warto kultywować tradycję i przygotować "święconkę" wedle tradycji. Co zatem powinno się znaleźć w koszyczku?

Chleb - jako symbol Ciała Chrystusa. Zapewni nam dobrobyt i pomyślność.

Sól - jako symbol oczyszczenia i odstraszania wszelkiego zła

Jajka - znak nowego życia, zwycięstwa nad śmiercią

Kiełbasa lub wędlina -  symbol dostatku i dobrobytu

Chrzan - znak siły i zdrowia

Baranek np. z cukru lub masła  - oznacza zwycięstwo życia nad śmiercią

Ciasto, np. babka piaskowa, mazurek - jako znak gospodarności i umiejętności pani domu.

Z biegiem lat zawartość koszyczka powiększała się i trafiały tam również ser, pieprz, woda, a także, przede wszystkim za sprawą dzieci - ulubione słodycze, czekoladowe jajeczka i zajączki oraz owoce.

Każda "święconka" jest też odpowiednio przybrana - białymi serwetkami, koronkami, ozdobami i bardzo często żywymi roślinami np. pęczkami bukszpanu, borówki czy baziami lub wiosennymi kwiatami.

A co wy wkładacie do wielkanocnych koszyczków. Zachęcamy do wpisywania w komentarzach.

Wyświetleń: 1347 komentarze: -
11:12, 11.04.2020r. Drukuj