piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Co zrobić ze zużytymi oponami? Jest kilka sposobów, a niektóre bardzo kreatywne - klomby, kwietniki a nawet łabędzie (wideo)

Mieszkańcy cyklicznie pytają o to, w jaki sposób pozbyć się zużytych opon. Zestaw pytań od mieszkańców Czarnowca trafił do Urzędu Gminy w Rzekuniu. Okazuje się, że na pozbycie się starych opon jest kilka sposobów - możemy je dostarczyć do PSZOK, zostawić w wulkanizacji lub wykorzystać do dekoracji.

Pytania odnośnie utylizacji opon skierował do urzędu gminy sołtys wsi Czarnowiec. Podobne dylematy mają zapewne mieszkańcy innych miejscowości.

ReklamaGłównym zagadnieniem jest to, ile opon można dostarczyć do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Co w przypadku, gdy w jednym gospodarstwie jest większa ilość samochodów? Czy każdy musi osobiście dostarczyć opony? Co z rolnikami, którzy posiadają kilka pojazdów czy maszyn rolniczych?

Okazuje się, że punkt selektywnej zbiórki przyjmuje opony w ograniczonym zakresie - tylko do czterech opon rocznie od jednego gospodarstwa domowego, niezależnie od ilości posiadanych pojazdów. Co zatem zrobić z pozostałymi oponami? Tu warto wykazać się pomysłowością i kreatywnością, bo ze starych opon można wyczarować prawdziwe cuda np. kwietniki, klomby czy nawet łabędzia.

Poniżej odpowiedź urzędu Gminy w Rzekuniu w zakresie pozbywania się zużytych opon.

Reklama- Zgodnie z uchwałą rady Gminy Rzekuń z dnia 28 listopada 2017 r. w sprawie sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Rzekuń i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi do PSZOK można dostarczyć do 4 zużytych opony (w ilości do 4 sztuk rocznie od gospodarstwa domowego) o kodzie 16 01 03 - Zużyte opony. Oznacza to, że niezależnie kto je przywiezie i ile posiada samochodów do PSZOK można dostarczyć tylko do 4 sztuk opon w ciągu roku od jednego gospodarstwa domowego (od jednej nieruchomości). Powyższe nie dotyczy rolników czy też przedsiębiorców, gdyż nie uiszczają oni opiat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (stanowią nieruchomości niezamieszkałe nieobjęte gminnym systemem). Jeżeli na nieruchomości wytwarzane jest więcej opon właściciel nieruchomości może oddać stare opony do wulkanizatora/serwisu przy zakupie nowych opon. Alternatywnie stare opony można wykorzystać jako osłony dla roślin, "krawężniki", huśtawki albo ogrodowe dekoracje itp. - czytamy w informacji.

Pamiętajmy zatem - jeśli nie uda nam się oddać wszystkich zużytych opon do punktów zbiórki odpadów, warto pomyśleć nad ich ponownym wykorzystaniem. Poniżej pomysły, jak kreatywnie i z pomysłem zaaranżować własny ogród czy podwórko, wykonując takie niebanalne ozdoby.

Fot. Czarnowiec/Facebook

Wyświetleń: 9182 komentarze: -
10:33, 19.04.2020r. Drukuj