czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Jedni wspierają, a dla innych liczy się tylko zysk". Ministerstwo Rolnictwa opublikowało czarną listę, na której widnieje też zakład z Ostrołęki

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało na swojej stronie artykuł, sugerujący, że w Polsce są przedsiębiorstwa w branży mleczarskiej, dla których, nawet w czasie epidemii, liczy się tylko zysk, a nie odpowiedzialna postawa. W gronie tym znalazła się OSM Piątnica, mająca swój zakład w Ostrołęce.

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa krzykliwy tytuł głosi: "Jedni wspierają, a dla innych liczy się tylko zysk".

ReklamaSprawa dotyczy przedsiębiorstw z branży mleczarskiej, które w czasie epidemii, zamiast wspierać rodzimą gospodarkę i mleko kupować tylko od polskich rolników, sprowadzają surowiec zza granicy. Resort, poza gorzkimi słowami skierowanymi do tej grupy przedsiębiorców, opublikował także listę firm, które, według ministerstwa, nie wykazują się tak zwanym patriotyzmem gospodarczym i odpowiedzialną postawą.

Ministerstwo rolnictwa krytykuje przedsiębiorstwa i publikuje "czarną listę"

W artykule zamieszczonym na stronie ministerstwa czytamy:

W trudnych dniach epidemii Polacy wykazują się odpowiedzialnymi postawami. Zdają sobie sprawę, że tylko wspólnie możemy sobie poradzić ze skutkami koronawirusa. Służba zdrowia z poświęceniem wypełnia zadania. Polacy w zdecydowanej większości starają się wspierać siebie nawzajem m.in. kupując polskie produkty, bo to służy naszej gospodarce. Niepokojące ruchy widać na rynku mleka. Spadają ceny skupu, ale w sklepach tego nie widać.

ReklamaGorzej bo niektóre z zakładów tej branży zamiast kupować od polskich rolników, którzy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, sprowadzają surowiec z zagranicy. W warunkach jednolitego rynku nie ma tu oczywiście złamania prawa, ale kwestia patriotyzmu gospodarczego tych podmiotów budzi wątpliwości. Działając w interesie tych wszystkich, którym na sercu leży wspieranie polskiej gospodarki publikujemy listę zakładów sprowadzających mleko i jego przetwory z zagranicy, ograniczając tym samym zakupy od polskich rolników.

Pod artykułem opublikowano listę, na której znalazła się także Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, mająca swój zakład produkcyjny w Ostrołęce. W wykazie podano, że przedsiębiorstwo pozyskuje mleko z Litwy. Podano też, ile litrów surowca firma sprowadziła zza wschodniej granicy w pierwszym kwartale 2020 roku.

Spółdzielnia mleczarska nie godzi się na piętnowanie: "97,3 proc. mleka pochodzi od polskich rolników"

Reklama

Na artykuł ministerstwa oraz piętnowanie w taki sposób rodzimych przetwórców, szybko zareagowała OSM Piątnica, publikując na swojej stronie stanowisko wobec zarzutów resortu. Informację podpisał Zbigniew Kalinowski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy.

Poniżej pełna treść wpisu:

OSM Piątnica to polska spółdzielnia mleczarska należąca do ponad dwóch tysięcy rolników, którzy prowadzą swoje gospodarstwa na Podlasiu, północy Mazowsza i Kurpiach. 97,3 proc. mleka wykorzystywanego do produkcji wyrobów z Piątnicy pochodzi od polskich rolników zrzeszonych w spółdzielni.

ReklamaChcąc oferować konsumentom żywność ekologiczną, Spółdzielnia w 2012 roku uruchomiła program pozyskiwania tego surowca, który obejmuje kompleksowe wsparcie dla rolników decydujących się na przejście na rolnictwo ekologiczne. Mimo tych działań rozwój produkcji mleka ekologicznego u naszych dostawców nie nadąża za popytem na ekologiczne produkty. Surowca ekologicznego nie ma też w kraju, stąd decyzja o jego sprowadzaniu z ekologicznych gospodarstw zlokalizowanych na Litwie. Skup mleka ekologicznego z Litwy wynosi niecałe 2,7 proc. całego skupowanego mleka.

OSM Piątnica od lat aktywnie wspiera lokalnych rolników w zakresie produkcji mleka i od blisko 20 lat płaci im najwyższą cenę w Polsce. W pierwszym kwartale 2020 roku spółdzielnia płaciła swoim rolnikom 1,66 zł netto za 1 litr mleka, podczas gdy średnia cena w kraju wyniosła 1,37 zł netto za litr. Mimo trwającej epidemii koronawirusa, spółdzielnia nie obniżyła i nie planuje obniżać ceny płaconej za mleko swoim rolnikom.

Czy, wobec tych wyjaśnień, zasadnym jest krytykowanie takich zakładów jak Piątnica? Czy słuszny jest kierunek obrany przez Ministerstwo Rolnictwa, które w tak dosadny sposób napiętnowały niektóre z przedsiębiorstw mleczarskich i zarzuciły im brak patriotyzmu gospodarczego?

Wyświetleń: 16681 komentarze: -
10:38, 27.04.2020r. Drukuj