piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zerówki w szkołach, przedszkola i żłobek zamknięte co najmniej do 15 maja

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 6 maja mogą zostać otwarte przedszkola i żłobki. O wznowieniu działalności tych placówek mają ostatecznie zdecydować samorządy. Jak do propozycji rządu ustosunkował się prezydent miasta Łukasz Kulik?

Decyzją rządu od środy 6 maja organy prowadzące żłobki i przedszkola mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

ReklamaPrezydent Łukasz Kulik zdecydował, że z propozycji rządu na chwilę obecną nie skorzysta.

Decyzję o odroczeniu momentu otwarcia żłobków i przedszkoli podjęli także włodarze największych polskich miast - Warszawy, Poznania i Wrocławia.

Samorządy, które zdecydują o wznowieniu działalności żłobków i przedszkoli z uwagi na sytuację epidemiologiczną będą mogły ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub zmniejszyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. 

Pełną treść informacji prezydenta publikujemy poniżej:

Decyzją Prezydenta Miasta Ostrołęki, Łukasza Kulika "zerówki"  w szkołach, przedszkola i żłobek miejski pozostaną zamknięte co najmniej do 15 maja br.

W nawiązaniu do różnych wiadomości pojawiających się w mediach, informujemy Państwa, iż ze względu na wysokie ryzyko zarażenia koronawirusem na dzień dzisiejszy nie widzę możliwości uruchomienia naszych placówek w sposób gwarantujący zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i pracownikom oświaty.

Reklama

Do dnia dzisiejszego nie opublikowano precyzyjnych wytycznych ani rozporządzeń, które by określały zasady i sposób postępowania w obecnej sytuacji. Jednocześnie nałożono na dyrektorów placówek obowiązek wdrożenia procedur sanitarnych i epidemicznych. Oświadczam, iż nasi dyrektorzy posiadają olbrzymią wiedzę z zakresu oświaty, jednak nie są ekspertami w zakresie wirusologii.

Przy 28 szkołach i placówkach oświatowych, ponad 11.000 uczniów i ponad 2000 pracowników, nie jesteśmy w stanie "na środę" zagwarantować wszystkim maseczek, płynów do dezynfekcji, rękawiczek i innych środków ochrony osobistej wskazanych jako zalecane do stosowania np. w przedszkolach. Nie widzę nauczyciela w grupie 4-latków, który w pełnym rynsztunku ratownika medycznego będzie prowadził zajęcia opiekuńcze przez kilka godzin.

"Na środę" nie jesteśmy również w stanie zagwarantować dodatkowej liczby pomieszczeń, które pozwoliłyby na zmniejszenie zagęszczenia dzieci w grupach. Jednocześnie informuję, iż nie bardzo rozumiem według jakich zasad mamy dzielić dzieci na te, które mogą przyjść, a które nie mogą. Miejsca zostały przyznane wszystkim dzieciom i placówki zostaną uruchomione wówczas, gdy wszystkie dzieci będą mogły bezpiecznie do nich uczęszczać.

Jednocześnie jestem gotów przyznać Nagrodę Prezydenta osobie, która wymyśli, jak 12-osobowej grupie 4-latków skutecznie wytłumaczyć, że w trakcie pobytu w przedszkolu powinny zachować społeczny dystans dwóch metrów i nie wkładać np. rąk czy zabawek do ust.

Pomimo tych wszystkich problemów, podejmujemy działania, które pozwolą na uruchomienie naszych placówek w momencie, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju. Jednocześnie przypominamy, że w samorządach, w których nie zostały uruchomione przedszkola i żłobki, rodzice dzieci nadal mają możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego.

Łukasz Kulik, Prezydent Miasta Ostrołęki

Wyświetleń: 16779 komentarze: -
15:58, 30.04.2020r. Drukuj