piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Historia Ostrołęki opisana w latach 30 XX wieku na łamach "Przeglądu Ostrołęckiego"

W 1936 roku na łamach "Przeglądu Ostrołęckiego", najstarszego czasopisma o naszym regionie, ukazał się artykuł pt. "Z karty historycznej o Ostrołęce", opisujący historię naszego miasta od roku 1379 do lat 30 ubiegłego wieku. Kopia tygodnika znajduje się w zbiorach miejskiej biblioteki.

"Przegląd Ostrołęcki" ukazywał się od 29 stycznia do 27 grudnia 1936 roku. Na stronach tygodnika znajdują się teksty na temat polityki krajowej i międzynarodowej, działy specjalne dotyczące rolnictwa, gospodarki, oświaty, kultury, samorządu oraz informacje codzienne.

Reklama- Tygodnik powstał jako jedno z dwóch przekształceń "Przeglądu Łomżyńskiego". Redaktorem naczelnym był Witold Raganowicz. Jedynym znanym autorem artykułów, obok redaktora naczelnego, był Franciszek Gawroński. Większość tekstów podpisana była inicjałami lub napisana przez korespondentów z terenu - informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.

Pierwsza redakcja czasopisma znajdowała się w Ostrołęce przy ul. Kościuszki 68. Po przeniesieniu jej do Łomży na ul. Sienkiewicza, w Ostrołęce pozostawiono jedynie oddział przy ul. Farnej, a następnie na ul. Gomulickiego. Wydawcą był Upoważniony Komitet Wydawniczy, a redaktorem odpowiedzialnym Zygmunt Cybulski.

- Do numeru szesnastego czasopismo zawierało 9 stron, następnie objętość zmniejszono do 6 stron. Od nr 10 usunięto z podtytułu tygodnika wykaz powiatów, ale w składzie pozostawiono kroniki dotyczące poszczególnych regionów. "Przegląd Ostrołęcki" był jednym z wielu istniejących na terenie Mazowsza, organów prasowym obozu sanacji - wyjaśnia MBP w Ostrołęce.

W 1936 roku w numerze 14 roku ukazał się artykuł na temat historii Ostrołęki opatrzony zdjęciem z uroczystych obchodów 105 rocznicy bitwy pod Grochowem.

Fot. MBP w Ostrołęce

Wyświetleń: 1543 komentarze: -
09:40, 01.05.2020r. Drukuj