środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czesława Lewandowska z nagrodą im. Oskara Kolberga. Nasza twórczyni po raz kolejny doceniona

Komisja konkursowa Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" wyłoniła laureatów tegorocznej 45 edycji. Wśród wyróżnionych znalazła się także reprezentantka naszego regionu. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego docenił Czesławę Lewandowską - uznaną koronkarkę i twórczynię ludową.

Wyróżnienie dla wybitnych przedstawicieli środowiska kultury tradycyjnej, zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która, ze względu na panującą epidemię, odbędzie się w późniejszym terminie.

ReklamaCzesława Lewandowska to koronkarka oraz wykonawczyni plastyki obrzędowej i dekoracyjnej, popularyzatorka i mistrzyni kurpiowskiego rękodzieła ludowego. Obecnie mieszka w Ostrołęce. Wychowała się w tradycyjnej kurpiowskiej rodzinie, z której wyniosła zamiłowanie do ludowej sztuki. Niezwykle zdolna koronczarka i hafciarka jest doceniana nie tylko w kraju, ale też zagranicą, zdobywając szereg nagród na prestiżowych konkursach, festiwalach czy targach. Prace pani Czesławy od wielu lat ubogacają kulturę i tradycję kurpiowską.

Twórczyni angażuje się także w życie społeczne, a swoje pasje i talenty stara się przekazywać młodym pokoleniom. Jest m.in. pomysłodawczynią warsztatów dla nauczycieli. Sama prowadzi też warsztaty dla uczniów w szkołach na terenie Ostrołęki i powiatu. Udziela się aktywnie w wielu projektach. Na swoim koncie ma wiele nagród w tym m.in. wyróżnienie na Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, brązowy medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2017 roku świętował okrągły jubileusz - 30-lecie pracy twórczej. Teraz na swoim koncie może odnotować kolejny sukces.

ReklamaNagroda, której patronem jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor - została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Wyświetleń: 949 komentarze: -
10:05, 15.05.2020r. Drukuj