sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Miasto musi zapłacić odszkodowanie byłemu dyrektorowi OCK!

Miasto przegrało w sądzie z byłym dyrektorem Ostrołęckiego Centrum Kultury Bogdanem Piątkowskim. Sąd Okręgowy w Ostrołęce wydał w tej sprawie prawomocny wyrok, w którym jasno stwierdził, że odwołanie odbyło się z naruszeniem prawa. Teraz ratusz musi wypłacić odszkodowanie i pokryć koszty sądowe.

W Sądzie Okręgowym w Ostrołęce zakończyła się sprawa związana ze zwolnieniem z pracy Bogdana Piątkowskiego. Sąd oddalił apelację miasta i wydał prawomocny wyrok, korzystny dla byłego dyrektora Ostrołęckiego Centrum Kultury.

ReklamaWieloletni dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury, Bogdan Piątkowski, oskarżany o cenzorskie zapędy, stracił pracę pod koniec listopada 2018 roku, tuż po objęciu urzędu prezydenta przez Łukasza Kulika.

Najgłośniejszym skandalem był brak emisji filmu "Kler". Bogdan Piątkowski pokrętnie tłumaczył przed kamerą TVN24, że niewykluczone, że nowa produkcja Smarzowskiego pojawi się w Jantarze. Filmu w Ostrołęce, gdy Piątkowski był dyrektorem OCK, widzowie nie doczekali się. Temat cenzury "Kleru" nie rozszedł się jednak po kościach. O Ostrołęce przez kilka tygodni mówiła cała Polska. Ówczesnego prezydenta miasta Janusza Kotowskiego o wyjaśnienia prosił Rzecznik Praw Obywatelskich, a o cenzorskich zapędach władzy blisko związanej z Kościołem rozpisywały się ogólnopolskie media.

Reklama

Sprawa w sądzie

Pojawiły się głosy, że Bogdan Piątkowski mógł zostać zwolniony z naruszeniem prawa, a jedna z pierwszych personalnych decyzji nowego prezydenta miasta może słono kosztować podatników. Sytuacja zaniepokoiła m.in. radnego Grzegorza Płochę, byłego wiceprezydenta miasta. Samorządowiec postanowił stanąć w obronie Piątkowskiego. W tym celu wystosował pismo do prezydenta elekta, Łukasza Kulika, w którym zwrócił się z prośbą o podanie opinii środowisk kultury oraz organizacji związkowych, które - jak zaznaczył - są istotne do odwołania dyrektora.

Łukasz Kulik odpowiadając podkreślił, że zasięgnięcie opinii związków zawodowych i stowarzyszeń wymagane jest w przypadku dyrektorów zatrudnionych na czas określony. Powołał się przy tym na przepisy prawne.

Jak się później okazało, sprawa zwolnienia byłego dyrektora OCK trafiła na wokandę. Na początku roku w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce zapadł wyrok korzystny dla Bogdana Piątkowskiego.

Reklama

- Sąd Rejonowy w Ostrołęce wyrokiem z 9 stycznia 2020 roku uwzględnił powództwo i zasądził od pozwanego Ostrołęckiego Centrum Kultury na rzecz powoda odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, orzekł o kosztach postępowania oraz wyrokowi nadał w części rygor natychmiastowej wykonalności - poinformował nas Marcin Korajczyk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Prawomocny wyrok

Miasto  odwołało się od wyroku. W czwartek 7 maja br. Sąd Okręgowy w Ostrołęce wydał prawomocny wyrok korzystny dla Piątkowskiego, oddalając apelację miasta.

Reklama

- Wyrokiem z 7 maja 2020 roku Sąd Okręgowy w Ostrołęce oddalił apelację pozwanego, podzielając ustalenia i rozważania Sądu I instancji, sprowadzające się do konstatacji, że rozwiązanie stosunku pracy przez pozwanego z powodem nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa pracy - przekazał nam rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

W tej sprawie poprosiliśmy o komentarz ostrołęcki ratusz. Czekamy na odpowiedź.

Wyświetleń: 10594 komentarze: -
12:35, 15.05.2020r. Drukuj