środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W urokliwym miejscu koło kaplicy w Kamiance powstał krzyż karawaka. Będzie chronił mieszkańców

W pobliżu kaplicy w Kamiance (gm. Rzekuń) powstał krzyż karawaka (inaczej krzyż morowy, krzyż św. Zachariasza). Używany był w kościele katolickim, jako ochrona przed zarazą, morowym powietrzem czy epidemiami. Teraz przed krzyżem można modlić się o zdrowie i pomyślność wszystkich mieszkańców.

Postawienie krzyża było możliwe dzięki życzliwości księdza proboszcza z miejscowości Borawe. W inicjatywę zaangażowali się Janusz Gąsiorowski, który prowadzi tartak w miejscowości Kamianka, radny gminy Stanisław Dmochowski, prezes straży OSP w Kamienice oraz wójt Bartosz Podolak. Inicjatorzy mają nadzieję, że krzyż nie tylko uatrakcyjni miejscowość, ale będzie również towarzyszył licznym modlitwom za zdrowie i pomyślność mieszkańców.

Reklama

Krzyż ma około 4 metrów wysokości, jest wykonany z dębu, posadowiony na pniu z topoli. Został wykonany w czynie społecznym przez mieszkańców i dla mieszkańców.

Poniżej kilka informacji na temat tego typu krzyży:

Karawaka, krzyż choleryczny, krzyż morowy - krzyż pochodzący XVI-XVII wieku z miasta Caravaca w Hiszpanii. W czasie trwania zaraz rozprzestrzenił się na wschód, bardzo popularny w Polsce pod koniec XVIII, w XIX i na początku XX wieku. Należy mieć na uwadze, że karawaka nie może być traktowana jako synonim pojęcia krzyż morowy, które ma szersze znaczenie i dotyczy wszystkich krzyży, niezależnie od formy, które były fundowane w związku z zarazą.

ReklamaKrzyż tworzy pionowy pień i dwie poprzeczki z których górna jest trochę krótsza od dolnej. Znaczna część karawak w Polsce miała obydwie poprzeczki o równej długości.

Krzyż w formie krzyża z Caravaca (karawaka) był też amuletem (popularnym nie tylko w Hiszpanii), przeciw wielu nieszczęściom i chorobom, wypadkami i nagłymi zgonami, klątwami, kradzieżami, burzami, piorunami czy bezsenności. Wiesza się go na drzwiach wejściowych (od wewnątrz) lub przechowuje w szkatułce owinięty w fioletowy jedwab, nosi w formie medalionu. Stał się talizmanem popularnym nie tylko wśród katolików. W Polsce popularny był jako krzyż chroniący przed zarazą. Krzyże choleryczne były dostępne jako medaliki do noszenia przy sobie - często występowały na jednym medaliku - krzyż na jednej, a medalion na drugiej stronie.

Na ramionach krzyża umieszczana była modlitwa o wstawiennictwo do świętych. Spotykano też karawaki z trzema poprzeczkami - dodana poprzeczka na dole o długości górnej poprzeczki, odległości między poprzeczkami jednakowe. Potrzeba dodania dodatkowej poprzeczki wynikała z długości modlitwy, którą należało umieścić i małej długości pierwotnych ramion. Jednakże nie na wszystkich krzyżach umieszczano modlitwę.

Fot. Mieszkańcy Gminy Rzekuń/Facebook

Wyświetleń: 1814 komentarze: -
08:46, 23.05.2020r. Drukuj