piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Niezwykła przedwojenna posadzka z ostrołęckiej fary, uwieczniona na fotografii współczesnej i sprzed niemal stu lat (zdjęcia)

Czy wchodząc do świątyni, zwracamy baczną uwagę pod nogi i na co, po czym stąpamy? Raczej niekoniecznie. Są jednak tacy, dla których stare, zabytkowe posadzki kryją w sobie niepowtarzalny urok i powiew historii. O istnieniu leciwej, ale wciąż pięknej mozaice z kościoła farnego w Ostrołęce odnajdujemy zapiski w sieci.

O wyjątkowym detalu kościoła pw. nawiedzenia NMP w Ostrołęce przypomniała Płytkoteka - fanpage na Facebooku prezentujący fotografie dawnych posadzek w rozmaitych zakątkach Polski i świata.

Reklama- Dziś adres nie lwowski ani warszawski, ale migawka z mojego rodzinnego miasta - Ostrołęka, kościół farny. Już jako dziecko uważałam, że to jeden z najprzyjemniejszych dla oka detali w tej świątyni, co w zasadzie nie uległo zmianie. W latach 30 powstał ciekawy, modernistyczny projekt rozbudowy kościoła w kierunku zachodnim. Rozpoczęto prace, ale wybuchła wojna, materiał budowlany wykorzystano w innych celach, a projekt dołączył do grona międzywojennych koncepcji niezrealizowanych bądź niedokończonych z braku czasu, pieniędzy, woli i fantazji. A szkoda! Za to kościół posiada najpiękniejszą zachowaną w Ostrołęce zabytkową posadzkę (i to naprawdę nieźle zachowaną, biorąc pod uwagę wojenne losy obiektu). W nawie głównej, w strefie ławek położono płytki w szachownicę, natomiast oś podłużną podkreśla piękny dywan z szeroką bordiurą. W najobszerniejszej dotąd publikacji poświęconej ostrołęckiej farze* jest mowa jedynie o ułożeniu posadzki w prezbiterium w 1911. Czy posadzka w nawie powstała w tym samym/podobnym czasie? Być może. W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego, wśród zdjęć dokumentujących przebieg uroczystości 100 rocznicy bitwy pod Ostrołęką w maju 1931, znalazło się zdjęcie z wnętrza kościoła, na którym doskonale widać posadzkę - czytamy na stronie Płytkoteki.

Pośród współczesnych zdjęć fary jest też wyjątkowa fotografia sprzed 89 lat, wykonana podczas uroczystości 100 rocznicy bitwy pod Ostrołęką w maju 1931. Widać na nim charakterystyczną mozaikę.

Fot. Płytkoteka oraz praca zbiorowa pt. "Ecclesia Ostrolencensis. Dzieje parafii i kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce".

Wyświetleń: 3065 komentarze: -
09:05, 24.05.2020r. Drukuj