czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

25 maja to Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Co na temat zaginięć dzieci mówią policyjne statystyki? (wideo)

Monika, Ola, Mateusz, Ewa, Basia, Ania, Andrzej, to imiona tylko niektórych dzieci, na które nadal czekają ich rodzice i najbliżsi. To również imiona, nie dające spokoju policjantom zaangażowanym w ich poszukiwania. 25 maja każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego.

Dlaczego dochodzi do zaginięć dzieci i młodzieży? Czy można im zapobiec? I wreszcie jakie są przyczyny nieodnalezienia zaginionej osoby? Na te inne pytania poszukują odpowiedzi policjanci z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

Reklama- Osoby małoletnie, niezależnie od kraju pochodzenia, kultury, wieku czy płci, stanowią duży odsetek wśród wszystkich zaginionych osób. Większość z nich szczęśliwie się odnajduje, ale w policyjnych bazach danych wciąż figurują sprawy nierozwiązane. Każda z nich jest inna, a za wszystkimi kryje się ogromna tragedia - zaginionego dziecka i jego bliskich - informuje Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

Co mówią policyjne statystyki?

- Analizując dane statystyczne z ostatnich 5 lat  można przyjąć, że zaginięcia osób małoletnich, tj. takich, które w chwili zgłoszenia zaginięcia nie ukończyły 18 roku życia, stanowią ok. 30 proc. spośród wszystkich zarejestrowanych zaginięć w naszym kraju. Niemal połowa z nich odnajdywana jest w pierwszej dobie od wszczęcia poszukiwań. Po kolejnych trzech dobach odnajdywanych jest już prawie 80% zaginionych małoletnich, natomiast poszukiwania trwające powyżej 7 dni stanowią niespełna 13% wszystkich zakończonych spraw z tej grupy wiekowej - informuje Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

Na dzień 19 maja w statystyce policyjnej figuruje 49 zaginionych i nieodnalezionych osób małoletnich, z czego 16 można uznać za osoby trwale zaginione (poszukiwania tych dzieci prowadzone są dłużej niż 5 lat).

Reklama- Należy podkreślić, że mówimy tutaj o osobach, które w dniu generowania omawianych danych, nie miały ukończonych osiemnastu lat. Takich dzieci, które dorosły będąc zaginionymi jest niemal 300, a najstarsza ze spraw zarejestrowana w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji ma ponad 30 lat. W odniesieniu do płci że nieco częściej giną dziewczynki niż chłopcy (54,3% - 45,7 %). Szczególnie daje się to zauważyć w przedziale wiekowym od 14 do 17 lat, co przypuszczalnie związane jest z okresem dojrzewania dziewczynek i nasilonymi w tym wieku zaburzeniami hormonalno-emocjonalnymi - wyjaśnia Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

Procentowo najmniejszą liczbę zaginionych osób małoletnich stanowią dzieci do 11 roku życia, czyli te, które zdecydowanie wymagają czujnej opieki osób dorosłych.

- Śmiało można powiedzieć, że zaginięcie tak małego dziecka jest prawie zawsze wynikiem niedostatecznego zaopiekowania przez rodzica czy opiekuna, jego nieuważności i braku wyobraźni. W wyniku nieodpowiedzialnej postawy dorosłych narażone jest bezpieczeństwo dziecka, które ulega różnego rodzaju wypadkom losowym, skutkującym zaginięciem - informuje Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. 

ReklamaMówiąc o zaginięciach dzieci należy wspomnieć o dwóch grupach małoletnich, nieujętych w omawianych wyżej statystykach, a w których poszukiwania jest lub może być zaangażowana policja.

- Pierwsza, to osoby małoletnie poszukiwane w ramach tzw. poszukiwań opiekuńczych. Ten rodzaj poszukiwań dotyczy przede wszystkim młodzieży oddalającej się z różnego rodzaju placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych, w których jest zobowiązana przebywać, ale także nastolatków powyżej 14 roku życia uciekających z domów rodzinnych. Omawiane w artykule dane nie obejmują ww. spraw, ponieważ stanowią one odrębny rodzaj poszukiwań - informuje Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. 

Drugą grupę zdarzeń z udziałem dzieci, mogących nosić znamiona zaginięcia, stanowią tzw. porwania rodzicielskie, czyli sytuacje, w których jedno z rodziców lub opiekunów prawnych posiadających władzę rodzicielską, bez woli i wiedzy drugiego z nich pod pretekstem krótkotrwałego pobytu wywozi lub zatrzymuje dziecko, pozbawiając tym samym drugiego rodzica lub opiekuna możliwości utrzymywania z nim kontaktu.

Reklama- To przypadki, kiedy miejsce pobytu dziecka jest znane jednemu z rodziców czy opiekunów, więc nie można uznać takiego dziecka za stricte zaginione. Niemniej, są to zdarzenia nasycone silnymi emocjami po stronie obojga rodziców, którzy walcząc o swoje prawa do dziecka, często zapominają o tym, że to jego dobro jest najważniejsze. Niewinnymi ofiarami tych sytuacji są dzieci, niepotrzebnie narażane na ogromny stres i dramatyczne doświadczenia, które zostają im w pamięci na całe życie - informuje Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. 

Kilka najważniejszych wskazówek policjantów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP jak zapobiec zaginięciu dziecka i co zrobić, jeśli nasze dziecko zaginie:

O czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka

Reklama- małego dziecka pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie pozostawiaj bez opieki, szczególnie w obcych dla niego, czy zatłoczonych miejscach,

- zatroszcz się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwól, aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić,

- naucz swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych - również samego imienia,

- uczul swoje dziecko, aby zawsze informowało cię o tym, gdzie jest i o zmianie swoich planów kiedy przebywa poza domem,

Reklama- naucz swoje dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym,

- naucz swoje dziecko, aby zawsze kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.

Pięć podstawowych kroków w przypadku zaginięcia dziecka

- jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę policji - telefon alarmowy 112,

Reklama- sprawdź, czy twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach,

- w przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje),

- zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym - będzie potrzebne policji,

- w miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu twojej pociechy.

Wyświetleń: 993 komentarze: -
15:27, 25.05.2020r. Drukuj