piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Czy liczba punktów sprzedaży alkoholu ma wpływ na rozwijanie się alkoholizmu w naszym mieście? Radni byli podzieleni

Ponownie długą dyskusję wywołał projekt uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Część radnych była za ich zwiększeniem, co miałoby wpływ na rozwój przedsiębiorczości w Ostrołęce, część samorządowców była jednak przeciwna tej decyzji, z uwagi na alkoholizm.

Na kwietniowej sesji rady miasta, podjęto decyzję o odesłaniu projektu uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych do pracy w komisji. Komisja Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej po rozpatrzeniu projektu uchwały postanowiła zaproponować prezydentowi Ostrołęki wprowadzenie następujących poprawek:

Reklama1. Ustala się dla terenu miasta:

- maksymalną liczbę 185 zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających do 4,5 proc. alkoholu oraz na piwo,

- maksymalną liczbę 130 zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu do 18 proc. alkoholu z wyjątkiem piwa,

- maksymalną liczbę 130 zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18 proc. alkoholu. 

2. Ustala się dla terenu miasta:

- maksymalną liczę 180 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży,

- 80 zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających do 4,5 proc. alkoholu oraz na piwo,

- 50 zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu do 18 proc. alkoholu z wyjątkiem piwa,

- 50 zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18 proc. alkoholu. 

Reklama3. Ustala się dla terenu miasta:

- maksymalną liczbę 265 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza terenem miejsca sprzedaży,

- 105 zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających do 4,5 proc. alkoholu oraz na piwo,

- 80 zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu do 18 proc. alkoholu z wyjątkiem piwa,

- 80 zezwoleń na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18 proc. alkoholu. 

Powyższe propozycje wywołały dyskusję. Część radnych była za zwiększeniem koncesji, co miałoby wpływ na rozwój przedsiębiorczości, część samorządowców była jednak przeciwna tej decyzji, z uwagi na problem alkoholowy.

- Komisja proponuje, aby łącznie zwiększyć ilość sprzedaży alkoholu o 30 więcej. Nie powinniśmy tego zwiększać o 30 punktów. Jest wystarczająca ilość punktów. Co to za przedsiębiorca, który chce tylko przestawiać skrzynki i zarabiać na tym alkoholu. Problemów alkoholowych jest bardzo dużo. Ja bym nie myślał nad zwiększeniem punktów, ale nad rotacją koncesji - powiedział radny Henryk Gut.

Z kolei Mariusz Mierzejewski podziękował Grzegorzowi Gołasiowi za zorganizowanie komisji. Jak stwierdził, dowiedział się wielu ciekawych informacji. Dodał też, że padło dużo ciekawych pomysłów.

Reklama

- Uważam, że 5 koncesji na wódce i 5 na winie, to możemy podnieść, natomiast 15 tu i 15 tu, to jest bardzo optymistyczne założenie, z którym ja się nie zgadzam. Uważam, że aż tyle koncesji nam nie potrzeba i powinniśmy, jeżeli już zwiększać, to robić to stopniowo i obserwować, jak ta sytuacja będzie się klarować na terenie miasta - powiedział Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki.

Głos zabrał też Jerzy Grabowski. - Uważam, że musimy dbać o przedsiębiorców, ale z 5 proponowanych punktów do 15? Gdzie byśmy wyszli, tam już będzie sklep z alkoholem. Byłoby to wielkim nadużyciem, jakbyśmy zwiększyli te koncesje. Będę przeciw.

- Problem trwa od wielu lat. Komisja, która się odbyła wskazała, w którym kierunku powinniśmy pójść. Są podmioty, które starają o koncesje od ośmiu lat. Z jednej strony mamy zapisy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i wychowaniu w trzeźwości, ale też z drugiej strony powinniśmy brać pod uwagę rozwój przedsiębiorczości w naszym mieście - stwierdził Paweł Niewiadomski. - Zawsze będę stawał w obronie przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić biznes na terenie naszego miasta, aby ono się rozwijało.

Reklama- Nie rozumiem jak ograniczenie punktów sprzedaży alkoholu ma pomóc w zwalczaniu alkoholizmu. Czy ci ludzie, którzy maja problem alkoholowy, nie pójdą 200, 300 metrów czy nawet kilometr dalej do sklepu po ten alkohol, czy łatwiej będzie zapanować nad nimi, jeśli ten sklep będzie bliżej. Nie będą wówczas przechodzić przez ulice, nie będą zataczać się, być może nie wsiądą do samochodu, żeby pojechać po ten alkohol. Czy będzie tych sklepów 20 czy 15 to nie ma znaczenia, oni po ten alkohol i tak pójdą - podkreślił Andrzej Jaskólski.

Ostatecznie radni przyjęli projekt uchwały. Były dwa głosowania, jedno nad poprawkami do projektu uchwały (11 za, 9 przeciw, wstrzymujących głosów brak), drugie nad uchwałą wraz z poprawkami komisji (11 za, 9 przeciw, wstrzymujących głosów brak).

Sesja odbyła się w czwartek 28 maja.

Wyświetleń: 753 komentarze: -
10:20, 29.05.2020r. Drukuj