piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Prezydent Andrzej Duda na budowie trasy Via Baltica koło Ostrołęki. "Wielkie inwestycje będą kontynuowane" (zdjęcia, wideo, aktualizacja)

Wielkie inwestycje w Polsce będą kontynuowane - mówił prezydent Andrzej Duda na budowie trasy Via Baltica. O wstrzymanej ogromnej inwestycji budowy elektrowni w Ostrołęce nie powiedział. Chwalił jednak "mądry rząd", który dba o miejsca pracy i wie, że wielkie inwestycje wyprowadzały w historii wiele krajów z kryzysów.

Reklama

Kończąca się kadencja prezydenta Polski mobilizuje do podróży po kraju. Andrzej Duda spędza wtorkowe popołudnie w powiecie ostrołęckim. Odwiedził Tyszki-Nadbory w gminie Czerwin (budowa węzła drogowego Via Baltica) oraz Troszyn (plac przed jednostką OSP). Ostrołękę pominął.

We wtorkowe popołudnie prezydent RP odwiedził Tyszki-Nadbory i budowę węzła trasy S61, będącej częścią korytarza Via Baltica.

Od Bałtyku po Adriatyk

Andrzej Duda w krótkiej wypowiedzi na placu budowy węzła trasy Via Baltica mówił, że jest to budowa jednej z najważniejszych dróg w Europie, która w połączeniu z Via Carpatia połączy Bałtyk z Adriatykiem i zepnie drogę z Litwy, Łotwy i Estonii z krajami Europy Zachodniej.

- Za moimi plecami jest budowa jednej z najważniejszych dróg nie tylko w Polsce, ale to jest budowa jednej z najważniejszych dróg w Europie, a już na pewno absolutnie najważniejszych i kluczowych dróg w Europie Centralnej czyli w tej Europie, która jest dzisiaj zjednoczona współpracą w ramach tego co nazywamy Trójmorzem. Zrealizowaliśmy i realizujemy tę wielką idę współpracy pomiędzy państwami Europy Środkowej właśnie po to, aby realizować połączenia infrastrukturalne. Właśnie po to, aby drogi i linie kolejowe, aby magistrale gazowe poprzez interkonektory połączyły nasze kraje od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyk - rozpoczął Andrzej Duda.

Jak mówił prezydent Duda, wielka inwestycja sprzyja rozwojowi Rzeczpospolitej, tworzy miejsca pracy i przyczyni  się do rozwoju biznesowego i turystycznego w regionie.

- Tylko tutaj jest 400 pracowników i 200 maszyn, które pracują. 30 polskich firm, które są na tej budowie i których pracownicy utrzymują swoje rodziny. Inwestycje oczywiście znalazły się, jak wszystko, w zagrożeniu w związku z koronawirusem, ale na szczęście są realizowane. Chcę zapewnić o tym że one będą realizowane bo realizacja wszystkich takich wielkich inwestycji drogowych, wielkich inwestycji infrastrukturalnych, sprzyja przyszłemu rozwojowi Rzeczypospolitej. To są dzisiaj miejsca pracy, to są dzisiaj polskie rodziny, które utrzymują się z tych pieniędzy, które na tej budowie i na innych wielkich budowach w Polsce są zarabiane. To proszę państwa w przyszłości rozwój biznesowy i turystyczne tej części kraju przez które te drogi przebiegają chociażby tej części kraju - mówił prezydent.

Reklama

Polska B potrzebuje inwestycji

Andrzej Duda zaznaczył, że jest to ważne zwłaszcza dla wschodniej części kraju, która "tej infrastruktury potrzebuje i która przez wiele lat była zaniedbana". Prezydent wyliczał, że części kraju zwanej Polską B brakuje dobrych dróg, linii kolejowych i komunikacji. Stwierdził, że "my to zmieniamy", a jako dowód wskazał budowę tras Via Baltica i Via Carpatia, które - jak zaznaczył - próbowano unicestwić w instytucjach Unii Europejskiej.

- To jest remedium na wszystkie problemy gospodarcze, jakie ta część Polski miała. To jest - wierzę w to głęboko - remedium także na to, co często słyszeliśmy, kiedy mieszkańcy mówili, że ta ich część Polski to jest taka trochę Polska B, bo nie ma tutaj dobrych dróg, bo nie ma tutaj dobrych linii kolejowych, bo nie ma tutaj dobrej komunikacji. My to zmieniamy. Realizujemy te wielkie właśnie inwestycje drogowe: Via Baltica, którą tyle razy próbowano unicestwić jako inwestycję; Via Carpatia, której nie chciano zaakceptować w instytucjach Unii Europejskiej - stwierdził Duda.

Wielkie inwestycje będą kontynuowane

Prezydent nie wspomniał o wstrzymanej budowie elektrowni w Ostrołęce, o której wielokrotnie mówił w ubiegłych latach. Podczas wizyty na budowie trasy Via Baltica Duda mówił jednak, że wielkie inwestycje wyprowadzały w przeszłości państwa z poważnych kryzysów i tą drogą podąża także Polska.

- Chcę zapewnić wszystkich tych, którzy martwią się czy wielkie inwestycje w Polsce będą kontynuowane. Tak! Będą kontynuowane, bo każda mądra władza i każdy człowiek, który chce w Polsce sprawować władzę, musi wiedzieć dokładnie o tym, że to właśnie wielkie inwestycje prowadzą do tego, że jesteśmy w stanie przetrwać najtrudniejsze sytuacje gospodarcze że to właśnie wielkie inwestycje wyprowadziły gospodarki światowe z największych kryzysów takich jak kiedyś wielki kryzys z przełomu lat 20. i 30. czy potem kryzys, który nastąpił po II wojnie światowej. To właśnie dzięki wielkim zastrzykom finansowym, dzięki wielkim inwestycjom z tego wyszliśmy i później gospodarki rozkwitały. Wierzę w to głęboko, że właśnie dzięki utrzymaniu wielkich inwestycji także i nasza gospodarka przetrwa ten trudny czas i będzie dalej się dynamicznie rozwijała - mówił prezydent.

Andrzej Duda niebawem pojawi się w Troszynie na placu przed jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej.

- Prezydent odwiedzi też moją rodzinną miejscowość i rodzinną parafię Piski w gminie Czerwin. To właśnie tutaj w Piskach Pan Prezydent otrzymał 90 proc. głosów - napisał na Facebooku poseł Arkadiusz Czartoryski.

Reklama

Piski i Troszyn

Z budowy trasy Via Baltica prezydent Andrzej Duda udał się do szkoły w Piskach. Niebawem odwiedzi Troszyn.

Prezydent Andrzej Duda jest już na placu przez Ochotniczą Strażą Pożarną w Troszynie.

- Chciałem bardzo podziękować panu wójtowi za oprowadzenie mnie po gminie i pokazanie mi, jak dzisiaj wygląda jej rozwój, bo to jest rzeczywiście dla mnie bardzo ważne z tego względu, że gmina dzisiaj się rozwija. To także ważny element udziału polityki, o której często mówimy, że jest dużą polityką - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent ponownie wspomniał o podziale na Polskę A i B.

- Odwiedzam różne inwestycje, bo ważne jest dla mnie, aby właśnie ta część Polski w tej chwili dynamicznie się rozwijała. Część Polski, której mieszkańcy jeszcze nie tak dawno mówili, że uważają że mieszkają w Polsce B. Ja się zawsze oburzałem na to określenie, bo dla mnie Polska zawsze była jedna i ja wychodziłem z założenia, że jeżeli ktoś mówi Polska A, B, C to jest jakaś kompletna pomyłka - mówił. - Cieszę się, że możemy od pięciu lat prowadzić zupełnie inną politykę. Że to jest polityka odtwarzania tych wszystkich ważnych elementów: arterii życia, które są tak bardzo potrzebne, by Polska mogła się rozwijać, by wszędzie były jednakowe, w miarę możliwości, szanse prowadzenia działalności gospodarczej, biznesu, by można było w godnych warunkach funkcjonować, by można było dojechać, by była dobra szkoła, by ta szkoła miała godziwe zaplecze - dodał.

Prezydent wymieniał wielkie inwestycje planowane przez Prawo i Sprawiedliwość, m.in. centralny port komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, Via Baltica, Via Carpatia. Nie wspomniał jednak nawet słowem o budowie elektrowni w Polsce, także tej w Ostrołęce, a temat energetyki całkowicie pominął.

- Chcę by moim rodakom żyło się dobrze, żeby byli na przyzwoitym poziomie, żeby była godna płaca, żeby rolnik nie musiał się martwić o to czy i za ile sprzeda. Po to, żeby był dobrze traktowany, o to żeby po prostu polskie państwo było państwem uczciwym pod każdym względem i dlatego powiedziałem: my te wielkie programy będziemy nadal realizowali, mimo epidemii koronawirusa, mimo tego, że Polska gospodarka znalazła się na zakręcie przez koronawirusa tak jak wszystkie gospodarki europejskie i gospodarka światowa. My się nie wycofany z tych inwestycji i zrealizujemy nasze zobowiązania - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Jego wielkim dążeniem jest wolność i równość.

 Będzie centralny port komunikacyjny i będzie 1600 km nowych linii kolejowych i będą nowe drogi i będą setki tysięcy nowych miejsc pracy. (...) To są inwestycje, które poruszają całe gospodarki, podobnie jak oczywiście mniejsza inwestycja, ale ta która dzieje się dzisiaj na Mierzei Wiślanej. Ona też będzie siłą napędową gospodarki morskiej. Towary będą mogły łatwiej wyjść w morze właśnie dlatego, że ta droga będzie otwarta, a przede wszystkim nikt nie będzie musiał pytać Rosjan o zgodę czy może wpłynąć na Zalew Wiślany czy nie - mówił dalej prezydent.

- Jestem gotów patronować wszystkim tym zadaniom inwestycyjnymi, dlatego ten patronat z pełną odpowiedzialnością na siebie biorę. (...) Jestem gotów moim nazwiskiem pod tym się podpisać, że te inwestycje będą zrealizowane, że będzie zbudowanych w Polsce także 100 przystanków kolejowych, które obiecywaliśmy, że będzie ich nawet więcej, że będzie ich 200, bo są potrzebne, żeby mniejsze miejscowości też były skomunikowane koleją z różnymi innymi centrami naszego kraju. Żeby ludzie mieli dojazd do pracy, żeby kolej wróciła tam, gdzie kiedyś była, lecz po prostu została zlikwidowana, bo się nie opłacało. Bo żyliśmy w Polsce, w której nam wmawiano, że w zasadzie nic się nie opłaca. Tylko obcy przyjeżdżali i im się opłacało - stwierdził Andrzej Duda.

Po inwestycjach prezydent Duda zaczął mówić o programach socjalnych. Zaprzeczył, że pieniądze dla rodzin to rozdawnictwo, a pieniądze są kołem napędowym dla polskiej gospodarki, co "dokładnie widać na przestrzeni ostatnich czterech lat".

- Zmniejszyła się liczba głodnych dzieci i to był nasz sukces. Choć szczerze mówiąc wstyd mówić, że w Polsce głodne dzieci były. A tak było i dobrze państwo o tym wiecie. Oczywiście nie udało się zlikwidować wszystkiego, ale dzisiaj są znacznie lepsze warunki - mówił prezydent.

Dalej prezydent mówił o wsparciu strażaków, kobiet, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz przekazywaniu tradycji kolejnym pokoleniom.

- Dziękuję także wszystkim paniom, które prowadzą działalność społeczną w ramach kół gospodyń wiejskich. Panie przyczyniają się, tak samo zresztą jak działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, do tego co nazywamy rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. Dla mnie jest w tym wszystkim jeden element, który jest absolutnie nieoceniony, a mianowicie to, że nasza tradycja - także dzięki paniom - jest przekazywana następnym pokoleniom, że babcie przekazują wnuczkom, mamy przekazują córkom i ta tradycja pozostaje i właśnie między innymi dlatego nasza wieś i inne mniejsze miejscowości mają taką siłę i dlatego właśnie ta tradycja na takich ziemiach jak ta ziemia była zawsze tak bardzo silna - mówił Duda.

- Obiecuję państwu, że dopóki jest mi dane służyć Polsce, dopóty będę jej służył całym swoim życiem i całym swoim wysiłkiem, bo uważam to za swój obowiązek - mówił Andrzej Duda.

Reklama

Zobacz zdjęcia:
Prezydent Andrzej Duda na budowie trasy Via Baltica koło Ostrołęki

Więcej zdjęć: Prezydent Andrzej Duda na budowie trasy Via Baltica koło Ostrołęki

Wyświetleń: 28141 komentarze: -
14:47, 02.06.2020r. Drukuj