środa, 8 lutego 2023 r., imieniny Piotra, Żakliny, Gniewomira

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Drożej za śmieci w gminie Rzekuń. Znamy nowe stawki

Mieszkańcy gminy Rzekuń zapłacą więcej za wywóz odpadów. Podwyżki dotarły do gminy aż rok później niż w innych częściach powiatu. W ubiegłym roku ceny podnosiły samorządy w całej Polsce. Jako pierwsi poznaliśmy proponowane stawki za wywóz odpadów.

Gospodarka odpadami to kula u nogi wszystkich samorządów w Polsce. Po zmianie przepisów przez kraj przeszła w ubiegłym roku fala podwyżek za wywóz śmieci. Ogólnopolskie media informowały o rekordowych stawkach, czasem nawet trzykrotnie wyższych od tych, które obowiązywały przed zmianą prawa.

Reklama

Taniej dzięki dłużnikom

Także w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim mieszkańcy muszą za wywóz odpadów płacić więcej. Ostatnią gminą w powiecie jest Rzekuń, w której wiosną br. wyłoniono nową firmę odbierającą odpady, lecz wciąż nie ustalono nowych stawek za ich odebranie i wywóz. Gmina jednak nie traci pieniędzy pomimo tego, że płaci więcej.

- Po objęciu przeze mnie funkcji wójta gminy Rzekuń wyszło na jaw, że kilkaset osób nie płaci za odbiór odpadów nawet przez kilka lat. To niesprawiedliwe wobec pozostałych mieszkańców, którzy płacąc regularnie, utrzymując cały system. Rozpoczęliśmy proces ściągania zaległych opłat. Efektem działań urzędników jest utrzymanie dotychczasowych cen za wywóz odpadów. Dzięki ściągniętym zaległościom gmina przez ponad rok nie była zmuszona do wprowadzenia podwyżek - mówi Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń.

Reklama

Cel: 17 zł od osoby

Obecne stawki za wywóz odpadów ustalono w 2018 roku po nieznacznych podwyżkach. Gospodarstwa domowe, które segregują odpady, płacą 20 lub 30 zł miesięcznie, w zależności od ilości zamieszkujących je osób. Jeżeli gospodarstwo domowe tworzy maksymalnie dwie osoby, opłata wynosi 20 zł, pozostali płacą 30 zł. Ci, którzy nie segregują, płacą więcej, odpowiednio 40 i 60 zł.

Nowe stawki proponowane przez wójta Bartosza Podolaka będą wyższe. Gmina przewiduje opłatę w wysokości 17 złotych od osoby. Zniknie podział na gospodarstwa domowe do dwóch osób i powyżej. Nie będzie miał znaczenia także wiek zamieszkujących osób. Dzieci i dorośli będą podlegać tym samym stawkom. Oznacza to, że jednoosobowe gospodarstwo domowe zapłaci 17 zł, dwuosobowa rodzina 34 zł, trzyosobowa 51 zł, a czteroosobowa 68 zł.

Gmina może, choć nie musi, ustalić maksymalną stawkę za wywóz odpadów, dzięki której rodziny wielodzietne i wielopokoleniowe płaciłyby relatywnie mniej niż przeciętne gospodarstwo domowe.

- Obecnie trwają ustalenia w zakresie ustalenia maksymalnej stawki. Niewykluczone, że wzorem innych samorządów także w gminie Rzekuń ustalona zostanie maksymalna miesięczna stawka za wywóz odpadów - mówi wójt Podolak.

To jednak nie wszystko. Gmina będzie mocno naciskać na mieszkańców, by ci używali kompostowników do bio-odpadów i nie wystawiali ich przed posesję. Ci, którzy jednak nie chcą kompostownika na posesji i postanowią pakować bio-śmieci w worki oraz zlecać ich wywóz firmie, zapłacą miesięcznie dodatkowe 5 złotych.

Jeżeli Rada Gminy Rzekuń przyjmie proponowane stawki, dwuosobowe gospodarstwo domowe zapłaci 34 lub 39 zł miesięcznie, zamiast dotychczasowych 20 zł (wzrost odpowiednio o 70 i 95 proc - średnio na osobę 17 lub 19,50 zł.). Natomiast czteroosobowa rodzina, zamiast dotychczasowych 30 zł, zapłaci 68 lub 73 zł (wzrost odpowiednio o 126 i 143 proc. - średnio na osobę 17 lub 18,25 zł).

Wójt jednak uspokaja i cieszy się, że nowe stawki są najniższymi w całym powiecie ostrołęckim.

- Jeżeli proponowane kwoty zostaną uchwalone, będą najniższymi w powiecie ostrołęckim. Tylko gmina Baranowo może pochwalić się tak niską stawką 17 zł od osoby. W pozostałych gminach naszego powiatu opłaty przekraczają często 20 zł od osoby - mówi wójt Bartosz Podolak.

Reklama

Po śmieci jadą z Ostrowi Mazowieckiej

Od marca br. śmieci od mieszkańców gminy Rzekuń odbierają pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej sp. z o.o., który wygrał przetarg oferując najniższą cenę 713 tys. zł. Nie obyło się bez problemów. Firma w pierwszych tygodniach nie zdołała odebrać wszystkich odpadów. Dwie śmieciarki na rozległą gminę Rzekuń okazały się być niewystarczające. Spółka szybko zainwestowała i obecnie po śmieci w gminie Rzekuń przyjeżdża cztery śmieciarki.

Naklejka zamiast kary

Okazało się jednak, że pracownicy firmy z Ostrowi Mazowieckiej nie odbierają wszystkich odpadów. Problem dotyczy śmieci biodegradowalnych. Wielu mieszkańców gminy nie złożyło stosownych deklaracji, a firma zabiera bio-śmieci tylko od tych, którzy taką deklarację złożyli. Sołtysowie przeprowadzają więc akcję informacyjną dla mieszkańców i apelują, by deklaracje złożyć jak najszybciej, jeszcze w czerwcu. Niebawem w teren ruszą urzędnicy.

- W dniu odbioru odpadów biodegradowalnych wyślemy w teren urzędników, którzy przed przyjazdem śmieciarki sprawdzą, które posesje nie posiadają złożonej stosownej deklaracji. Nie będziemy karać. Pracownicy urzędu gminy umieszczą naklejkę z informacją o obowiązku złożenia deklaracji. Mam nadzieję, że w ten sposób bardzo szybko uzupełnimy ewidencję i problem z nieodebranymi odpadami całkowicie zniknie - mówi wójt Podolak.

Reklama

Wyrzucasz, nie płacisz? Będą kontrole

Gminie Rzekuń rocznie przybywa wielu mieszkańców, ale nie wszyscy odwiedzają urząd gminy i zawierają umowy o wywóz odpadów. Nie przeszkadza im to jednak, aby wystawiać śmietniki, które opróżniają pracownicy firmy z Ostrowi Mazowieckiej. Wójt zapowiada kontrole.

- Jeszcze w tym roku przeprowadzimy dokładne kontrole posesji, podczas których sprawdzimy czy została zawarta umowa na wywóz odpadów. Obowiązek jej zawarcia istnieje już podczas budowy domu, gdyż odpady powstają od samego początku użytkowania posesji - mówi wójt Podolak.

Na razie nie wiadomo czy gmina będzie karać czy upominać. Brak umowy na wywóz odpadów to jednak spore obciążenie dla budżetu gminy i niewykluczone, że ci, którzy oddają śmieci, lecz nie płacą, będą mieli problemy.

Decyzja jeszcze w czerwcu

Z powodu pandemii koronawirusa organizacja sesji radny gminy przeciąga się. Prawdopodobnie jednak jeszcze w czerwcu br. radni zajmą się projektem nowych opłat za wywóz odpadów. Do sprawy wrócimy.

Wyświetleń: 14233 komentarze: -
17:33, 07.06.2020r. Drukuj


Powrót