środa, 15 lipca 2020 r., imieniny Włodzimierza, Henryka, Egona

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Tu rodziła się Solidarność". W Ostrołęce otwarta będzie wystawa plenerowa IPN

W Ostrołęce, przy pomniku Armii Krajowej, przy ul. A. E. Fieldorfa "Nila" (przed pałacykiem), zostanie uroczyście otwarta wystawa zatytułowana "Tu rodziła się Solidarność". Na wydarzenie zaprasza Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa będzie otwarta od 1 lipca do 28 sierpnia br.

Wystawa będzie prezentowana w kilkunastu miejscach w całej Polsce. Jednym z nich będzie Ostrołęka. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 1 lipca 2020 r. o godz. 12.00 na placu przy pomniku AK.

Reklama Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej - komisję ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu. Inicjatywa związana jest z 40 rocznicą powstania NSZZ Solidarność.

- Powstanie Solidarności było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie. W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! Solidarność to 10 milionów formalnych członków - był to największy związek zawodowy na świecie. Solidarność była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków od Żołnierzy Wyklętych przez konspirację młodzieżową 1949-56 po uczestników „polskich miesięcy”: Czerwca ’56, Millenium ‘66, Marca ’68, Grudnia ’70, Czerwca ’76. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r. Polska Solidarność była w 1980 r. iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiemu imperium oraz uzależnionych państw komunistycznych na czterech kontynentach - czytamy na stornie IPN.

Reklama

Wystawa będzie prezentowana w Ostrołęce od 1 lipca do 28 sierpnia br.

Fot. IPN

Wyświetleń: 586 komentarze: 0
28.06.2020, 08:53r. Drukuj
Powrót