poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r., imieniny Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Andrzej Duda zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich. Wieś za Dudą, miasta za Trzaskowskim (na żywo)

Fot. kadr TVN24.

Urzędujący prezydent Andrzej Duda został zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce. Według sondażowych wyników Andrzej Duda uzyskał ponad 41 proc. głosów. Oznacza to, że za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów.

Wyniki exit poll pokrywają się z przedwyborczymi sondażami, według których w pierwszej trójce, oprócz Andrzeja Duda, znaleźli się Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia.

Reklama

Sondażowe wyniki wyborów

Andrzej Duda - 41,8 proc.

Rafał Trzaskowski - 30,4 proc.

Szymon Hołownia - 13,3 proc.

Krzysztof Bosak - 7,4 proc.

Robert Biedroń - 2,9 proc.

Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz - 2,6 proc.

Pozostali kandydaci Marek Jakubiak, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek zdobyli poniżej 1 proc. głosów.

Wyniki podała stacja TVN24 na podstawie sondażu exit poll.

Sprawdź co działo się w Ostrołęce w dniu wyborów: Wybory prezydenckie w Ostrołęce i regionie. Dzień na żywo (zdjęcia)

Reklama

Druga tura wyborów

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca 2020 r.

W sztabach Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego wybuchła euforia. To właśnie oni zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich. Trzaskowski w krótkim przemówieniu zauważył, że ponad 50 proc. Polaków chce zmiany i to właśnie on będzie kandydatem zmiany.

Andrzej Duda dziękował Polakom za wysoki wynik, gratulował także kontrkandydatom.

- To będą wybory pomiędzy Polską otwartą a Polską, która szuka wroga - mówił Trzaskowski.

Szymon Hołownia, kandydat spoza polityki, uzyskał nieprawdopodobny wynik aż 13,3 proc. głosów.

- To jest wynik moich marzeń. Nikt sześć miesięcy temu nie uwierzyłby, że to jest możliwe - mówił Hołownia.

Czwarty wynik uzyskał Krzysztof Bosak. Lider Konfederacji ogłosił, że jego partia stała się trzecią siłą polityczną w Polsce, co oznacza, że w naszym kraju nadchodzą duże, polityczne zmiany.

Kandydat lewicy, Robert Biedroń, uzyskał zaledwie niespełna 3 proc. głosów. Biedroń po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów stwierdził, że lewica nie przestanie być ludźmi, bo to jest zadanie lewicy.

Reklama

Frekwencja w wyborach była rekordowa. Według szacunków sięgnęła aż 63 proc.

Oficjalne wyniki wyborów poznamy prawdopodobnie we wtorek.

Wieś za Dudą, miasta za Trzaskowskim

- Zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydent Andrzej Duda największe poparcie uzyskał wśród wyborców z wykształceniem podstawowym, uzyskując w tej grupie 69,4 proc. - wynika z pierwszych wyników sondażu exit poll pracowni Ipsos. Niewiele mniej, bo 65,5 proc. poparcia, ubiegający się o reelekcję polityk zdobył w grupie obywateli z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Obywatele z wykształceniem wyższym najczęściej głosowali na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego, oddali na niego 41,3 proc. głosów - podał portal tvp.info powołując się na sondaż IPSOS.

Także wielkość miast miała znaczenie w preferencjach wyborczych. Wsie i małe miasta głosowały głównie na Andrzeja Dudę. W dużych miastach przewagę miał Rafał Trzaskowski. Mieszkańcy największych miast w Polsce głosowali również na kandydata lewicy Roberta Biedronia.

Wyświetleń: 15042 komentarze: 110
28.06.2020, 21:01r. Drukuj
Powrót


Ak @ 22:51, 28.06.2020

IP: 5.173...163

Tylko on gratulacje panie prezydencie jeszcze sie taki nie urodzil co by wszystkim dogodzil ja z miasta i popieram pan duda prosze wybaczyc z malych liter zepsuty wlacznik w tel wielki szacunek gratulacje trzymamy kciuki