wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Powiat ostrołęcki wysoko w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce

Powiat ostrołęcki znalazł się na 36 miejscu wśród wszystkich 314 powiatów w Polsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce. Zestawienie jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone wskaźnikami ekonomicznymi. Pracowali nad nim naukowcy z krakowskiego uniwersytetu.

Przedstawiciele samorządów terytorialnych, urzędów centralnych oraz ekonomiści od lat poszukiwali uniwersalnych narzędzi, którymi można badać kondycję finansową gmin czy powiatów. Tę potrzebę wielokrotnie artykułowano w czasie dyskusji toczonych na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju oraz podczas kolejnych edycji Europejskiego Kongresu Samorządów.

ReklamaW odpowiedzi na te postulaty opracowano Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce. Autorzy - ekonomiści z uznanych krakowskich ośrodków naukowych - wykorzystali w nim obiektywne, najważniejsze i aktualne wskaźniki naukowe.

To trzecia edycja rankingu. W obecnym badaniu wykorzystano te same kryteria oceny, które pojawiły się w ubiegłorocznym dokumencie. To celowe działanie, efekt konsultacji z przedstawicielami samorządów. Środowisko widzi bowiem potrzebę stworzenia narzędzia, które umożliwi porównywanie wyników osiąganych przez poszczególne podmioty w dłuższym przedziale czasu, na podstawie powszechnie akceptowalnych wskaźników.

Zespół badawczy korzystał z danych Regionalnych Izb Obrachunkowych, według stanu na koniec 2019 r. Jednostki samorządu terytorialnego podzielono na pięć kategorii:

1547 gmin wiejskich,

628 gmin miejsko-wiejskich,

235 gmin miejskich,

66 miast na prawach powiatu,

314 powiatów ziemskich.

ReklamaLiczba wskaźników, którymi ekonomiści oceniają sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego jest bardzo duża. Dlatego zespół badawczy wybrał siedem wskaźników: najważniejszych i najczęściej omawianych w literaturze fachowej. Są to:

- udział dochodów własnych w dochodach ogółem,

- relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem,

- udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem,

- obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń,

- udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń,

- relacja zobowiązań do dochodów ogółem,

- udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Wskaźniki te zostały wyliczone dla każdej jednostki samorządu terytorialnego objętej badaniem.

Reklama

Spośród gmin powiatu ostrołęckiego, najwyżej w rankingu znalazła się gmina Łyse - miejsce 25. Następnie gminy Rzekuń na 241 miejscu, Baranowo - 279, Olszewo-Borki - 483, Czerwin - 677. Pozostałe gminy uplasowały się powyżej miejsca 800 na 1547 wszystkich gmin.

Myszyniec w kategorii gminy miejsko-wiejskie znalazł się na 131 pozycji na 628.

Miasto Ostrołęka wśród miast na prawach powiatu uplasowało się na miejscu 62 na 66 pozycji.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Wyświetleń: 4617 komentarze: -
10:54, 01.07.2020r. Drukuj