wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Druzgocący raport NIK o przyznawaniu mieszkań w Ostrołęce. Lokale otrzymywały nawet osoby, które miały za duże dochody!

Dotarliśmy do raportu Najwyższej Izby Kontroli o gospodarce mieszkaniowej miasta. Raport pochodzi z początku ub. roku, a dotyczy okresu, kiedy prezydentem był Janusz Kotowski. W ponad 1/3 kontrolowanych przypadków przyznano mieszkania osobom, które miały za duże dochody.

- W gminie Ostrołęka w 11 sprawach na 30 objętych kontrolą stwierdzono, że przydzielono mieszkania (jedno mieszkanie komunalne i 10 lokali socjalnych) wnioskodawcom, których dochody brutto osiągnięte w ostatnich 6 miesiącach przed złożeniem wniosku przekroczyły kryteria dochodowe przyjęte w tej gminie. Prezydent wyjaśnił, że najważniejszym czynnikiem we wszystkich przypadkach była trudna sytuacja mieszkaniowa wnioskodawców, którzy mimo posiadania dochodów przekraczających przyjęte kryteria dochodowe nie były w stanie zapewnić sobie i swojej rodzinie warunków zamieszkania adekwatnych do potrzeb - czytamy w raporcie NIK.

Reklama

Przydzielano również mieszkania bez aktualnych danych o sytuacji materialnej.

- Ponadto wyniki kontroli w tej gminie wykazały, że przedzielono lokale mieszkalne 27 wnioskodawcom pomimo braku aktualnych danych tych osób, w tym ich sytuacji materialnej. Ostatnia aktualizacja danych tych osób, miała miejsce od trzech do 55 miesięcy przed podpisaniem umowy najmu. Zdaniem NIK umowy te mogły być zawierane na podstawie nieaktualnych danych, w tym danych o sytuacji materialnej. Prezydent wyjaśnił, że większość z tych osób, w momencie składania wniosku, korzystała ze wsparcia pomocy społecznej, co oznaczało że ich sytuacja dochodowa była trudna. Ustalono także, że przedłużono umowy najmu lokali socjalnych pięciu wnioskodawcom, pomimo że wykazane przez nich dochody przekraczały kryteria dochodowe określone w gminie. Prezydent wyjaśnił, że wyrażono zgodę na przedłużenie tych umów, ponieważ nie dysponowano innymi lokalami, które można było zaproponować tym rodzinom. Nie było natomiast gwarancji, że nieprzedłużenie umowy spowoduje iż najemcy dobrowolnie opuszczą zajmowane lokale socjalne. W takiej sytuacji wystąpienie do sądu o eksmisję najemców z lokalu wiąże się z długotrwałą i kosztowną procedurą, która mogłaby zakończyć się przyznaniem przez sąd uprawnień do otrzymania lokalu socjalnego - czytamy w raporcie.

Reklama

ReklamaNieprawidłowości dotyczą również braku wniosku prezydenta do rady miasta o powołanie komisji mieszkaniowej, mimo takiego wymogu oraz nierzetelnego, czyli niezgodnego ze stanem faktycznym podawania w informacjach przedkładanych Radzie Miasta Ostrołęki o realizacji programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta na lata 2013-2017 danych za 2015 r., 2016 r. oraz 2017 r. w zakresie liczby lokali mieszkalnych.

Skontrolowano również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce, ale w tym wypadku opinia jest pozytywna, pomimo stwierdzonych nieprawidłowości.

Wyświetleń: 24664 komentarze: -
10:18, 04.07.2020r. Drukuj