czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czy samorząd Ostrołęki skorzysta z rządowej tarczy antykryzysowej? Co z obecnym zadłużeniem miasta? Prezydent Łukasz Kulik odpowiada

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik odpowiedział na interpelację radnego Stanisława Szatanka w sprawie tarczy antykryzysowej. Samorządowiec zapytał czy włodarz miasta skorzysta z rządowej pomocy dla samorządów, na przykład w zakresie restrukturyzacji obecnego zadłużenia miasta.

W interpelacji radny Stanisław Szatanek zapytał czy prezydent Ostrołęki zamierza korzystać z tzw. tarczy antykryzysowej przedstawionej przez rząd i uchwalonej przez parlament dla samorządów, polegającej na możliwości zwiększenia zadłużenia miasta.

Reklama

- Przepisy ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, uchwalonej na posiedzeniu Sejmu w dniu 19 czerwca 2020 r. i przekazanej do podpisu Prezydentowi RP, zwanej potocznie "Tarczą 4.0" rzeczywiście łagodzą w 2020 r. regułę fiskalną ograniczającą zadłużenie JST. Złagodzenie to polega na wyłączeniu z indywidualnego wskaźnika zadłużenia wszystkich tych zobowiązań, które jednostka zaciągnie w związku z ubytkiem w dochodach, wynikającym z wystąpienia epidemii COVID-19. W konsekwencji pozwala jednostkom zaciągać zobowiązania na dochody, których nie uzyskają, czego do tej pory samorządy nie mogły robić. Takie zobowiązanie nie będzie brane pod uwagę przy wyliczaniu wskaźnika przez cały okres jego spłaty. Oznacza to, iż w roku 2020 bez konsekwencji wynikających z zapisów art. 243 ustawy o finansach publicznych możliwe będzie zaciągnięcie nowych zobowiązań na pokrycie deficytu budżetowego spowodowanego ubytkiem w dochodach m.in. z udziałów w PIT, CIT, podatku od czynności cywilnoprawnych czy podatków lokalnych. Należy jednak pamiętać, że zaciągnięte w ten sposób zobowiązania będą spłacane w kolejnych latach budżetowych. W przypadku miasta Ostrołęki takie rozwiązanie może być bardzo trudne, bowiem harmonogram wykupu dotychczas wyemitowanych obligacji miejskich na chwilę obecną zakłada w latach 2022-2029 spłaty rzędu od 6 300 000 do nawet 11 545 000 zł rocznie, co już w tej chwili stanowi dla budżetu spore wyzwanie. Tym niemniej w sytuacji pogorszenia płynności finansowej miasta i tym samym zagrożenia realizacji zadań publicznych nie wykluczam takiej możliwości. Na chwilę obecną monitoruję na bieżąco stan realizacji dochodów miasta tak żeby móc podjąć w tym względzie odpowiednie działania - odpowiedział Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki. 

Radny Szatanek zapytał też, czy prezydent zamierza podjąć działania zmierzające do przeprowadzenia restrukturyzacji obecnego zadłużenia miasta, celem uwolnienia środków finansowych z przeznaczeniem na inwestycje w naszym mieście w kolejnych latach.

Reklama

- Ustosunkowując się do drugiej kwestii poruszonej w interpelacji stwierdzam, że miałem takie plany ażeby podjąć rozmowy z bankami co do możliwości rolowania długu przypadającego do spłaty w latach następnych. Należy jednak pamiętać, iż taki zabieg może rodzić negatywne skutki w postaci zwiększenia kosztów obsługi zadłużenia w kolejnych latach, co tylko pozornie doprowadzi do "uwolnienia" dodatkowych środków w budżecie. W obecnym stanie epidemii moje dalsze decyzje w tej sprawie będą uzależnione od rozwoju sytuacji i stanu finansów miasta. Bowiem w przypadku konieczności sięgnięcia w roku bieżącym po dodatkowe kredyty czy emisję obligacji, przyjęte w harmonogramie spłaty zadłużenia w kolejnych latach również ulegną zmianie - odpowiedział włodarz naszego miasta.

Wyświetleń: 908 komentarze: -
12:03, 05.07.2020r. Drukuj