wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Krew nieustannie potrzebna! Krwiodawco, w wakacje nie zapominaj o potrzebujących

Okres urlopów i wakacji to zwiększone zapotrzebowanie na krew dla osób, które ucierpiały na skutek wypadów drogowych czy innych dramatycznych zdarzeń. Jeśli jesteś honorowym krwiodawcą, nie zapomnij oddać życiodajnych kropli przez urlopem, jeśli nie, dołącz do grona tych, którzy dzielą się swoją krwią z innymi.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, wakacje to najtrudniejszy czas dla publicznej służby krwi. W tym okresie bieżące stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce drastycznie maleją, dlatego jest ona szczególnie potrzebna. Stąd apel do krwiodawców o oddanie jej przed wyjazdem na wakacje.

ReklamaNa braki w stanach magazynowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK) wpływ ma także sytuacja związana z pandemią koronawirusa.

Kto potrzebuje krwi?

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują niedobory krwi i jej składników spowodowane utratą dużej ilości krwi, w wyniku wypadków komunikacyjnych, w trakcie lub po zabiegach operacyjnych czy też w wyniku zaburzeń krzepnięcia. Ponadto krew jest potrzebna pacjentom po oparzeniach i urazach, a także u osób z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Szpitale każdego dnia wykonują setki planowych zabiegów oraz skomplikowanych operacji, które wymagają zabezpieczenia dużych ilości krwi. Warto podkreślić, że średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Przy operacjach serca zużywa się ok. 6 jednostek krwi. Podczas operacji z udziałem ofiar wypadków komunikacyjnych konieczne jest ok. 10 jednostek krwi, natomiast przy przeszczepieniu wątroby - ok. 20 jednostek krwi.

Wszystkie grupy krwi są potrzebne

ReklamaNa stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Obecnie wszystkie grupy krwi są potrzebne. Najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Jest to jednocześnie jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.

Oddawania krwi nie należy się obawiać, ponieważ jest ono bezpieczne. Na wszystkich etapach pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi nie szkodzi zdrowiu.

Publiczna służba krwi dba o to, aby każdy pacjent w Polsce, który wymaga leczenia krwią bądź jej składnikami miał zapewnioną odpowiednią jej ilość. Do realizacji tego zadania potrzebni są jednak krwiodawcy, których brakuje zwłaszcza podczas wakacji stąd apel o jej oddawanie. Pamiętajmy, że krew to bezcenny lek, którego nie można wyprodukować - może ją ofiarować wyłącznie człowiek.

Reklama

Kto może oddać krew?

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy.

Oddaj krew w ostrołęckim RCKiK

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-13.00 w szpitalu, aleja Jana Pawła II 120A w Ostrołece. Telefon kontaktowy: (29) 765-26-64.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Wyświetleń: 497 komentarze: -
08:41, 18.07.2020r. Drukuj